sv

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Elde Edilir?

193 Okunma — 26 Ağustos 2020 00:48
Kitap Okuma Aliskanligi3

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Elde Edilir?

Bu yazının konusu kitap okuma alışkanlığı nasıl elde edilir? Bir kere kitap okuma alışkanlığı ile kitap okuma zorunluluğunu ayıralım. Yani çeşitli sebeplerle kitap okuma zorunluluğunda olduğunuz ve okuduğunuz eserler, romanlar, ödevler size kitap okuma keyfi hakkında hiçbir bilgi vermez. Dolayısıyla onları geçin. 1 numaralı kural siz gidip kitabı alacaksınız kitapçıdan ya da seçeceksiniz ve siz getireceksiniz eve oturup okuyacaksınız. Biri sizin önünüze atmayacak.

 

Kitap nasıl alınır onunla başlayalım ben nasıl alıyorum benim aylık kitapevi ziyaretlerim vardır yani şu an çeşitli salgın sebebiyle maalesef kapalı ama normalde kırk senelik ömrümün Son 20 senesinde ayda bir kere kitapçıya giderim bir saat hiç utanmam otururum, oturur raftan kitapları indiririm bir kısım okurum mantıklı mı? Kendi kafama göre birazcık tarih birazcık roman birazcık bir şeyler bir menü yaparım ortaya karışık bunu şeye benzetiyorum.

Yemek seçerken çorba seçersin çorba benim için romandır, hani bir içimiz ısınsın sonra tatlı benim için tarih kitabıdır tatlıdır o ekonomi finans gündem vesaire hakkındaki şeyler de ana yemektir kitapları dengeleyeceksin ama oradan alma. Kitabı okudun ya internetten al çünkü en az %30  %40 falan indirim alıyorsun kitap olduğu gibi. Boşuna para ekstradan saçma ama kitap ellenmeden dokunulmadan içi açılmadan alınmaz. Gidin kitapçıda bakın sonra alın.

Kitap Okuma Aliskanligi

Peki alışkanlığa nasıl oturtulur?

Bir, kitap öyle arada bir okurum diye okunmaz Türkiye’deki en büyük hastalık şudur. İnstagram’da kitap ve kahve fincanı paylaşacağım diye cahilce sürekli böyle Instagram’a post denilen gönderiler oluşturulur ve o kitaplar atılır. Kapağı güzeldir, gündemdedir, havalıdır. Maalesef böyle bir cehalet var ama seçtiğin kitaplar benim size önerim naçizane tavsiyem günde bir 30 sayfa minimum 50 sayfa 100 sayfa çıkabilirsiniz de süper ki kanalda hızlı okuma alışkanlığı üzerine videolar var.

Ben bunu da size anlattım. Günde 30 sayfa güzeldir. Ne zaman okuyun? Genelde ben sabah erken kalktığımda Biraz kitap okumaya çalışıyorum kafam açıkken işte kahvaltı falan yaparken ya da akşam yatmadan önce değil yatmadan önceden bir saat önce başlamanız ve bitirmeniz gerekiyor. Ben yatmaya yakın son bir saatimi veya yarım saatimi belgeselde falan geçiririm, uyursam da bir şey kaybetmeyeyim diye.

 

Kitaptan sıkıldınız mı yarım bırakın. Bırakın, kitabı bırakın demiyorum okumayı bırakın, sonra devam edebilirsiniz. Çünkü çeşitli sebeplerle başınız ağrıyabilir, ışık yetersiz olabilir kitap okuma alışkanlığını iyi edilebilmeniz için en önemli şey ışık alan bir odada okumanız lazım. Çünkü eğer loş ise ortam gözünüzü o takip etme gitme gelmeler sırasında bir uyku basacaktır sizi yemekten hemen sonra kitap okumayın. Neden?

