sv

Kırsal Kalkınmaya Devletten Büyük Destek

113 Okunma — 10 Ağustos 2020 22:56
Kırsal Kalkınmaya Devletten Büyük Destek

Kırsal Kalkınmaya Devletten Büyük Destek. Tarım ve Orman Bakanlığının yapmış olduğu açıklamaya göre, bu yıl içerisinde hibe ve destek programı adı altında toplamda 10.5 Milyar liralık hibe desteği sağlanacağını bildirdi. Bundan sonraki süreçlerde de bu tarz hibelerin devam edeceğini açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kırsal kalkınma yolunda iyi bir yol üzerinde ilerlendiğini de notlarına ekledi.

Kırsal Kalkınmaya Devletten Büyük Destek

Kırsal Kalkınmaya Devletten Büyük Destek

KKYDP (Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme) Programı Nedir?

KKYDP Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı şeklinde açılmaktadır. Daha çok kırsal alanlarda yaşamını sürdürmeye devam eden bireyler için Tarım ve Orman Bakanlığının uygulamış olduğu projedir. Öz sermaye ile gerçek ve tüzel kişilerin başvurabileceği bu proje, devlet tarafından 2006 yılından beri desteklenmektedir. Daha çok tarımsal faaliyetler baz alınmaktadır. Bu tarz bir programın uygulanmış olmasının amacı, kırsal kesimlerde yaşayan ve daha çok tarım ile uğraşan kişilerin devlet desteği alarak daha da çok geliştirilmesine katkı sağlamaktır.

Bu Programa Kimler Başvuru Yapabilir?

Kırsal kesimlerde yaşayan, ve tarımsal faaliyetler ile ilgilenen her birey bu programa başvuru yapabilir. Bakanlığın oluşturmuş olduğu çiftçi kayıt sistemine kayıtlı kişiler bu programdan faydalanabilirler.

Programa Dahil Olmayan iller Hangileri?

Türkiye’de her ilde değil de, bazı illerde yaşayan ilgililer bu program içerisinde dahil edilir. 81 ilde ve kısmen uygulanacak 39 ilde başvuru yapılabilir. Başvurunun ardından %50 devlet desteği sağlanır. Diğer %50 kısmı proje sahibi tarafından temin edilmektedir.

İşte kısmen olan 39 il listesi;

Adana, Adıyaman, Antalya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Muğla, Niğde, Rize, Sakarya, Siirt, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Zonguldak, Bayburt, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce.

Konu ile alakalı daha fazla bilgiye, Tarım ve Orman bakanlığı resmi web sitesi üzerinden ulaşabilmeniz mümkün.

Genç Çiftçiler Bütün İllerde Başvuru Yapabilecek

Bakan Pakdemirli yapmış olduğu açıklamalarda şu kısımlara yer verdi “Projeyle bitkisel üretim, hayvansal üretim, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi, işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik konularda kişi başı 30.000 TL destek verdik. 47 bin 775 genç çiftçimizin projesine toplam 1,43 milyar lira hibe ile rekor bir desteğe imza atmış olduk.”

Genç çiftçi girişimcilerine devlet her zaman daha fazla hibe olanağı tanımaktadır. Genç girişimciler bu detayları dikkate alarak çok rahat bir şekilde bu programa dahil olabilirler. Proje olumlu ilerlemesi durumunda bütün detaylar araştırılarak, daha kapsamlı bütün illerde uygulamaya koyulacak.

Devlet Kırsalda Olan Vatandaşının Her Zaman Yanında

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’nin tarım standartlarını artırabilmek için her zaman Avrupa Standartlarına ulaşmaya gayret gösterdiklerini ifade etti. Bu bağlamda tarım sektöründeki ve kırsal alanlardaki desteği daha da artırmak için IPARD uygulandığını açıkladı.

Ve ardından şu açıklamaları kaydetti “IPARD-1 ve IPARD-2 programlarıyla son 10 yılda yaklaşık 16 bin 500 projeyle sözleşme imzaladık, bu projelere 4,3 milyar TL hibe ödemesi sağladık. Böylece kırsalda 12,5 milyar lira yatırım sağlanmış oldu, 67 bin yeni istihdam oluştu. Bakanlık olarak kırsaldaki vatandaşlarımızın ve üreticilerimizin her daim yanındayız ve bundan sonra da onları yalnız bırakmayacağız. Bugüne kadar kırsal kalkınma maksadıyla kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımıza yaklaşık 10,5 milyar liralık hibe desteği sağladık. Desteklerimiz bundan sonra da kararlıkla devam edecektir.

Kırsal alanda yaşayanlara devlet çok büyük ekonomik katkı sağlıyor. Eğer sizler de belirttiğimiz şartları karşılıyorsanız bu programa dahil olabilirsiniz.