sv

Kariyer ve İş Hayatında Alışkanlıkların Önemi

136 Okunma — 05 Eylül 2020 07:23
Kariyer ve İş Hayatında Alışkanlıkların Önemi

Kariyer ve İş Hayatında Alışkanlıkların Önemi

Kariyer ve İş Hayatında Alışkanlıkların Önemi, Kişisel Gelişim Haber. Başarıya alışık mısınız? İnsanların rahatlığı alışkanlıkta gizlidir. Bazen, alıştığımız ama hoş olmayan bir şeyi bile kaybetmekten korkarız. Önce biz alışkanlıklarımızı oluştururuz, sonra da alışkanlıklarımız bizi oluşturur. Alışkanlık, insanın ikinci huyudur. Düşünceyi öldüren en büyük düşman, alışkanlıklardır. Alışkanlıklar bir halata benzer, her gün bir lifi örer ve sonunda onu koparamayacak kadar güçlü yaparız.

Alışkanlık Nedir? 

İç ve dış etkilerle davranışların tekrarlanması ve hep aynı biçimde gerçekleşmesi sonucu beliren, şartlanmış davranışlardır. Gün içerisinde düşünmeden ve otomatik bir şekilde yaptığımız hareketlerdir. Örneğin; kahvaltıda iki şekerli çay içmektir. Televizyon izlerken çekirdek çıtlamaktır. Sandalyenizde oturma şeklinizdir.

Asansörü kullanmaktır. Yatmadan önce diş fırçalamaktır. Her hafta en az bir kişisel gelişim videosu izlemektir. Hayatınız boyunca davranışlarınızın en az yarısını alışkanlıklarınız oluşturur. Bugün herhangi bir şey yapıyorsanız yüksek ihtimalle dün de yaptınız, daha önce de yaptınız ve bundan sonra yapmaya da devam edeceksiniz.

Kariyer ve İş Hayatında Alışkanlıkların Önemi

Kariyer ve İş Hayatında Alışkanlıkların Önemi[1]

Alışkanlıklar bırakılmazlarsa, zamanla ihtiyaç haline gelirler. Her gün yaptığımız pek çok şeyi alışkanlıktan yaparız. Eğer sürekli her yaptığımızı düşünecek olsaydık çok fazla şey elde edemezdik. Alışkanlıklar doğru kullanıldığında çok faydalı olabilirler.

zaman da hayatımız için engel haline gelebilir, bizi aşağıya çekebilir ve gelişmemizi engelleyebilirler. Öyleki, bir insanın hayatının ikinci yarısı, genellikle ilk yarıda kazanılan alışkanlıkların sürdürülmesinden ibarettir.

Ama biz bunun pek farkında değilizdir.

Alışkanlık olduğunu zannettiğimiz yanlış düşüncelerimiz de vardır. Misal; sigara içenler, bunun sadece bir alışkanlık olduğu yanılgısına kapılırlar. Fakat, sigara içmek alışkanlık değil bir tür uyuşturucu bağımlılığıdır. Başarının en önemli anahtarı, sizi gitmeniz gereken yere taşıyacak daha iyi alışkanlıklar edinmenizdir.

Şayet oturup bir düşündüğünüzde görürsünüz ki, doğru şeyleri yapmak yanlış olan şeyleri yapmaktan daha zor değildir. Esas sorun, bizim yanlış alışkanlıklar edinmemiz ve bu alışkanlıkların bize zamanla ayak bağı olmasıdır. Örneğin; her akşam yürüyüş yapmak hoş, keyifli ve sağlıklı bir faaliyettir. Ayrıca yürüyüş yaptığınızda, kendinizi harika ve daha canlı hissedersiniz.

neden güzel bir yürüyüş yapmak yerine her akşam oturup televizyon seyrediyorsunuz? Neden sağlıklı yiyecekler yerine yağlı ve zararlı yiyecekler yiyorsunuz? Tabiki alışkanlıktan. Salata da bir o kadar lezzetli, üstelikte sağlıklıdır. Lakin abur cubur yemeye kendinizi alıştırdığınız için, her zaman onu yersiniz.

İlk gördüğünüz zaman korktuğunuz öyle şeyler vardır ki, bunlara zamanla alışır ve hiç aldırmaz olursunuz. Bir dahaki sefere kendinizi istemediğiniz bir şeyi alışkanlıktan yaparken yakaladığınızda, hislerinize bir dönün okuyun ve sorun kendinize?

“Ben bunu neden yapıyorum?” “Bunu yapmaktan keyif alıyor muyum?” “Şu anda ne hissediyorum?” Hayatta başarı elde etmek belki çaba gerektirir ama bunu yapmak ne zordur ne de karmaşık.

Kariyer ve İş Hayatında Alışkanlıkların Önemi

Asıl mesele; hayatta ne istediğini bilmek, onu nasıl elde edeceğine karar vermek ve yapman gereken şeyleri yapmayı alışkanlık haline getirmektir. Alışkanlıklar çok güçlüdür çünkü bunlar sürekli tekrarlanan eylemlerdir. Bu nedenle, iyi alışkanlıklar oluşturmak için çaba harcamaya fazlasıyla değer.

Siz de hemen şimdi, başarılı olma alışkanlığını geliştirin. Olmasını istediğiniz alışkanlıklarınızı öyle dikkatle seçin ki, bu alışkanlıklar hayat kalitenizi ve standardınızı artıracak şekilde size hizmet etsinler.

Neşe ve mutluluğun yalnızca insan ilişkilerine dayandığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yaşadığınız her şeyin içinde bunu bulabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan şey eski ve faydasız alışkanlıklarınızı terk edip cesaretle yepyeni bir yaşama adım atmak. Ömrünüz boyunca genç ve mutlu kalmak istiyorsanız, gelişim göstermeye, öğrenmeye, keşfetmeye ve bu yönde alışkanlıklar edinmeye devam edin.

Sıradaki içerik:

Kariyer ve İş Hayatında Alışkanlıkların Önemi