sv

IMEI Numarası İşlemleri Sorgulama

194 Okunma — 18 Temmuz 2020 20:06
Harç ücretinin yatırılması tek başına IMEI numarası kayıt işlemi için yeterli olmamaktadır.
Devletsel 2

IMEI Numarası İşlemleri Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Kişiye ait olan ve ülkemize giriş yapılan her belgenin son iki yıl gibi bir süre içinde herhangi bir cihazı kayıt yaparken kullanılmamış olması, bu durumun da e-devlet sistemi üzerinden, harç ücretinin yatırılmış olması ve aynı zamanda da bütün kayıt işlemlerinin zamanında bitmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda da kişinin ülkeye girdiği tarih itibari ile 120 günlük hak düşürücü özelliği olan sürenin de geçmemiş olması lazımdır.

IMEI Numarası İşlemleri Sorgulama. Harç ücretinin yatırılması tek başına IMEI numarası kayıt işlemi için yeterli olmamaktadır. E-devlet sistemi üzerinden kayıt işlemleri için bütün adımların tamamlanmış olması gerekmektedir. Yapılması gereken harç ödemesi, kayıt esnasında sistem üzerinde bulunan bankalar veya vergi dairesi ile yapılmış ise, e-devlet sisteminde bulunan kayıt sayfasına geri gidilerek kayıt işleminin onaylanması ve bu işlem sonucunda oluşan başvuru takip numarasının not edilmesi gereklidir. E-devlet sistemi üzerinden IMEI numarası kayıt işlemine izni olmayan kişilerin ise abone kayıt merkezlerine giderek orada kayıt işlemlerini yaptırması gerekmektedir.

Cihaz Kaybolduysa Ne Yapılmalıdır?

Cihazına ait olan IMEI numarası beyaz listede bulunuyor ama bir şekilde çalındıysa ya da kaybolduysa, cihazının iptal işlemlerini gerçekleştirmek için e-devlet sistemi üzerinden ya da cep telefonunuz ile 120’yi arayarak BTK Bilgi ve Tüketici İletişim Merkezi’ne ihbarda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda da çalıntı cihazla ilgili olarak adliyeye de başvurmak mümkün olmaktadır.

IMEI Numarası İşlemleri Sorgulama

IMEI Numarası İşlemleri Sorgulama

Cihazım Çalındı İhbarı Nasıl Olmaktadır?

Kayıp ve çalıntı ihbarını yapabilmek için cihazınıza ait olan 15 haneli IMEI numarasının bilinmesi ve hattın sahibi olarak sizin; e-devlet sistemini kullanarak ya da Tüketici İletişim Merkezi olan 120’yi arayarak ihbarda bulunmanız mümkün olmaktadır. Elinizde cihazınıza ait olan bir fatura var ise, cihaz sahibi olarak adliyeye başvurmanız faydalı olacaktır. Adli merciler tarafından verilen kararlar ile kullanıma kapanmış olan cihazın tekrardan kullanıma açılması için ise, adli mercilerin talebi üzerine olmaktadır.

Yapmış olduğunuz ihbarın onaylanıp onaylanmadığı öğrenmek için e-devlet sistemini kullanmalısınız ya da BTK Bilgi ve İhbar Merkezi olan 120’yi aramanız gerekmektedir.

Ülkemiz sınırları içerisinde yetki verilmiş olan firmalar tarafından halka sunulan elektronik haberleşme hizmetlerinin alınabilmesi için, elektronik kimlik bilgisine sahip olan ve aynı zamanda da IMEI numaralı bir cihazınızın olması gerekmektedir. Bu cihazlar, laptop, tablet, bilgisayar ve cep telefonu olabilmektedir.

IMEI Numarası Kayıt İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

T.C. kimlik numaranız ve PTT şubelerinden almış olduğunuz şifre yardımıyla e-devlet sistemi üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. Ama dikkat edilmesi gereken durum, e-devlet üzerinden bu işlemi yapma izninizin olması gerekmektedir. Eğer bu izniniz var ise, karşınıza çıkan ekranda gerekli alanları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak IMEI numarası kayıt işlemini başarıyla yapabilmektesiniz. Eğer kayıt işlemi yapabilme yetkisine sahip değilseniz, abone kayıt merkezleri üzerinden başvuru işlemi yapabilirsiniz.

Cihazın IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?

Cihazının IMEI numarasını öğrenmek için, cihaz üzerinden *#06# tuşlanması gerekmektedir. Aynı zamanda da cihazınızda bulunan ayarlar menüsünden de cihazınızın IMEI numarasını öğrenmek mümkün olmaktadır. Ayrıca cihazı üreten firmanın resmi web sitesinden ya da pnu ithal eden firmanın internet sayfasından da öğrenmek mümkün olmaktadır.

Satın almış olduğunuz cihazınızın kayıtlı olup olmadığı öğrenmek için; e-devlet sistemini ya da BTK Bilgi ve İhbar Merkezi olan 120’yi arayarak öğrenme şansınız bulunmaktadır.

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom GSM firmalarının abone kayıt yerlerinden ya da BTK Bilgi ve İhbar Merkezi olan 120’yi arayarak gerekli belgeler ile birlikte yaptığınız kayıtların onaylanıp onaylanmadığını öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

Sıradaki içerik:

IMEI Numarası İşlemleri Sorgulama