İşyerine İşçi Sağlık Kurulu İstirahat Raporunu Vermek Gerekir Mi? 2022

44 Okunma — 19 Aralık 2021 15:00
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 6

İçindekiler;

İşyerine İşçi Sağlık Kurulu İstirahat Raporunu Vermek Gerekir Mi?

İşçiler sağlık kuruluşundan ya da doktordan aldıkları istirahat raporu ile ilgili işverene bildirim yapıp yapmamaları gerektiği hakkında yeterli bilgiye sahip olmayabilir.
İşyerine işçi sağlık kurulu istirahat raporunu vermek gerekir mi sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından merak edilir. Raporun teslim edilmesi işverenin işçiden isteyebileceği haklardan biridir. Ancak bu raporun rapor süresi içinde yani işçinin hastalık hali devam ederken istenmesi uygun değildir. Genellikle raporun istenmesinin nedeni hasta olmadığı hale işe gitmeyen çalışanlara engel olmaktır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve zorluk çıkmaması adına işçilerin işyerini arayıp bilgilendirmesi ve ne kadar raporunun bulunduğunu söylemesi gerekir. Böylece işlerde aksaklık olmaz ve işyeri önlemini alır.

İşçinin Aldığı Rapor İşyerine Verilir Mi?

Geçerli olan düzenlemeye göre işçilerin sağlık raporu elektronik ortamda düzenlenir ve Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine online olarak gönderilir. Bu nedenle bazı hallerde işçiye bilgisayar çıktısı şeklinde kağıt halinde verilmediği durumlar olur. Burada önemli olan nokta işverenin durumdan haberdar olmasıdır. Eğer işyerinin ile işçi arasında doğrudan rapor talebi olmamışsa işçi işe başladığında raporu elden teslim edebilir. İşçi raporun resmini çekip akıllı telefon aracılığıyla da işverene gönderebilir. Herhangi bir sorun çıkmaması adına doktor tarafından rapor verildiğinde çalışanın işyerini arayıp kaç gün raporlu olduğunu bildirmesi gerekir. Eğer işyeri raporu kağıt olarak istiyorsa bu durumda işçinin ibraz yükümlülüğü yoktur.

İşçiye Rapor Elektronik Ortamda Verilmemişse Ne Olur?

Eski sistemde olduğu gibi sağlık raporu kağıt olarak düzenlenmişse bunun bir nüshası işçiye verilir ve işçi bu raporu işverene iletir. Ancak günümüz koşullarında rapor doktor tarafından elektronik ortamda düzenlenir ve yine aynı şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilir. Gönderilen rapor işverenin SGK’ya yapacağı bildirim açısından da önemlidir. Böylece işçinin rapor süresinde işyerinde çalışıp çalışmama haline kayıt altına alınmış olur. Eğer rapor sebebi kaza ve ağır hastalık ise bu durumda süreç biraz daha farklı işleyecektir. Genellikle bu gibi hallerde işçinin mesai arkadaşları işvereni durumla ilgili haberdar ederler.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

İşyerine İşçi Sağlık Kurulu İstirahat Raporunu Vermek Gerekir Mi? 2022