sv

İnternet Ortamında Karşılaşabileceğimiz Tehlikeler Nelerdir?

118 Okunma — 06 Ağustos 2020 17:51
İnternet Ortamında Karşılaşabileceğimiz Tehlikeler Nelerdir?

İnternet Ortamında Karşılaşabileceğimiz Tehlikeler Nelerdir? Çağımızın kolaylığı internetin tanımı kısaca bilgisayarların birbiri ile bağlantılı olduğu bir ağ sistemi olarak yapılabilir. Kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamasının yanı sıra tehlikeli olabilen durumlar ile karşılaşmak da mümkündür.

İnternet Kullanımında Tehlikeler ve Zararlar

En çok karşımıza çıkan dolandırıcılık durumlarıdır. Hesap numaralarından tutun da T.C. kimlik numaralarına kadar ulaşarak, birikimlerden yararlanılabiliyor. Yeri geliyor online alışverişlerinizde beklediğiniz ürünlerle karşılaşamıyorsunuz veya bahis dolandırıcılıkları ile muhatap olabiliyorsunuz.

Yanlış bilgiye ulaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir hastalık belirtisi olduğunda kendinize olmayan bir teşhis koyabilirsiniz. Bunun sonucunda yanlış yönlendirmeler ile daha büyük sıkıntılar yaşanması mümkün.

Siber zorbalık da internetin tehlikelerinden biri. Paylaşım yapmanız sonucunda düşünülmeden yapılan yorumlar ile zorbalığa maruz kalabilirsiniz.

Bilinçsiz bir kullanım sonucunda bağımlılık yaşayabilir, internet hayatınızın merkezi haline gelebilir.

İnternet Ortamında Karşılaşabileceğimiz Tehlikeler Nelerdir?

İnternet Ortamında Karşılaşabileceğimiz Tehlikeler Nelerdir?

Zararlı alışkanlıklara özendirilebilir.

Tanımadığınız kişiler ile görüşmeniz, fotoğraf ve video göndererek, bilgilerinizi paylaşmanız dışarıda ne derece tehlikeli ise internet ortamında da o derece tehlikelidir.

Zararlı yazılımlar ile hesaplarınız erişilebilir hale gelerek, bilgileriniz paylaşılabilir.

Ulaşabilirliği dikkat dağıtarak, tembelleşmeye sebebiyet verebilir.

Çocuklar için zararlı içerikler ile karşılaşma durumları ortaya çıkar.

Asosyallik yaşanabilir.

İnternet başında uygunsuz duruş ile ilgili fiziksel problemler yaşanabilir.

Şiddet içeren oyunlar, çocukların gelişiminde olumsuz etki bırakabilir.

İnternetin Yararları 

İstenilen bilgiye, istenilen zaman ve yerde ulaşım sağlanarak zamandan tasarruf etmeye yardımcı olur.

İletişim yönünden uzaklık fark etmeksizin yarar sağlar.

Eğlence, bankacılık, medya, kütüphane gibi birçok alana dair hizmet sunar.

Kitle ulaşım aracı olarak etkilidir.

Ticarete yardımcıdır.

Tehlikelerden Nasıl Korunurum?

Çok geniş bir dünya olan internet, bilinçsiz kullanıldığında zararlı ve tehlikeli olabiliyor. Fakat yine de bu tehlikelere karşı alınabilecek önlemler yok değil. Öncelikle internet başında geçirdiğiniz süreye dikkat edin. Bir kısıtlama koyarak, zamanınızı daha iyi değerlendirip bağımlılığınızı azaltabilirsiniz. Paylaşım yaparken kimlik bilgilerinizi ve özel bilgilerinizi paylaşmayın. Sizlerden hesap numaranız, T.C. kimlik numaranız, şifreleriniz gibi özel bilgilerinizi isteyenlere itibar etmeyin. İnternette vakit geçirdiğiniz süre boyunca duruşunuza dikkat ederek postur bozukluklarını engelleyebilirsiniz. Çocuklarınız için internet servis sağlayıcınızdan bir koruma programı edinebilir veya bununla ilgili uygulamalar ile önlem alabilirsiniz.

Çocuklarınıza karşı dışarıda olduğundan daha korumacı bir tavır sergileyerek ziyaret ettiği siteleri ve görüştüğü kişileri kontrol etmelisiniz. Siz ve çocuğunuz tanımadığınız kişiler ile internet üzerinden sosyal medya hesaplarınızdan görüşmeyin. Kabul etmeyin, size ulaşmasını engelleyin. Sizden istenilen bilgi, fotoğraf, video, adres gibi özel bilgilerinizi paylaşmayın. Zararlı yazılımlar için, antivirüs programları indirerek cihazınızı ve internetinizi bu sayede güvende tutabilirsiniz. Yanlış bilgiye ulaşmamak açısından birçok kaynak üzerinden araştırmalarınızı sürdürün. Kesin bir sonuca varmadan önce uzmanına danışın. İnternet dünyasının dışında da bir dünya olduğunu unutmayın. Arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirmeniz sizin için daha iyi bir sosyalleşme olacaktır. Hayatınıza internet ile ket vurmayın.