sv

Korona Turizmi Nasıl Etkiledi?

154 Okunma — 06 Ağustos 2020 21:02
Korona Turizmi Nasıl Etkiledi?

Korona Turizmi Nasıl Etkiledi?

Korona virüs sebebi ile turizm ülkemizde ve tüm dünyada olumsuz bir şekilde etkilendi. Son gelen verilere göre ülkemizde turizm oranı yüzde doksana kadar azaldı. Bunun sebebi ise korna virüsün hızla yayılmasından sonra yapılan kısıtlamalardır. Tüm dünyaya etkisi altına alan korona virüs sebebi ile her ülke kendi çapında turizm için kısıtlamalar koymuştur.

Ülkeler gelen turistlere sağlık kontrollerinden geçirdikten sonra tatil bölgelerine almaktadır. Burada tatillerini geçirmelerini sağlamaktadır. Bu süreçte ister istemez ülkelere gelen turist sayıları bir hayli düşmüştür. Çünkü tatil işletmeleri, kapasitelerinin altlarında tatilci kabul etmektedirler. Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymak için bunu yapmak gereklidir.

Korona Turizmi Nasıl Etkiledi?

Korona Turizmi Nasıl Etkiledi?

Tatilcilerin güvenle tatillerini geçirebilmeleri için, bu kurallara da mutlaka uymaları gerekmektedir. Bu süreçte, hem tatilciler hem de işletmeciler fedakârlık yapıp bütün kurallara uymalıdırlar. Eğer kurallara düzenli bir şekilde uyulmaz ise, korona virüsü turizmi daha fazla olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Bunun için herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır.

Korona virüsün yayılımı tüm dünyada tüm hızla devam ederken insanların aynı zamanda tatil yapmaları, yönetilmesi zor bir süreç olsa da başarılamayacak bir şey değildir. Bu sebeple turizmin daha fazla etkilenmemesi için birçok tedbir alınmaktadır. Her ülke tedbirlerine kendisi karar vermektedir. Korona virüs turizmi inanılmaz derecede etkilemiştir. Bu sebeple daha fazla etkilememesi için tedbir alınıp turizmin devam etmesi sağlanmaktadır. Korona virüs tedbirleri kapsamında tatil yerlerine belirli sayılarda kişi alınmaktadır.

Bu kişiler alınırken mutlaka ateşleri ölçülüp daha sonra tatil yerlerine alınmaktadır. Burada mutlaka sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmediği zaman virüsün yayılma hızı yüksek olmaktadır. Bu sebeple tatilciler mutlaka 1,5 metre mesafeyi korumalıdırlar. Tatil bölgelerinde bulunan tedbirlere mutlaka uyulması gerekmektedir. Tatil bölgeleri kalabalık olduğu için virüsün yayılma hızı yükselmekte ve kısa süre içerisinde virüs yayılabilmektedir. Eğer bu kurallara dikkat edilir ise virüsün yayılma hızı düşer ve turizm daha fazla etkilenmez.

Türkiye otelciler birliği korona virüsün turizmi ne kadar etkilediği hakkında birçok araştırmalar yapmışlardır. Yapılan araştırmalar sonucunda korona virüsün turizmi yüzde yirmi kadar gerilettiği görülmüştür. Çünkü salgının başlarında turizm bir süreliğine kapatılmıştı. Daha sonra ise gerekli tedbirler kapsamında her ülke yavaş yavaş turist kabul etmeye başladı.

Bu süre içerisinde turizm inanılmaz derecede etkiledi ve geriye gitti. Aynı zamanda turizm sektöründe yapılan tedbirler kapsamında otellere daha az kişi alınmaktadır. Bunun sebebi otellerin ve tatil yerlerinin kalabalık olmaması gerektiğindendir. Aynı zamanda turist alınırken ateş ölçümü yapılmaktadır. Tatil yerlerine yeteri miktarda kişi alınmaktadır. Asla bu kişilerin üstüne çıkılmamaktadır. Alınan tedbirlere uyulur ise bundan sonra turizmin daha da etkilenmemesi sağlanabilir. Eğer tedbirlere uyulmaz ise korona virüs turizmi daha da kötü etkilemeye başlayacaktır. Bunun için mutlaka kurallara uyulmalıdır.

 

Sıradaki içerik:

Korona Turizmi Nasıl Etkiledi?