İstiridye Mantar Yetiştiriciliği Teşvikleri 2022

57 Okunma — 09 Aralık 2021 11:59
3 10

İçindekiler;

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği Teşvikleri 2022

İstiridye mantar yetiştiriciliği teşvikleri 2022 oldukça merak edilen bir konudur. Günümüzde adına sıklıkla duyduğumuz mantar türlerinden biri olan istiridye mantarı, kavak ağaçlarında yetişmekte olan oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Adını, şeklinden dolayı istiridyeden almıştır.  İstiridye mantarının saymakla bitmeyen faydaları ve kırmızı etle eşdeğer besin değeri sayesinde sıklıkla duymaktayız. İstiridye mantarının kırmızı etten daha ekonomik olmasının da  etkisiyle ülkemizde istiridye mantarı yetiştiriciliğinde ciddi oranda artış gözlemlenmektedir.

İstiridye mantarı üretimi günümüzde, yatırım için harika bir iş kolu olarak karşımıza çıkmaktadır. İstiridye mantarı üretimi gerçekleştirmek istiyorsanız uygun koşulları sağlayabilmeniz büyük önem teşkil etmektedir. İstiridye mantarının üretimi için kurulmuş olan çadırlar ya da mantar seralarında ya da kapalı izolasyona sahip alanlarda istiridye mantarı yetiştirebilirsiniz. İstiridye mantarının yetiştirilmesi için gerekli tüm şartlar sağlandığında, mantarlarınız  sağlıklı bir şekilde büyüyecek ve bu muhteşem besin kaynağını tüketiciye sunabileceksiniz.

KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği Kursu

Son zamanlarda girişimcilerin adından en çok bahsettiği KOSGEB,  mantar yetiştiriciliği ile ilgili verdiği kurslar ile de sıklıkla gündeme gelmektedir. KOSGEB aracılığı ile istiridye mantarı yetiştiriciliği kursuna katılım sağlayıp sertifika almak istiyorsanız, bulunduğunuz şehirdeki halk eğitim merkezine gidip başvuruda  bulunabilirsiniz. Ülkemizde pek çok kişi istiridye mantarına olan talepten dolayı istiridye mantarı yetiştiriciliğine yönelmektedir. Fakat her şeyde olduğu gibi istiridye mantarı yetiştiriciliğinde de eğitim almanın bu işten daha karlı sonuçlar elde etmenizi sağlayacağını bilmeniz gerekir.

1 13

İstiridye mantarı yetiştiriciliği kursuna kayıt olduktan sonra aldığınız eğitim sayesinde gayet profesyonel bir şekilde istiridye mantarı yetiştiriciliği gerçekleştirebilirsiniz. KOSGEB mantar yetiştiriciliği kursu sayesinde istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler, KOSGEB desteğinden faydalanabilmektedir.  KOSGEB  istiridye mantarı üreticiliği kursu tamamlandıktan sonra, kursa katılım sağlayan bireye Milli Eğitim Bakanlığından onaylı bir sertifika verilmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Şartları

İstiridye mantarı yetiştirmek istiyorsanız,  mantar yetiştiriciliği ile ilgili maliyetler için KOSGEB desteği ne başvurabilirsiniz.  Mantar yetiştiriciliği konusunda herhangi bir bilgiye sahip değilseniz mantar yetiştiriciliği sertifikası alabileceğini kurslara gidebilirsiniz.  Mantar yetiştiriciliği sertifikası aldığınız takdirde ülkemizde mantar üretimine destek sağlayan TKDK devlet kurumları KOSGEB Ziraat Bankası  mantı yetiştiriciliği konusu bankalardan da destek alarak istiridye mantarı yetiştiriciliği her yatırım yapabilir de para kazanabilirsiniz. İstiridye mantarı yetiştiriciliği için mantarın üretilecek olduğu alanın nem oranının sağlanabilmesi önemlidir gerekli olan bu nemi sağlayabilmek için de belli başlı ekipmanlar gerekmektedir.

2 10

Mantar yetiştiriciliği için gereken malzemeler için ekonomik durumunuz yeterli değilse madde bir desteğe ihtiyacınız olacaktır.  Mantar yetiştiriciliği hibe şartları nelerdir? Tarım ve Orman Bakanlığı mantar yetiştiriciliği ile ilgili hibe desteği vermektedir. Şayet istiridye mantarı yetiştiriciliği konusunda kararlıysanız ve bu hibeden faydalanmak  istiyorsanız bulunduğunuz şehirdeki  Tarım İl Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekecektir. Tarım ve Orman Bakanlığı istiridye mantar üretimleri için, geri ödemesiz hibe desteği sağlayabilmektedir.

Ziraat Bankasından Kredi Desteği

İstiridye mantarı yetiştirmeye karar verip mantar  yetiştiriciliği sertifikası aldıktan sonra, Ziraat bankasından kredi desteği alabilir ve düşük faiz oranları ile mantar kredisi çekebilirsiniz. Buna ek olarak şayet Tarım ve Orman Bakanlığından hibe desteği alıyorsanız, ziraat bankası aldığınız hibe miktarının tam 3 katına kadar tarım kredisi verebilmektedir. Oldukça düşük faiz oranları ile yararlanabileceğiniz bu kredi sayesinde de gerekli ekipmanları alabilir ya da elemanlarınızın giderlerini karşılayabilirsiniz. İstiridye mantarı yetiştirmeye kararlıysanız önünüze sunulacak seçenekler sayesinde, başarılı bir girişimci olabilmek için ilk adımı atmış olacaksınız.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Karlı mı?

İstiridye mantarı, günümüzde oldukça sık tercih edilen bir mantardır. İstiridye mantarı yetiştiriciliği karlı mı?  Sorusunun cevabı, evet karlıdır. Uygun koşulları sağladığınızda ülkemiz zaten Akdeniz iklimine sahip olduğu için mantarlar kolaylıkla yetişebilmektedir. İstiridye mantarı oldukça talep gören bir piyasaya sahip olduğundan, kolaylıkla pazarlanabilmektedir. İstiridye mantarı yetiştirerek çok kısa zamanda oldukça yüksek kazançlar elde edebilmeniz mümkündür.

Ülkemizde kültür mantarından sonra en  popüler mantar istiridye mantarıdır. İstiridye mantarı yetiştiriciliği  için harcamış olduğunuz sermayeyi çok kısa sürede kazanabileceğinizden, İlerleyen zamanlarda çok daha rahat bir şekilde üretim sağlayabilir ve daha fazla kar elde edebilirsiniz.  Kar zarar durumu her ne kadar koşullara göre değişse de istiridye mantarı yetiştiriciliği çok karlı bir iştir.

Sıradaki içerik:

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği Teşvikleri 2022