sv

İşverenliğe Geçiş Nasıl Olur? Kolay İşverenliğe Geçiş Rehberi

43 Okunma — 18 Aralık 2021 18:30
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 5

İşverenliğe Geçiş Nasıl Olur? Kolay İşverenliğe Geçiş Rehberi

Yeni alınan karara bağlı olarak gerçekleştirilen uygulama geçtiğimiz Ağustos ayında yürürlüğe girdi ancak birçok kişi işverenliğe geçiş işlemlerinde zorluk yaşamaktadır. Bu yazımızda kolay işverenliğe geçiş işlemlerini ele alacağız.

İşverenliğe geçiş işlemlerine bakacak olursak yeni alınan kararlar bakımından her ay olmak üzere muhtasar ve prim hizmet beyannameleri de vermeye gerektirmeyen bu uygulamaya bağlı olarak Ağustos ayı olarak yeni bir uygulamaya alındı. Fakat aynı zamanda burada pek çok kişi de kolay işverenlik uygulamasına bağlı olarak aynı zamanda geçiş işlemlerini de bilmediği için burada ki uygulamadan yararlanmakta da güçlük çekmektedir. Ancak burada yer alan yönteme de geçmek aslında kolay birkaç işlem gerektirmektedir.

Kolay İşverenliğe Geçiş İçin İlk Ne Yapmamız Gerekir?

Kolay işverenliğe geçmek için ilk yapmanız gerekenlere bakacak olursak; Burada ilk yapmanız gereken Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek işyeri dosyasının açılması bu işlemden sonra da e-bildirge şifresinin alınması şarttır. Eğer daha önceden işyeri SGK da tescil edilmişse bir işlem yapmak gerekmemektedir.

Burada dikkat etmeniz gereken işyeri bildirgesi gönderirken taahhütlü posta yoluyla gönderilebilmektedir ya da işlemlerin daha hızlı uygulanması için apartmanın bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne elden vermeniz gerekmektedir. Aynı zamanda e bilgirge yolu ile de bu işlemi yapabilirsiniz.

Kolay İşverenliğe Geçiş ve Onay Alınması

Kolay işverenlik işlemlerinden sonra bu işlemlerin onay alınması için de SGK İşveren Sistemi’ne giriş yapmanız gerekmektedir. Burada ilgili sayfaya girme işleminden sonra ise işveren sistemi kullanıcı girişine ulaştıktan sonra SGK tarafından daha önce sizlere verilen e-bildirge işleminde kullanıcı adının ve şifresini de girdikten sonra da alt kısımda yer alan ve 6 haneli güvenlik anahtarının da doğru bir şekilde girilmesi gerekir.
Burada aynı zamanda kullanıcı adı ve şifresinin de Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğne verilmesi gerekmektedir. Yani işyeri tescil belgesinin yanında bu kolay işverenliğe geçiş işlemlerinde kullanıcı adı ve şifrenin de ayrı bir önemi vardır. Bu sayede işlemleriniz daha hızlı bir şekilde yapılacaktır.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

İşverenliğe Geçiş Nasıl Olur? Kolay İşverenliğe Geçiş Rehberi