sv

Karadeniz’de Bulunan Doğalgazın Önemi

123 Okunma — 05 Eylül 2020 07:41
Karadeniz’de Bulunan Doğalgazın Önemi

Karadeniz’de Bulunan Doğalgazın Önemi

Karadeniz’de Bulunan Doğalgazın Önemi.Bu yazımızda konumuz yeni bulunan gaz rezervimiz ve bunun getirileri. Peki bu gaz ülkemiz için tam olarak ne ifade ediyor?

Ne zaman ve nasıl çıkarılabilir? Veya Rusya gibi ülkelerle durum ne olur?

Ülke olarak doğalgaz ve petrol gibi kaynaklarda hep bir dışa bağımlılık sorunu yaşıyoruz. Sadece buradan bile milyarlarca dolar paramızı yurt dışına aktarıyoruz. Dolar harcıyoruz. Büyük bir para.

En basit örneğiyle eğer yurt içinde kalmasını sağlasaydık çektiğimiz ekonomik sıkıntılar birkaç derece düşerdi.

Dolar Euro biraz daha az düşerdi. Çünkü ülkemizden eksilen her bir kuruş dönüp dolaşıp bizim cebimize zarar veriyor. Daha iyi anlatabilmek için şöyle örneklendirelim:

Bizler doğarak bu ülkeyi fakirleştirdik. İnsan gücü ve kuvvet olarak güçlendirsekte; yaşamak için para harcadık.

Yurt dışından aldığımız kıyafetler, arabalar, teknolojiler. Hepsi yurt dışına para çıkartarak ülkemizin ekonomisine vurduğumuz darbelerdi. Peki ne yapacağız da bundan kurtulucağız?

Karadeniz’de Bulunan Doğalgazın Önemi

Karadeniz’de Bulunan Doğalgazın Önemi[1]

Hep yerli malı kullanalım yurt dışına para vermeyi bırakalım. Güzel bir fikir ama her şeyde de bunu nasıl yapalım? Örneğin yurt içinde bir telefon yapılmış yerli malı ama rezalet.

Yurt dışındaysa çok daha iyisi ve gelişmişi var. Neden iyisi varken hayat kalitemizi düşürüp kötü olanı alalım?

Ya da doğalgaz. Sırf yurt dışından geliyor diye ısınmayı mı bırakacağız? İşte bu liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Ancak kurtuluş basit gibi gelebilir.

Kaliteli milli üretimi teşvik etmek, üretici olmak ve kendi sanayini oluşturmaktır kurtuluş. 

Buradaysa iş vatandaşa ve özellikle de devlete düşer. Devlet gücüyle üretimi başlatmalıdır ki gerisi gelsin. Peki şimdi bunları neden anlatıyoruz?

Çünkü bu doğalgaz adımı devletin ülkeyi ekonomi batağından kurtarması için başlatması gereken bir adımdı. Paramızı eriten bir bağımlılık azaltılmalıydı.

Karadeniz’de Bulunan Doğalgazın Önemi

Karadeniz’de Bulunan Doğalgazın Önemi[2]

Gelelim bulunan gaza ve bizi ne kadar etkiliyebileceğine. İlk olarak gaz Zonguldak açıklarındaki Tuna-1 rezervinde bulundu. Bizim ekonomik alanlarımızın içerisinde. Başlangıçta sismik araştırma gemileri bölgeyi taradı ve enerji haritasını çıkardı.

Daha sonrasındaysa sondaj gemilerimiz belirli bölgede deneme kazıları yaptı ve sonucunda geniş bir kaynak olduğunu bulmuş oldu.

Toplam 320 milyar metreküplük doğalgaz ve bu sayı yapılan başka kazılarla artabilir. Çünkü del bak yöntemiyle sayılar ortaya çıkar. Kaynağın daha delinmemiş bölgeleri olabilir. Tabi biz şimdilik 320 milyar metreküp üzerinden konuşalım.

Türkiye’nin bir yıllık ihtiyacı ortalama bütün ülkeye 7 yıl yeticek bir sayı. Ancak doğalgaz öyle hemen bulduk çıkaralım ya da her yıl 50 milyar metreküpünü işleyim şeklinde dönmez. Her şeyin bir sınırı var.

Bizim bu bölgede sınırımızda muhtemelen yıllık 20 milyar metreküp civarı olacak ve 20 yıllık uzun bir periyotta bize kazandırılıcak. Yine de yaklaşık 70 milyar dolar para cebimize kalıcak. Çok çok iyi. Peki nasıl ve ne zaman çıkaracağız?

Bir doğalgazı çıkarmak uzun ve meşakkatli bir süreçtir.

Ya devasa yüzer platformlarla ya da sondaj gemileriyle bunu halledersiniz. Sondaj gemilerine bir nevi bu platformların gemi halleri diyebiliriz. Tek fark onlardan daha az kapasitede çalışmaları. Ancak şanslıyız ki kendimize ait gemilerimiz var.

Dünya’da 16 adet 6.sınıf yani en modern sondaj gemilerinden ve 3 tanesi Türkiye’de. Bu gemiler 12 bin 200 metrede sondaj yapabilir, bizim için fazlasıyla yeterli. Zaten çıkan gazın derinliği de 3500 metrede.

Normalde platformu yapmaya başladın yerleştirdin derken belirtildiğine göre 7 yıl gibi süreler geçiyor. Biz bunu 3 yıl içerisinde bitirmeyi planlıyoruz. Kısa vadede gerçek planlar ortaya çıkıcak.

Ya da davasa bir platform oluşturucağız, satın alıcağız; ya da ilk seçenek olan üretimden biraz kısıp Fatih gibi gemilerle hallediceğiz. Bu gemiler çıkardıkça da tanker gemileriyle taşıyarak üstesinden gelebiliriz. Boru hatlarıyla uğraşmak yerine işi en basitinden bu şekilde halledebiliriz.

Son sorumuz gaz bize ne kazandırır veya Rusya gibi gaz aldığımız ülkelerle aramızı bozar mı? En önemli kısımlardan biri bu parayı nereye harcamamız gerektiğidir.

Biz giderde cebimizde kalan paralarla sanayi yatırımı, ekonomik düzen yapıları oluşturmazsak pek de bir önemi kalmaz.

Çünkü gaz piyasaları sabit fiyatlarla çalışıyor. Vatandaş olarak yurt dışından da alsak aynı parayı vericeğiz yurt içinden de.

Bizim için küçük para farkları olur. Bu işin asıl kazanç olarak göstereceği yer devlet. Rusya konusundaysa bildiğiniz gibi doğalgazımızın ciddi bir miktarını Rusya’dan alıyorduk. Ancak Rusya payı son zamanlarda %30 seviyelerine geriledi.

Yine büyük bir miktar olsa da çıkarmaya başladığımızda illaki bizim yerimize yeni pazarlar bulucaklardır. Modern çağ enerjinin üzerine kurulduğu için talep her zaman var. Yani önümüzü kesmeleri pek de mantıklı bir hareket olmaz.

Muhtemelen Ruslar çok büyük hamleler yapmazlar. Sonuç olarak yeni bulunan doğalgaz ekonomi olarak sıkıntıya düşmüşken bizi biraz da olsa rahatlatıcak gibi.

Doğru yerlerde kullanarak kendimizi sıkıntıların içinden kurtarabilir ve ekonomik olarak düze çıkabiliriz. Hayırlı olsun.

Sıradaki içerik:

Karadeniz’de Bulunan Doğalgazın Önemi