2022 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

38 Okunma — 21 Aralık 2021 17:20
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 5 4

İçindekiler;

2022 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

İş yaşamında karşılaşılabilecek birçok neden çalışmaya engel olabilir. Bizde yazımızda iş kazası ve meslek hastalığı maaşı alma şartları nelerdir? Başlığını ele alacağız.

İş kazası ve meslek hastalığı maaşı alma şartları nelerdir? Birçok kimse bu konuda bilgi sahibi olmak ister. Birçok insanın yaşamını devam ettirebilmek için farklı iş kollarında çalışır. Çalışma sırasında meydana gelebilecek kazalar yada işin niteliği gereği sağlığa zararlı olma durumları insan yaşamında riskleri beraberinde getirir. Bu gibi durumlara karşı birtakım güvenceler verilmektedir. Bizde bundan hareketle yazımızda iş kazası ve meslek hastalığı maaşı alma şartları nelerdir? Bu başlığı inceleyelim. Öncelikle iş kazası maaşı alma şartları nelerdir? Bunu ele alalım.

İş Kazası Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Günlük yaşamda karşılaşılan kaza risklerine karşın bunlara iş yaşamında da rastlanılabilir. İş yapılan kurumda meydana gelebilecek kazalarda sigortalı olarak çalışan kimselerin bedenlerinde meydana gelebilecek engel durumlarında zarar gören kimseler bunu hastaneden rapor alarak belgeleyebilirler. İş göremezlik raporu için iş göremezliğin yüzde 10 ve üzeri olması gerekir.
Çalışma sırasında kaza sonrası iş göremezlik ödeneği almaya hak kazanmış kimselerin 2021 yılında alacakları iş kazası maaşı 412,02 TL’dir. Bu miktar asgari ücret üzerinden alınan maaşlara göre belirlenmiş olup miktarlara göre değişim göstermektedir.

Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Pek çok meslek dalında sıkça duyulan meslek hastalığı birtakım şartlara bağlanma koşuluyla haklar tanır. İş kazalarında olduğu gibi meslek hastalığı da yapılan iş sonucunda sağlıkta meydana gelen bozulmalar durumunda iş göremezlik raporu düzenlenir. İş kazası geçiren yada meslek hastalığına yakalanan kimselerin tüm hastane masraf ve giderleri hastaneler tarafından karşılanmaktadır.
Sigortalı kimselerin iş ortamları dolayısıyla geçirecekleri hastalıklar dolayısıyla iş göremezlik maaşı düzenlenir. Buna göre meslek hastalığı maaşı da tıpkı iş kazası yapmış olanların alacakları 412,02 TL’ye tabidir. Yine bu miktar asgari ücret üzerinden hesaplanmıştır. Bu miktarının üstü ve altı miktarlar almakta mümkündür. Kişilerin iş ortamlarında yaşadıkları iş kazaları ve meslek hastalıklarında yüzde 60 kayıp durumunda malulen emekli olabilirler.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Sıradaki içerik:

2022 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları Nelerdir?