sv

Koronavirüs İle Mücadele

139 Okunma — 06 Ağustos 2020 20:38
Koronavirüs İle Mücadele

Koronavirüs ile mücadele ülkemizde ve dünyada yayılma durumuna bağlı olarak devam etmektedir. Yapılan mücadelenin boyutunda bilinmesi gereken ilk nokta bu virüsün ne olduğu ve nasıl tedbirlerin alınması gerektiği olmaktadır. İnsanlığın var olduğu yüzyıllar boyunca birçok hastalığa karşı mücadele verilmiş ve bu hastalıklar içinde virüs kaynaklı olanların geniş bir yer aldığı anlaşılmaktadır. Koronavirüsler (CoV) çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesini oluşturmaktadır. Bu virüs ailesi MERS ve SARS gibi ciddi solunum yolu hastalıklarını da oluşturmaktadır.

Covid-19 bu ailenin bilimsel olarak adlandırılan en son üyesi olmaktadır. İlk olarak 2019 yılının Aralık ayında, Çin’in Cihan kentinde ortaya çıkarak kısa sürede ülke içinde, dışında yayılma alanı göstermiştir. Genel özelliklerinin incelenmesi ile birlikte 13 Ocak tarihinde yeni tip Koronavirüs (covid-19) resmi olarak tanımlanmıştır. Koronavirüs ile mücadele için en son, 11 Mart’ta Dünya Sağlık örgütü salgın anlamında kullanılan “pandemi” ilan edilerek devam edilmektedir. Günümüzde de hala bu söylem kullanılmaktadır.

Koronavirüs İle Mücadele

Türkiye’nin Koronavirüs ile Mücadelesi

Türkiye’nin Koronavirüs ile Mücadelesi son durum gelişmelerine bakılacak olursa vaka sayısında artış olduğu görülmektedir. Sağlık bakanı Fahrettin Koca ülkemizdeki Koronavirüs verilerini günlük olarak açıklamaktadır. İlk mücadele kapsamında 6 Ocakta, Sağlık Bakanlığı’nın bünyesinde bir operasyon merkezi ve 10 Ocakta Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturulmuştur. Bilim Kurulu virüsün yayılma hızına bağlı olarak tedbir almakta ve virüsün yayılmaması için çalışmalar yürütmektedir.

Birçok ülkeye göre daha erken ve geniş kapsamda alınan tedbirlerin yardımıyla ilk vaka ancak 11 Mart tarihinde görülmüştür. Bugüne kadar toplam vaka sayısı 233 binin üzerinde, iyileşen hasta sayısı 217 binin üzerinde, toplam hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin kişinin üstünde olmaktadır. Türkiye’nin Koronavirüs ile Mücadelesi birlik ve beraberlik içinde, daha hızlı yol alınacağı anlaşılmaktadır. Böylelikle virüs daha fazla yayılmadan gereken müdahale edilmiş ve virüsün çok fazla yayılmasının önüne geçilmiştir.

Koronavirüs ile mücadele nasıl yapılır?

Koronavirüs ile mücadele nasıl yapılır? Soruna verilecek ilk cevap virüsün yapısını tanıyıp, gereken tedbirlerin alınmasından geçmektedir. Öksürük, hapşırma gibi durumlara bağlı olarak damlacıkların, ele, ağıza, göze dokunulması ile ortaya çıkmaktadır. Bu durumda önce tanı konulması gerekmektedir. Halk sağlığı laboratuvarlarında kısa zamanda tanı kitleri ile uygulama yapılmaktadır.

Koronavirüs ile mücadele nasıl yapılır? Sorusuna verilecek en kapsamlı cevap doğru ve yetkin tedbirlerin alınması olmaktadır. Hijyen, sosyal izolasyon ve belirli mesafe kuralı ile en geniş tedbirlerin alınabileceği anlaşılmaktadır. Belirli dönemlerde sokağa çıkma yasağı uygulamalarının yapılması, tedbirler içinde yer alsada, kişisel tedbirlerin Koronavirüs ile mücadelede çok önemli olduğu bilinmektedir.

Öncelikli olarak Bilim Kurulunun almış olduğu tedbirler ülkemizde doğru bir şekilde uygulanmış ve gereken önlemler geç kalınmadan alınmıştır. Halen de gereken tedbirler devam etmektedir.

Sıradaki içerik:

Koronavirüs İle Mücadele