İsrail Adap Devletleri’nden Daha Mı Güçlü?

165 Okunma — 31 Ağustos 2020 21:00
israil guzu

İçindekiler;

İsrail Adap Devletleri’nden Daha Mı Güçlü?

İsrail sadece yetmiş yıllık bir devlet olsa da Yahudiler binlerce yıldır var olan ve tüm dünyaca bilinen bir millet. Kimileri Yahudiliği sadece din sayarken, kimileri ise Yahudiliğin hem din hem ırk olduğunu ifade ediyor. Tarihte günümüzdeki İsrail topraklarında birkaç kez daha devlet kurmuşlardır. Hz Musa zamanında Mısır firavunlarının zulmünden kaçmış ve Kızıldeniz’in ikiye bölünme hadisesi bu esnada yaşanmıştır. Yahudiler devletleri yıkılınca dünyanın dört bir yanına dağılmıştır. 

 

İsrail Devleti[1]

israil guzu

Tüm dünyada büyük zulümler görmüş bir ırktır. Her süreçte defalarca yok olma tehlikesi yaşamışlardır. En son malum Hitler olayından sonra binlerce yılın ardından kendilerine bir devlet kurmuşlardır. İsrail kurulduğunda kimse bu devletin uzun ömürlü olacağına ihtimal vermiyordu. Yirmi iki arap devletinin ortasında minnacık bir ülke! Fakat yetmiş yıldır İsrail ayakta ve dünyanın en iyi korunan bir numaralı ülkesi dersek abartmış olmayız sanırım.

 

Kurulduğu günden hemen sonra beş Arap devletinin saldırısını rahatlıkla püskürtmüş ve bunu yirmi yıl geçmeden birkaç kez daha başarmışlardır. Arapların Yahudilere karşı hezimeti o kadar aşağılık ve küçük düşürücüdür ki, Araplar aradan geçen elli yıl boyunca bir daha İsrail’e saldırmaya cesaret edememiştir. Sadece bir iki günde beş devletin tüm hava gücünün yok olması…

 

Peki İsrail bunu nasıl başarıyor? 

 

İsrail’in çok güçlü bir istihbaratı var. Mossad Arapların tüm askeri gücünü silah teçhizat durumunu önceden araştırmıştı, zayıf noktalarını çok iyi tespit etmişlerdi. İsrail’in en önemli özelliği düşmanından her zaman bir adım önde olma stratejisidir. Bir güvenlik ülkesi olan İsrail buna mecbur. Arapların dört yüz milyonluk nüfusuna yirmi iki ülkesine karşılık sekiz milyon Yahudi yaşıyor İsrail’de. Hele tüm Müslümanlarla kıyaslarsak, dünyadaki her yüz müslümana bir Yahudi düşmektedir. Tüm dünyadaki Yahudi sayısının on dört milyon olduğu tahmin edilmektedir. Yahudilerle İsraili ayrı incelemek daha doğru olacaktır. 

 

Yahudiler tüm dünyanın ekonomisinin şah damarını tutan millettir. İsrail ise Yahudilerin bu gücünü kullanarak ayakta tutmaya çalıştığı bir ülke. İsrailin gücü en çok Amerika’dan geliyor. ABD sadece son on yılda İsrail ordusuna yirmi milyar dolardan büyük bir maddi yardım sağladı, ayrıca her yıl en az üç milyar dolar olarak buna devam ediyor. 

 

ABD’nin siyaseti, ekonomisi, medyası, neredeyse tamamen Yahudilerin elinde, bu bilinen bir gerçek. Amerikalı muhafazakârlar İsrail’i desteklemeyi “Tanrı’nın emri” sayıyor! dünyada henüz hiçbir ülkeye verilmeyen silahları Amerika öncelikle İsrail’e vermektedir, bunların vadesi dolunca da Suudi Arabistan gibi diğer ülkelere vermektedir, hem de kritik yazılım bilgilerini vermeden. 

