İŞKUR Kayıt İşlemi

170 Okunma — 19 Temmuz 2020 21:02
İŞKUR Kayıt İşlemi

İçindekiler;

İŞKUR Kayıt İşlemi

Kamu ve özel sektör iş ilanlarına başvuru işlemleri Covid-19 sebebiyle internet üzerinden, yani e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Son günlerde vatandaşların çok yoğun ve sıklıkla kullanmaya başladığı ve devlet tarafından sürekli geliştirilmekte olan e-devlet sistemi, genel olarak tüm kamu kurumlarının internet hizmetlerini tek bir yerde toplayan, bir uygulama olarak dikkat çekmektedir.

E-devlet sistemi üzerinde bütün kurumların internet hizmetlerini bulabilirsiniz ve aynı zamanda da bu hizmetlerden yararlanma imkanı da sunulmaktadır. Bu yazımızda sizlere İŞKUR üzerinden kamu ve özel firmaların iş ilanlarına nasıl başvurabileceğinizi ve İŞKUR kaydınızı nasıl tamamlayabileceğinizden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

İŞKUR kayıt işlemini çok kolay bir şekilde yapabilmeniz mümkündür. İŞKUR kaydı yaparken karşınıza 2 adet seçenek gelmektedir. Milyonlarca işçi ve işveren tarafından kullanılan İŞKUR istihdam sistemine kayıtlı bir kişi olabilmek için Türkiye sınırları içinde bulunan İŞKUR il ve ilçe bürolarına direkt olarak kendiniz gidip başvuru yapabilmektesiniz. Eğer İŞKUR bürolarına gidip de zamanınızı boşa harcamak istemiyorsanız ya da çok daha kolay bir şekilde İŞKUR’a kayıt olmak istiyorsanız İŞKUR’un kendi resmi web sitesine girerek, buradan dakikalar içerisinde hızlı ve güvenli bir şekilde İŞKUR’a kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt işlemlerine başlamak için ilk olarak İŞKUR’a ait olan resmi web sitesine girmeniz gerekmektedir. İŞKUR’a ait olan web sitesine giriş yaptıktan sonra, üst menüde yer alan “İnternet Şubesi” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Açılan İŞKUR E-şube sayfası üzerinde “İş Arayan” ve “İşveren” şeklinde iki alan bulunmaktadır. İŞKUR kayıt işlemini hangi durum için yapacaksanız bu iki seçenekten birini seçerek kayıt işleminizi sorunsuz ve çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İŞKUR Kayıt İşlemi

İŞKUR Kayıt İşlemi

İş Arayanlar İçin İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılmaktadır?

İş arayan kişiler için İŞKUR kayıt işlemini yapmak için; site üzerinde yer alan “İş Arayan” kısmından üye ol seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. İŞKUR üyelik sayfasında açılmış olan üyelik sözleşmesi maddelerini dikkatli bir şekilde okuduktan sonra onay vermeniz gerekmektedir. Eğer onaylama işlemini gerçekleştirmezseniz, İŞKUR kayıt işlemine devam edemezsiniz. İŞKUR üyelik sözleşmesini okuyup onay verdikten sonra kimlik bilgilerinizi gireceğiniz alan karşınıza gelecektir. Bu alanda T.C. kimlik numarası, ad, soy ad, baba adı ve doğrum tarihi gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri hatasız ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra sayfada bulunan güvenlik kontrolü kısmında yer alan resimde gördüğünüz sayıları yanındaki kutucuğa doğru ve dikkatli bir şekilde girmeniz gerekmektedir. Bu işlemi de başarıyla hallettikten sonra sayfanın en altında yer alan uyarı yazısını da okuyarak ileri butonuna tıklamanız lazım. Karşınıza gelen sayfada ülke, il, ilçe, adres ve posta kodu gibi bilgiler girmeniz istenmektedir.

Bu bilgileri de hatasız ve doğru bir şekilde girdikten sonra iletişim bilgilerinizi gireceğiniz alan ile karşılaşacaksınız. Yine aynı şekilde bu bilgileri de doldurduktan sonra, İŞKUR giriş işlemlerinde kullanacağınız bir şifre belirlemeniz gerekmektedir. Şifrenizi iki kere yazdıktan sonra, karşınıza güvenlik sorusu ve onun yanıtını girin şeklinde bir sayfa daha gelecektir. Bu sayfa çok önemlidir. Çünkü eğer şifrenizi kaybettiğiniz takdirde sizden güvenlik sorusu ve cevabını isteyecektir. Bundan dolayı buraya yazmış olduğunuz soru ve cevabı unutmamanız gerekmektedir. Bu işlemi de bitirdikten sonra en son olarak aşağıda bulunan üyeliğimi oluştur ve devam et butonuna basarak, başarılı bir şekilde İŞKUR kaydınızı oluşturmuş olmaktasınız.

Bu işlemleri yine e-devlet sistemi üzerinden de yapmanız mümkündür. İster İŞKUR sayfasını, isterseniz de e-devlet sistemini kullanarak çok rahat ve kolay şekilde İŞKUR kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

İŞKUR Kayıt İşlemi