sv

Koronavirüs ile Mücadelede Dünyanın Durumu

133 Okunma — 06 Ağustos 2020 20:33
Koronavirüs ile Mücadelede Dünyanın Durumu

Koronavirüs ile Mücadelede Dünyanın Durumu. Dünya Sağlık Örgütü Covid-19 için, 11mart tarihinde dünyayı saran salgın anlamında kullanılan “pandemi” olarak ilan etmiştir. Çin’de başlayan Koronavirüs salgını kısa zamanda tüm dünyaya yayılmış ve bugün de hızla yayılmaktadır. Dünyanın birçok ülkesi virüs ile mücadelede ederek yayılmasını azaltacak yönde tedbirler almıştır. Bunun yanında büyük organizasyonlar yine koronavirüs tedbirleri kapsamında iptal edilmiş yada ertelenmiştir. Birçok ülkede eğitim – öğretim sezonu bitirilmiştir.

Türkiye dahil yüzden fazla ülkede Koronavirüs mücadelesi verilmektedir. Vaka sayısının en çok olduğu ilk ülke ABD olarak bilinmektedir. Bugüne kadar nerdeyse 19 milyon kişi Koronavirüse yakalanmıştır. Bu kişilerin 10milyondan fazlası iyileşmiş ve hayatını kaybedenlerin sayısı 691 bin kişiden fazla olarak bilinmektedir. Koronavirüs mücadelesi veren her ülke kendi içinde farklı uygulamalar yapmaktadır. Bazı ülkelerde sürü bağışıklığı için tedbirler yeterince uygulama yapılmamaktadır. Bazı ülkelerde ise tedbirler daha yoğun ve sağlam bir şekilde uygulanmaktadır.

Genel bakış açılarından bir tanesi de birçok ülkenin sağlık hizmetlerinin böyle bir pandemiye hazır olmadığıdır. Sağlık hizmetlerinin yeterli hizmette sunulamadığı ülkelerde ciddi kayıplar meydana gelmekte, vaka artışı ve yayılma hızı ciddi tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Kayıpların ve salgının azalması için ülkeler birlikte hareket ederek virüsün etkisini azaltacak hamleler yapmıştır.

Koronavirüs ile Mücadelede Dünyanın Durumu

Koronavirüs ile Mücadelede Dünyanın Durumu

Koronavirüs Mücadelesinde Ülkelerin Aldığı Tedbirler Nelerdir?

 

Dünyanın birçok ülkesinde hızlı bir şekilde yayılan Koronavirüse karşı mücadele kapsamında bazı ülkelerde ciddi uygulamaların yapıldığı görülmektedir. OHAL ilan ederek alınan tedbirleri yasal olarak uygulama sağlamaktadırlar. Birçok ülke sokağa çıkma yasağı uygulamaları getirerek kalabalık oluşumunu engelleyip, birçok yeri temizleme çalışmaları düzenlemektedir. Bazı ülkelerde maske sorunu ortaya çıkmış ve ülkeler arası maske yardımı seferberliği yapılmıştır.

Sokağa çıkma yasağı uygulamaları belirli dönemlerde uygulanmıştır. Ayrıca kalabalık oluşumunun görüldüğü kafe, restoranlar, eğlence merkezleri, iş yerleri gibi alanları da kapatarak insanlara zorunlu sosyal izolasyon sağlamışlardır. Bu zorunluluk pandemiye ciddi tedbir alan birçok ülkenin uygulaması olarak ortaya çıkmaktadır. Maske takmanın önemini halkına yansıtan birçok ülkede insanlar artık her yerde yaygın olarak maske kullanmaktadır.

Koronavirüs mücadelesinde Dünyanın Oluşturmaya Çalıştığı Çözüm Yolları Nelerdir?

 

Pandemi mücadelesi veren birçok ülkede Covid-19 için ilaç ya da aşı araştırmaları başlamış ve geliştirilmektedir. Birçok ülke Koronavirüs mücadelesi kapsamında alınan tedbirlerin virüsün yayılmasını yavaşlatmasını beklemektedir. Bu sayede aşı ya da ilaç bulunduğu zaman tam tedavi oluşumu uygulanabilecektir. Koronavirüs mücadelesinde şimdilik bazı hastalıklarda kullanılan birkaç ilacın ise yaradığı gözlemlenmiştir. Bu ilaçları tam olarak iyileşme sağladığı bilim insanları ve doktorlar tarafından doğrulanmamıştır.

Çin, Almanya, İngiltere, ABD gibi birçok ülkede Koronavirüs mücadelesi için özellikle asi çalışmaları yapılmaktadır. Bilim adamları ve doktorlar tarafından geliştirilen çalışmaların en kısa zamanda insanlar üzerinde uygulanarak, doğru tedavinin sağlanması beklenmektedir. Birçok ülke hastalığın tedavisi için çalışmalarını sürdürmektedir.

Sıradaki içerik:

Koronavirüs ile Mücadelede Dünyanın Durumu