sv

Korona Virüs Sürecinde Birçok Sağlık Çalışanı Risk Altında

126 Okunma — 06 Ağustos 2020 21:18
Korona Virüs Sürecinde Birçok Sağlık Çalışanı Risk Altında

Korona Virüs Sürecinde Birçok Sağlık Çalışanı Risk Altında. Korona virüs, gerek ülkemizde gerekse de tüm dünyada her geçen gün daha fazla can almakta. Tüm dünyanın önlemlerin alınması konusunda ısrarcı ve kararlı olduğu bu süreçte tüm sağlık çalışanları da ellerinden geleni yapmakta. Ülkemizde de sağlık çalışanları canla başla çalışarak hastalarını kurtarmak için seferber olmuş durumda.

Tedbirlerin alınması konusunda halka sürekli uyarıların yapıldığı bu günlerde ne yazık ki sağlık çalışanları da hayatlarını kaybetmekte. Hem doktorlar hem hemşireler hem de diğer sağlık çalışanları uzun süredir büyük risk altında ve hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısı da hiç az değil.

Korona Virüs Sürecinde Birçok Sağlık Çalışanı Risk Altında

Korona Virüs Sürecinde Birçok Sağlık Çalışanı Risk Altında

Birçok Sağlık Çalışanı Risk Altında

Tüm Türkiye gibi sağlık çalışanları da sürecin çabucak bitmesi adına ellerinden geleni yapmakta. Pandemi sürecinin başından itibaren canla başla çalışan sağlık çalışanları büyük risk altında. Bizzat korona virüs hastalarıyla temas edebilen sağlık çalışanlarının bazıları enfekte olmakta ve enfekte olanların bir kısmı da ne yazık ki hayatını kaybetmekte. Aynı zamanda psikolojik ve fiziksel olarak da bu süreçte yıpranan sağlık çalışanları, sürecin en kısa zamanda bitmesini ve riskin en aza düşmesini istiyor. Bu riskin azalması adına tüm sağlık çalışanları insanlara gerekli tedbirleri almaları konusunda sürekli çağrıda bulunmakta.

Ağız Ve Diş Sağlığı Kurumlarıda Sürecin Sona Ermesini İstiyor

Korona virüs sürecinde sadece genel hastaneler değil ağız ve diş sağlığı hastaneleri de risk altında. Bu yüzden diş hekimleri ve teknisyenler de büyük risk altındalar. Hastalarla yakın temasta bulunan diş hekimleri, enfekte olma tehlikesiyle yüz yüze. Hastaların acil durumlar dışında hastanelere gitmemelerinin önemini vurgulayan diş hekimleri de korona virüs sürecinin sona ermesini istiyor ve insanları maske kullanımı konusunda teşvik etmeye çalışıyor.

Birçok Sağlık Çalışanı Ailesini Göremiyor

Sağlık çalışanları uzun süreler hastanede çalışıyor ve ne yazık ki sürekli korona vakaları ile temas halindeler. Bu süreçte var olan hastalık riskini evlerine ve ailelerine taşımak istemeyen sağlık çalışanları uzun süredir ailelerinden uzak haldeler. Kimi ebeveyn sağlık çalışanı, çocuklarını büyükanne veya büyükbabalarına bırakarak kendilerini izole etmekte. Bu yüzden bu süreç sadece sağlık çalışanlarını değil sağlık çalışanlarının ailelerini de etkilemekte. Anne veya babalarından uzak kalan çocuklar, insanların gerekli tedbirlere uymasını istiyor ve en kısa zamanda anne babalarına kavuşmayı diliyor.

İntern Doktorlarda Risk Altında

Son sınıf tıp öğrencileri yani intern doktorlar da eğitimlerine devam etmekte ve hastanelerde stajlarını sürdürmekteler. Korona virüslü hastalarla karşılaşabilen intern doktorlar da büyük risk altında. Endişeli olan intern doktorlar aileleri açısından da tedbirli olmak durumunda. Birçok intern doktor evlerine döndüklerinde kendilerini ailelerinden izole etmek durumunda kalmakta ve bu süreç onları da etkilemekte. İntern doktorlar ve aileleri de insanları vakaların azalması adına tedbirleri almaya çağırıyor.