sv

İnternet Kullanımının Eğitime Faydaları Nelerdir?

263 Okunma — 02 Ağustos 2020 18:27
İnternet Kullanımının Eğitime Faydaları Nelerdir?

İnternet Kullanımının Eğitime Faydaları Nelerdir?

Eğitim süreçleri nasıl bir yol izlemiştir?

İnternet Kullanımının Eğitime Faydaları Nelerdir? Geçmişten günümüze eğitim çok fazla değişimler geçirerek gelmiştir. Çok fazla değişik biçimlerde ortaya çıkmış ve coğrafyaya göre değişiklik göstermiştir Tek bilinen değişmez gerçeklikse eğitimin her zaman var olduğu ve toplumu bazı zamanlarda kademelere bile ayırdığıdır.

Toplumda insanlar eğitim seviyelerine göre değer görmüş meslekleri ahlaki etikleri ve eğitim etiklerine bakılarak bir kalıba koyulmuşlardır. Buda insanları toplumda var olmak için bile eğitime sürüklemiştir. Din adamlarının reformla etkisini kaybetmesiyle eğitimin önündeki din baskısı da kalkmıştır. Böylece devrim hızlanmış teknoloji etkin bir role bürünmüştür. İnsanlar eğitime hak ettiği değer vermiş ve kendilerini geliştirmek için eğitim çalışmalarını hız kesmeden sürdürmeye devam etmektedirler.

Kesin olan başka bir şey ise teknolojinin getirdiği imkanların eğimde devrime yol açtığı eğitimin somutlaşarak daha fazla anlaşılması çok fazla materyal olması ve her dönem için özelleşmesi kesinlikle eğitime farkı bir boyut kazandırmıştır. İnsanlar eğitimi teknolojiden ayırmadan bütünsel bir eğitimi benimsemiş ve buna göre eğitimciler yollarını çizmişlerdir.

İnternet Kullanımının Eğitime Faydaları Nelerdir?

İnternet Kullanımının Eğitime Faydaları Nelerdir?

Hangi açılarda teknoloji eğitime katkı sağlamıştır?

Teknoloji internet olmadan bir anlam ifade edemez yani teknoloji buna bağlıdır. İnsanlar eğitim aldıklarında hem ev hem okul ortamında bunu görmek isterler. Eğitim sadece okulda kalmaz eve de taşınır ve buda pekiştirmeyi  arttırır.

Çocukların eğitim olarak somut şeyleri görmesi medyayı kullanması müzik ve görüntüden faydalanması olumlu sonuçlar doğurur. Ödev olarak da kolay ve hızlı ulaşımı sayesinde eğitimcilerin en çok tercih ettiği olgu haline gelir. Öğrencilerin de ilgisini canlı tutar ve eğlenceli bir eğitim görmelerini sağlar böylece çocuklar eğitimin geleceklerinde ki rolünü anlarlar. Meslek seçiminde de teknoloji çok büyük rol oynar gelecekte ne gibi sorunlar olacağını ne gibi kazançlar elde edeceklerini öğrenmiş fikirlerini geliştirmiş olurlar.

Eğitimde ne gibi alanlarda kullanılır?

Eğitimde akıllı tahtalar, projektörler gibi aletler son yıllarda çok fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Böylece eğitim başka bir boyut atlamış bilim de çok fazla yöntem ve teknik kullanılmaya başlanmıştır. Tıp alanında çok fazla gelişmeler yaşanmış geçmişten gelen bilgilerin üstüne yeni bilgiler eklenerek gelişmeler hız kazanmıştır. Başka alanlarda da yeni yöntem ve teknikler kullanılmıştır.

Eğitimciler içinde teknoloji her alanda işleri kolaylaştırmış ve her türlü bilgiye hızlı ve pek çok seçenekle ulaşımı sağlanmıştır böylece eğitimde de hızlanmalar başlamış daha kısa sürede daha fazla bilgi öğrenilmeye başlanmıştır. Hem uzaktan hem de formal eğitimin faydaları paylaşılmış uzaktan eğimle hem zamandan hem masraftan azaltmalar yapılmıştır. İnsanlarda tüm günlük bilgi ihtiyaçlarını formal eğitim olmadan da öğrenmeye ve yaşın önemi olmadan ömür boyu eğitim alabilmektedirler. Her bilgi her gün yenilenebilir bir hal almış ve sürekli güncel bilgiler yenilenmektedir. Böylece insanlar yeni bilgiye anında ulaşmanın verdiği hazla eğitime daha da ilgiyle yaklaşmaktadırlar.

Sıradaki içerik:

İnternet Kullanımının Eğitime Faydaları Nelerdir?