 

İsrail’e tüm yazılım bilgileri verilmektedir. İsrail dünyanın en gelişmiş savaş uçağı sayılan f35 (ef ottuzbeş) leri bir operasyonda kullanan ilk ülke olduğunu ilan etmiştir. Ekonomisi üçyüz elli milyar dolar olan İsrail bunun yüzde 6 sını ordusuna ayırıyor.

Bu çok büyük bir orandır bir ülke için. Gelen askeri yardımları saymıyoruz bile. 

 

Çok gelişmiş silah teknolojileri üretebilen bir ülke. Ürettikleri tank dünyanın en iyi birkaç tankı arasında sayılıyor. En çok siha teknolojisinde iyiler. Heronlar bütün dünyaya satılmaktadır, bir zamanlar Türkiyeye de satıyorlardı, ama Türkiye şimdi kendisi üretiyor. 

 

İsrail tarımda, silah sanayiinde, tıpta ve genetikte dünyada öncü ülkedir. Tohum sektöründe de neredeyse bir numaradır. Tüm dünyaya tohum satan İsrail’in ne kadar kritik ürünler ürettiğini anlayabilirsiniz. İnsani gelişmişlik endeksinde 19. Sıradadır.

 

Dünyadaki büyük sosyal medya kuruluşlarının neredeyse tamamı Yahudi gençlerin sahipleri olduğu şirketlerdir. Twitter ve Facebookun ana renklerinin mavi beyaz olması hiç dikkatinizi çekmiş miydi? Bunlar İsrail bayrağının renkleri. Aynı zamanda Finlandiya. 

 

Dünyanın dev üretim şirketleri Yahudi işadamlarınındır. Robert Murdoch(rabırt mardok) adlı İngiliz kökenli, Avustralyalı Yahudi milyarderin iki yüz kadar gazete, dergi, TV ve web sitesi vardır. ABD’de bulunan sinema ve TV sektörünün oyuncularının, figüranlarının, yönetmenlerinin, yapımcılarının tamamına yakını Yahudilik dinine mensuptur. 

 

Kök hücre tedavisi ile kalp dokusu yenilenmesi bu ülkede geliştirilmiştir. dünyanın en büyük medya kuruluşlarından CNN(sienen) Fox Reuters(röytırs) gibi kuruluşları Yahudi işadamlarınındır.Dünya çapındaki moda ağalarının, tasarımcıların, pazarlamacıların neredeyse tümü Yahudidir. Türkiyede kendini gizleyen 1 milyona yakın Yahudi yaşadığını iddia edenler bulunmaktadır. 

 

BM’den İsrail aleyhine karar çıkması neredeyse imkansızdır. Dünyadaki en önemli 148 icadın 132 tanesinin bulucusunun Yahudi olduğu iddia edilmektedir. 57 Müslüman ülkenin yıllık bilimsel makale üretimi 8 milyonluk İsrail’den daha azdır.. Son yüz yılda 14 milyonluk Yahudi nüfusu yüz den fazla Nobel alırken, tüm Müslüman alemi sadece üç nobel aldı. Maalesef bunlar çok acı gerçekler, bunları öncelikle görmeli ve ders çıkarmalıyız. 

 

Gözümüzü gerçeklere kapatarak asla ilerleyemeyiz. Tüm zamanların en etkin bilim adamı ve Time(taym) dergisi tarafından ” Yüzyıl’ın Adamı ” seçilen Albert Einstein(Albırt aynştayn) bir Yahudiydi. Psikanalizin babası Sigmund Freud(sigmun frud) bir Yahudiydi. Karl Marx(karl maks), Paul Samuelson(paul samuelsın) ve Milton Friedman(miltın fayredmen) da öyle. Tanıdığınız neredeyse dünyaca ünlü dev markaların tamamı Yahudilere ait. Özellikle Amerikan menşeli olanlar. 

 

Dünyadaki Yahudi ünlüler işadamları ve zenginler İsrail’e düzenli olarak bağış yapıyor. Hatta dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın her yahudinin İsrail devletine bir tür vergi ödediği hakkında iddialar ortaya atılmıştı yıllar önce. İsrail hem Akdeniz’e hem de Kızıldeniz’e sınırı var. Karadan Kızıldeniz’e ulaşmış olması Araplar için çok büyük bir dezavantaj. Arapların kara sınırını ortadan ikiye bölüyor. İlerde olası bur muharebede kendilerine büyük bir avantaj sağlayacaktır. 

