Karpal Tünel Sendromuna Hangi Doktor Bakar?

94 Okunma — 09 Aralık 2021 12:02
3 11

İçindekiler;

Karpal tünel sendromu hangi doktor bakar son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biridir. Bilek kanalı üzerinde gerçekleşen sıkışmalar sonucu oluşum gösteren karpal tünel sendromu, özellikle yoğun iş temposunda çalışan kişilerin sıklıkla karşılaştığı önemli bir sağlık sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevresel sinir sistemi sıkışmaları  içerisinde en çok rastlanılan sinir sıkışması türlerinden biridir.

Karpal tünel denilen kısım, el bileğinin kemikleri ile bu kemiklerin üzerindeki bağ dokuların oluşturduğu kanalın oluşturduğu yerdedir. Bu kanaldan bazı kritik sinirler geçmektedir. Bu sinirler, hem parmak hareketlerini etkileyen, hem de parmakların duyularından sorumlu olan sinirleri etkileyen niteliğe sahiptir. Bu kanallarda gerçekleşen sinir sıkışmaları sonucunda karpal tünel sendromu meydan gelmektedir.

Karpal Tünel Sendromu

Pek çok hastalıkta olduğu gibi karpal tünel sendromu hastalığında da erken teşhis ve tedavi önem teşkil etmektedir. Bu nedenle karpal tünel sendromu belirtilerini iyi anlamak ve takip etmek gerekir. Karpal tünel sendromunun verdiği en erken belirtilerden biri, bileklerde ve kollarda oluşan ağrılar ve bu ağrılara eşlik eden parmaklarda his kaybı ve uyuşma gibi durumlardır. Karpal tünel sendromu, kişinin yaşam kalitesini etkileyen önemli rahatsızlıklardan biridir. Gün içerisinde el bileklerinde, kolda ve parmaklarda meydana gelen ağrı ve uyuşmalar, kişinin yaşam kalitesini düşürmekte ve psikolojik olarak da olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir.

1 14

Karpal Tünel Sendromu Ortopedi

Karpal tünel sendromu hastalığı genellikle el bileklerinin hasar görmesi ya da yaralanması sonucunda ortaya çıkan istenmeyen durumlardan biridir. En çokta sürekli aynı el bileği hareketlerini yapmak zorunda olan kişilerde sıklıkla görülebilmektedir. Bunu örneklendirmek gerekirse; bilgisayar başında sürekli mouse kullanımı, bazı enstrümanların kullanımı karpal tünel sendromuna  neden olabilmektedir.

Bunların dışında karpal tünel sendromunun ortaya çıkmasının  altında pek çok neden yatıyor olabilir. Romatizmal hastalıklardan şeker hastalığına kadar geniş bir yelpazeye yayılan hastalık nedenleri mevcuttur. Karpal tünel sendromu ortopedi uzmanlık alanına girmektedir. Bileğiniz ile ilgili herhangi bir uyuşma, ağrı, ellerde ve parmaklarda uyuşmalar gibi durumlarla karşı karşıya kaldığınızda ortopedi bölümünden randevu alarak uzman bir hekime danışabilirsiniz.

Sinir Sıkışmasına Hangi Bölüm Bakar?

Sinir sıkışması olarak da bilinen karpal tünel sendromunun teşhis edilebilmesi için  EMG testi  kullanılarak sinir sıkışması ile ilgili daha profesyonel verilere ulaşılabilmektedir. Sinir sıkışmasına hangi bölüm bakar bu hastalıktan şikâyetçi olan birçok kişinin Merak ettiği konulardan biridir. Sinir sıkışması yani karpal tünel sendromu, ortopedi bölümünün uzmanlık alanına girmektedir.

2 11

Sinir sıkışması rahatsızlığı bazı durumlarda ameliyat gerektirebilse de ameliyatsız olarak da tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastalık özellikle de el bileğinin aşırı kullanımından kaynaklı olarak meydana geldiyse, ilk yapılması gereken şeylerden biri bu durumu ortadan kaldırmaktır.

Sinir Sıkışması Ameliyatı

Günümüzde oldukça sık tercih edilen operasyonlardan biri olan sinir sıkışması ameliyatı, hasarlı bölgedeki sinirin etrafında yer almakta olan basıncın kaldırılması işlemidir. Karpal tünel sendromu ameliyatı, lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen basit bir operasyondur. Oldukça kısa süren bu operasyon, sadece küçük bir kesi açılarak  gerçekleştirilmektedir. Karpal tünel sendromu için ameliyat durumu, ağır vakalarda en son alternatif olarak hastaya sunulmaktadır.

Sinir sıkışması, başlangıç aşamasındaysa ya da orta şiddette bir ağrıya sebep oluyorsa, öncelik egzersiz ve medikal tedaviden yana olacaktır. Daha ağır seyreden vakalarda ameliyat gerçekleştirilmezse istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Karpal tünel sendromunda sıkışan sinire gereken zamanda müdahale edilmezse, kas erimesi ile birlikte kısmi felce bile sebep olabilmektedir. Bu nedenle üzerinde durulması gereken önemli konulardan biridir.

Psikolojik Sinir Sıkışması

Pek çok hastalıkta olduğu gibi karpal tünel sendromunda da ne yazık ki stres faktörü hastalığın nedenleri arasında yer alabilmektedir. Sinir sıkışmalarının nedenlerinden biri olarak görülen stres, tiroid rahatsızlıkları gibi psikolojik durumlara işaret edebilen bir takım olgular, sinir sıkışmasının nedenleri arasında yer alabilmektedir.

Yaşam tarzında gerçekleştirilebileceğiniz bir takım değişiklikler ile tedavi edilebilecek olan psikolojik sinir sıkışması, hastanın hayatını ve yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve dikkate alınması gereken konulardan biridir. Karpal tünel sendromu hastalığınızın stres kökenli olabileceğini düşünüyorsanız bunu tedavi için gideceğiniz uzman hekime bildirmeniz tedavinin seyrini etkileyecek durumlardan biridir.

Sıradaki içerik:

Karpal Tünel Sendromuna Hangi Doktor Bakar?