Kitap okuma alışkanlığındaki baba kural. Çünkü vücudumuza belli bir miktarda kan var ve Yemekten sonra midenizin etrafındaki kılcal damarlar kanı çekiyor nereden çekiyor? Yer çekimine en çok maruz kalan yerden ya o kadar aptallaşmışken kitap okumaya çalışırsan anlayamazsın.

Aç karnına güzel kitap okunur böyle 10:00 – 10.30 arası güzel okunur ders çalışmada da baba saatleridir 9-11 ama tatildeyseniz kitap okumanın en güzel zamanı; Öğle yemeğinden bir saat pas geç, maden suyu iç, soda değil Maden Suyu. Çok sık da içme. Sonrasında işte saat iki buçukta başla altıya kadar patlatabilirsin. Akşam da yemekten sonra bir yarım saat bir saat boşluk bırak yine okunur her türlü gider alışkanlığa nasıl dönüşür?

Kitap Okuma Aliskanligi4

Sevdiğin şeyi okuyacaksın, sevmediğin kitap okunmaz. “Ben bunu okurum.” e sen onu okursun da insan öyle seçmez ki kitabı kitap domates değil ki. Kitabı kendiniz seçeceksiniz ve sorumluluğunu kendiniz alacaksınız.

Ve kitap dostluğu. kitap dostluğu şöyle bir şey. Kitapları normalde kalınlığına göre ayırmak hoş değildir. Kalın kitap bizde korkutulur daha ortaokuldan beri, liseden beri başlar bu. Ama ben dışarıya gezmeye bir yere gideceğim zaman uçağa bineceğim zaman ince kitap alırım yanıma. Çünkü taşıması ağır olduğu zaman Yükü de ağır oluyor.

Ve bıkıyorsunuz bir süre sonra o kitaptan. Dolayısıyla bir suç ve cezayı Halil İnalcık’ın bir eserini uçakta okumaya çalışırsan okuyamazsın. Ne okursun? Ben bayılırım Sunay Akın okumaya. Uçağa bindiğinde yanımda bir tane Sunay Akın vardır. Sunay Akın da sağ olsun sonsuz tane kitap çıkardığı için, Sunay hoca. Ve kısa hikayelerdir. Şimdi kitap okuma alışkanlığında ben sürekli iki kitap giderim. Bir tane uzun süre okuyacağım ve devam eden kitap. Mesela, Halil İnalcık’ın tarihi, Mahfi Eğilmezden Ekonomi gibi. Veya Tongue Fu gibi. Bunlar uzun, devam eden kitaplardır. Bir de böyle kafan bugün çok yorgundur, of dersin bugün basit bir şey okuyayım, Sunay Akın. Niye?

Çünkü hikayeleri başlar, biter. Özellikle kitaba sürekli devam etmen gerekmiyor. Aç – kapat 2-3 sayfada bir konu bitiyor. Yani, yarım kalmıyor kitap. Dolayısıyla kitap okuma alışkanlığı elde edeceksen hem sürekli uzun kitaplarda, hem de aç kapat kitaplardan birer tane olacak. Bu iki tane kitap yani daha fazlasına yüklenmiyoruz bu iki kitabı nasıl okuyacağız? Şöyle okuyacağız. Mutlaka bir ayda lütfen minimum 2 kitap bitirin. Ama bu kitaplar da resimlerine bakayım geçeyim tarzında olmasın.

Kitap Okuma Aliskanligi2

Ve hep bir romanız olsun.

Genelde bir yazar serisine gittiğin zamanda mesela, Wilbur Smith, Dean Koontz, Stephen King kadınlar için söyleyeyim Sarah Jio mesela Ann Chamberlin. Böyle yazarlara gittiğiniz zaman bunlar seri yazıyorlar. Yani 5-6 tane, Yüzüklerin efendisinin dörtlediği beşlediği gibi. O seriler daha güzeldi çünkü bir dostluk başlatıyorsun ve o dostluğun kopmasın istiyorsun.

