sv

Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir? Kalça Ağrısı Nedir?

49 Okunma — 08 Aralık 2021 11:09
3

Kalça ağrısına ne iyi gelir, kalça ağrısı nedir, günümüzde genç ve yaşlılarda karşılaşılan en sık   ağrılardan bir tanesi kalça ağrısıdır. Kalça ağrısı özellikle yaşlı kadınlarda o kadar sık görülür ki hemen hemen bu ağrıyı çekmeyen ya da çekmemiş kimseyi bulmak çok zordur. Kalça ağrısı gençlerde, yaşlılarda da değişik nedenlerle görülür.

Gençlerdeki ağrılar daha çok ağır bir eşya taşımaktan spor yaparken ters bir hareket yapmaktan ya da alınan bir travmaya bağlıyken yaşlılarda görülen kalça ağrılarının nedenini daha fazla çeşitlilik gösterir ve  mutlaka araştırılması gerekir.

Sol Kalça Ağrısı Neden olur?

İleri yaş kadınlarda en sık görülen sol kalça ağrısı neden olur, sorusuna cevaben,  kemik erimesidir. Ve ağrının dayanılmazlığı ile birlikte en çok tercih edilen yöntem cerrahi olarak kalça protezi takılmasıdır. Ülkemizde özellikle bilinçsiz beslenme, doğurganlığın çok olması süt ve süt ürünlerinin yeteri kadar sofralarımızda yer almamasından dolayı en sık görülen durumlardan birisi d vitamini eksikliği ve kemik erimesidir. Ayrıca düzenli spor yapma alışkanlıklarımızın olmaması aşırı kilo alımına bağlı olarak kalça eklemelerinde ve eklemi oluşturan kıkırdak yapılarda zaman içinde aşınma ve geri dönüşümsüz tahribatlar görülür.

1

Sol Kalçadan Bacağa Vuran Ağrıya Neler Sebep Olur?

Ayrıca kalça eklemini meydan getiren eklemlerdeki bağların zayıflaması eklemlerin içinde hava yastığı görevi gören yastıkçıkların zedelenmesi ve ya iltihaplanması önemli ağrı nedenlerindendir. Özellikle kalça eklemi gibi büyük eklemleri tutan romatizmal hastalıkların ağrısı orta yaşlarda başlar. Yaş ilerledikçe eklemlerin tutulması ile hareket kısıtlılıklarına kadar yol açabilir ki kalçadaki ağrıların önemli bir kısmını da buraları tutan romatizmal hastalıklar oluşturur.

2

Sol kalçadan bacağa vuran ağrıya neler sebep olur,  büyük bir kısmını da bel fıtığının ağrıları oluşturur. özellikle kalça ve belde bulunana ağrılar ayak parmaklarında ya da bacakların ön kısımlarında uyuşma eşlik ediyorsa mutlaka bel fıtığını da düşünmek gerekir. Bazen otobüs şoförleri ya da uzun yol kamyon şoförlerinin uzun süre aynı şekilde oturmalarından dolayı oluşan mesleğe bağlı ağrılarımda mutlaka sorgulamak gerekir.

 Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir?

Öncelikle ağrı ile karşılaştığımızda bu durumu yapacak akut bir durum ya da olay var mı bunu araştırmak gerekir, ağrı bir travmaya bağlı daha önceden olmayan ani başlangıçlı bir ağrı ise bu bölgeye yapılabilecek soğuk uygulamanın kalça ağrısına ne iyi gelir, sorusuna cevap arayanlara çok etkisi olmaktadır. Buz ile ağrıyı geçirmeye çalışırken buz torbası ya da buzu bir havlu ya da beze sararak ağrıyan yere koymak gerekir, direkt olarak buz uygulamamalıyız.

Ayrıca buz tedavisi yaparken 10 ya da 15 dakika buzu uygulayıp çekmeliyiz buz kompresini 3 saat ara ile uygulamak buz tedavisini olası istenmeyen etkilerinden bizi korur. Ağrıyan bölgeye masaj yaparak da burada kasılan kasların gerginliğini azaltarak ağrıyı giderebiliriz. Özellikle bu masaj esansında bacakların yerden kaldırıp 45 derecelik bir açı ile yerden yüksekte tutulması ayaklarda biriken laktik asidin bölgeden dağılmasına neden olur ve etkili bir yöntemdir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir? Kalça Ağrısı Nedir?