sv

Kadınların Annenin Süt (Emzirme) İzni Ne Kadar?

38 Okunma — 19 Aralık 2021 15:23
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 2 2

Kadınların Annenin Süt (Emzirme) İzni Ne Kadar?

Kadınların annenin süt (emzirme) izni ne kadar? Hamile annelerin en çok merak ettiği konu başlıklarından bir tanesidir. Çünkü yeni doğmuş bebeklerin bir süreliğine emzirmeye ihtiyacı vardır.

Kadınların annenin süt (emzirme) izni ne kadar? Hakkında yapılan araştırmaların her geçen gün çoğalmaya devam etmesindeki nedenlerden bir tanesi de sigortalı bir şekilde çalışma hayatına devam eden annelerin yeni doğan bebeklerine bir sürede olsa emzirirek evde kalmak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Ancak süt emzirme izinleri günlük ya da aylık olarak değil saatlik olarak verilmeye devam eder. Özellikle de devlet memuru olan bir annesiniz çocuğunuzu emzirebilmek için günlük olarak birkaç saate ihtiyacınız olacaktır bu süre zarfı ise; günlük 3 saat olarak bilinir.

Kadınların Emzirme Süresi

Bebek emzirme süresi ilk altı ay boyunca günde 3 saat olarak belirlense de İlk altı ayın tamamlanmasının ardından bu süre zarfı düşmeye başlayacaktır. Örneğin; ilk altı aydan sonra günlük olarak 1,5 saat emzirme süresi verilecektir. Anne emzirme süresi hem bebekler hem de kadınların çocukları ile ilgilenebilmeleri için çok önemlidir. Eğer sigortalı bir şekilde çalışmaya devam ediyorsanız, devletin size sunduğu imkanlardan dilediğiniz zaman yararlanma şansınız vardır. Ancak anne emzirme sürenizi tamamlandıktan sonra; emzirmek için dışarı çıkma gibi bir şansınız olmayacaktır.

Bebek Emzirme İzinleri Nasıl Alınır?

Bebek emzirme izinleri hakkında detaylı bilgiye erişmek isteyen kişiler, e-Devlet üzerinden izinlerini nasıl alabileceklerini rahatlıkla öğrenebilirler. Yeni doğan bebek emzirme izni için; öncelikli olarak doğum yaptığınıza dair bir belge sunmanız gerekecektir. Gerekli belgeleri temin etmeden başvurumuzu yapmamız maalesef mümkün olmayabilir. Başvurunuzu tamamladıktan sonra ise; SGK çalışanlarını günlük olarak bazı izinler verilecektir. Ancak çocuğunuz 24 ayını tamamladıktan sonra herhangi bir izin almanız söz konusu dahi olmayacaktır. İzinlerinizin kesildiğinde belgeli bir şekilde SGK tarafından çalıştığınız kuruma gönderilecektir. İzin sürenizi uzatmak istiyorsanız; gerekli merciiler ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Yenidoğan izni uzatmak için de bazı prosedürlere uyum sağlamanız gerekmektedir. Söz konusu gereksinimleri e-Devlet üzerinden ulaşmanız mümkün olacaktır.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Kadınların Annenin Süt (Emzirme) İzni Ne Kadar?