 

İsrail geçmiş 60 yılda kendisinden kat kat büyük olan Çin, Hindistan, İngiltere, Güney Kore gibi ülkelerden daha fazla şirket kurdu.

 İsrail ordusu dünyada ilk 15’te. İsrailin çok iyi bir eğitim sistemi vardır. Dünyada oransal olarak en yüksek üniversite mezunu sayısı bu ülkededir. Kendi insanları için sağlam bir hukuk sistemine sahiptir. Filistinliler konusunda bu geçerli değildir. Rüşvet yasaktır. İsrailliler liyakata büyük önem veriyor. Hakeden istediği kadar yükselebiliyor her alanda. 

israel2

İsrail’in en önemli özelliklerinden birisi kadınların zorunlu askerliğe tabi tutulması. Bu da güvenlik endişelerinin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Fakat dindar kadınlara zorunlu değil, bir cemaate veya dini bir okula giden bayanlar isterlerse askerlik yapmayabiliyor. İsrail’in ilginç özelliklerinden birisi de bu ülkenin bir din ülkesi olmasıdır. Halk arasında kız ve erkeklerin ayrı okutulması talebi vardır. Bazı okullarda karma eğitim yoktur. 

 

İsrail halkı arasında burka giyen kadınlar vardır. Daha kuruluşundan itibaren müthiş bir ekonomik plan uyguladılar. Her aşamada her alanda hedefler ortaya koyup bir bir uyguladılar. Ve çok kısa bir sürede dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden birisi olmayı başardırlar. Tabi ki bunda Yahudi sermayesinin gücünün etkisi vardır. Çölde adeta bir vaha ortaya çıkaran bu devlet Filistin topraklarını ellerinden almışlardır. Bugün neredeyse fiili olarak ortadan kaldırıldı. Bunlardan bazıları Irak, Suriye ve Mısır’dı. Bu ülkelerin günümüzde ne hale geldikleri göz önündedir. 

 

Dünyanın en küçük ülkelerinden birisidir. En doğusundan en batısına koşarak 2 saatte gidilebilir. Ayrıca İsrail’de kanser vakaları çok azdır. Pakistan pasaportunda “Bu pasaport İsrail hariç tüm ülkelerde kullanılabilir” yazmaktadır. Dünyanın en büyük köpek mezarlığı bu ülkede. Dünya üzerindeki 26 yaşından küçük tüm Yahudilere İsrail devletini tanımak için yapacakları on günlük İsrail seyahatinin tüm masraflarını İsrail karşılamaktadır.

 

İsrail’in ilk cumhurbaşkanı bir ateist olduğunu belirtmekten çekinmemiştir ve bu adam bir Yahudi olduğu bilinen Einstein(aynştayn)a İsrail cumhurbaşkanlığını teklif etse de kabul ettirememiştir. İsrail’in kendi başkenti ilan ettiği Kudüs tarihte 44 kez el değiştirmiştir. Şimdi gelelim sonuca… İsrail bilimle silah sanayii ile ve çok çalışmasıyla ayakta kalıyor. 

 

Lübnan[2]

israel4

Bir şey oldu. İsrail tarihinde belki de ilk kez yenildi. Hem de küçücük bir ülke olan Lübnan’a. Hatta Lübnan’ın da sadece bir örgütüne. İsrail bu olayda ağır bir hezimet aldı ve ilk kez geri çekilde, daha önce her kargaşada sınırları büyüten bu ülke bu olayda geri çekilmek zorunda kaldı. İran’ın burada çok büyük bir rolü vardı. İran Lübnan’daki destekçilerine yeni teknoloji ürünü silahlar verdi, İsrail’in hiç beklemediği menzili yüksek füzeleri kullanan bu örgüt bir anda dünyanın gündemi haline gelmişti.

Sıradaki içerik:

İsrail Adap Devletleri’nden Daha Mı Güçlü?