Mesela eğer psikolojiniz kaldıracak ise ve yaşınız büyükse kesinlikle 20 yaş üstüne öneriyorum bunu: V. C. Andrews Çatı serisini okuyabilirsiniz. Genç hanımefendiler için erkekler de okuya bilir. Genç hanımefendiler için çok güzel bir seridir. Biraz dramdır, biraz acıdır. Ama çok daha garanti kitapları okuyacağım derseniz Safiye Sultan serisi okuyun. Hem tarih öğrenirsiniz, Hem bir roman okumuş olursunuz. İkisi bir arada ki Ann Chamberlinindir. Safiye Sultan üçlemedir. Ben Mısır tarihine gideceğim derseniz Uilbur Smit’ten Ramsesi dayayın gitsin.

Korkuyorum gerileyim derseniz Dean Koontz. Korkuyorum psikolojim bozulsun, ruh hastası olayım derseniz Stephen King in bin tane kitabı var. Oktay Sinan’ın bay bay Türkçeyi lütfen okuyun. Robert Cialdini iknanın psikolojisi, Joe Navarronun iki kitabı vardır. Tehlikeli insanların beden dili de herkesin bakması gereken bir eser.

 

Kitap okuma alışkanlığı edinebilmeniz için yazar seçmeniz lazım. Neden? Çünkü mesela canınız döner çekti. Şöyle yapmıyorsunuz “döner yiyeceğim. Tamam “bir tane döner bana.” önünüze çıkan ilk yerden döner söylemiyorsunuz değil mi? döner hepsinde döner, kitap hepsinde kitap, roman hepsinde Roman. Ama siz gidip bir şefin bir restoranın dönerini istiyorsunuz illa şu Usta’nın döneri İlla şu Usta’nın baklavası, dondurması. İşte orada da o lezzet nasıl ki değişiyorsa dondurmacıdan dondurmacıya yazarda da bir lezzet vardır.

Kitap Okuma Aliskanligi3

Mesela Stephen Kingde şöyle bir sistem vardır ilk önce sana iki üç tane dağınık hikaye okutur, ilk elli sayfada dersin ki “Bu ne biçim kitap yani yeter artık bir cacık anlamadım.”. Sonra bir Bağlar 100. sayfada falan hayran kalırsın.

Kitap okuma alışkanlığı edinecekseniz Stephen King ile başlarsanız kitap dünyasına soğursunuz. Ağır gelir. Tarih okuyacaksınız Halil İnalcık ile başlarsanız okuyamazsınız Halil Hoca en iyi tarih anlatan kişidir ama ağır anlatır. Hele ki eski kitapları daha ağır dildedir. Dolayısıyla tarihi öğreneceksen biraz daha yumuşak başlaman lazım. İlber Ortaylı’nın dili bile bazen ağır gelebilir işte tüm bunlar sizin kitap okuma alışkanlığı edinmeniz için önemlidir.

Kitap okuma alışkanlığında son iki şey. Lütfen göz bozukluğunuz varsa gözlük ya da lens kullanın kitap okurken bunu savsaklamayın. Ve ben kitap ışığını mutlaka kullanırım. Kitap ışığı önemli yani ortam karanlık olup, kitabı aydınlatabilirseniz çok daha güzel olur. Çünkü etraftan gelen ışıklar gözünüze sürekli doluyor. “Bana bak işte buna bak, şuna bak” falan diyor. Kitabın en büyük iki düşmanı söyleyeyim size 1- internet yani internetli cep telefonu 2- televizyon şunu yapmayın.

“Televizyon açık olsun, orada ses olsun, ben de kitap okuyayım” hayır. Çünkü birisi bir şey söylüyor ve duyuyorsun. Umarım kitap okuma alışkanlığını elde edersiniz ne zaman kitap alacaksınız Nasıl kitap alacaksınız, ne şekilde okuyacaksınız hepsini anlatmaya çalıştım.

Sıradaki içerik:

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Elde Edilir?