sv

Koronavirüs Mücadelesinde Son Gelişmeler

140 Okunma — 06 Ağustos 2020 20:43
Koronavirüs Mücadelesinde Son Gelişmeler

Koronavirüs Mücadelesinde Son Gelişmeler.

İlk olarak Çin’ in Vuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan Covid-19, tüm dünyada her geçen gün yayılmaktadır. Türkiye’nin Ocak ayı içinde almaya başladığı tedbirler doğrultusunda vaka sayılarının düşük olduğu bilinmektedir. Son günlerde Bayram dönemi ve yapılan tatiller nedeniyle insanların tedbirleri yeterince sıkı tutmadığı görülmektedir. Bu nedenle de vaka sayısında artış gözlemlenmektedir. Vaka artışı devam ederse Bilim Kurulu tarafından yeni tedbirler alınabilir.

Sağlık bakanı Fahrettin Koca en son yaptığı paylaşımda “ Kolaya kaçarsak, zoru birlikte yaşarız, tedbir alın.” diyerek herkesi uyarmaktadır. Virüsün yayılma alanını ve hızını düşürerek tedbirlerle ilerlemenin önemine her paylaşımında belirten Sayın Bakan her gün Koronavirüs verilerini paylaşmaktadır. İstatistikler doğrultusunda virüsün yoğun olduğu yerler uyarılmakta ve tedbirli olmaları gerektiği hakkında duyurular yapılmaktadır.

Koronavirüs Mücadelesinde Son Gelişmeler

Koronavirüs Mücadelesinde Son Gelişmeler

4 Ağustos günü verilerine göre hasta sayısı bir önceki güne göre artış göstermekte ve ağır hasta sayısında artış endişesi yaşanmaktadır. Bu nedenle her gün yapılan uyarılarda kişisel hijyen bakımı, sosyal izolasyon sağlama ve mesafe kuralı özellikle belirtilmektedir. Son dönemdeki artışların ilerleyen zamanlarda devam etmesi halinde daha sıkıntılı bir sürecin yaşanacağı belirtilerek tedbirlerde ciddiyet beklenmektedir.

Türkiye’de Koronavirüs Mücadelesinde Neler Yapılmaktadır?

Ülkemizde ilk Koronavirüs vakası 11 Mart tarihinde görülmüştür. Bunun öncesinde Sağlık bakanlığı tarafından 6 ocak tarihinde bir operasyon merkezi, 10 Ocak tarihinde Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturmakta ve gelişmeler için süreci kontrol etmektedirler. Türkiye’de alınan her tedbir bu kurumların çalışmaları doğrultusunda gerçekleşmektedir. Bakanlar Kurulu düzenli olarak toplantı yaparak virüsün yayılma oranına göre tedbirler almakta ve vatandaşları bu yönde uyarmaktadır.

Vakaların yayılmasına bağlı olarak sokağa çıkma yasağı uygulamaları belirli şehirlerde ya da tüm ülkede belirli tarihlerde uygulanmıştır. Ayrıca kişisel hijyen ile ilgili genel bilgilerin aktarımı ve sosyal izolasyon ile ilgili bilgilendirme hassasiyetle sağlanmaktadır. Ellerin temizliği, maske kullanımının önemi ve sosyal mesafe kurallarının gerekliliği ile ilgili uyarılar ve tedbirler net bir şekilde oluşturulmakta ve uygulanmaktadır.

Koronavirüs Mücadelesinde Alınacak Bireysel Tedbirler Nelerdir?

Türkiye’de her geçen gün yayılan Koronavirüs Mücadelesinde alınacak bireysel tedbirlerin başında kişisel temizlik yapısının yeterli olması gelmektedir. Her bireyin hijyen kuralları çerçevesinde özellikle ellerini düzenli olarak temiz tutması gerektiği uyarılarla belirtilmektedir. Bunun yanında ellerin sürekli olarak dezenfekte edilmesi gerektiğini sık sık dile getirmektedir. Ayrıca toplu alanlarda fazla durulması yönünde uyarılarda bulunmaktadır.

Ellerin temas ettiği alanların geniş olması nedeniyle el hijyeni büyük önem taşımaktadır. Evde, işyerinde, sokakta mutlaka temizlik uygulamaları yapılabilecek tedbirlerin alınması gerekmektedir. Ayrıca kişilerin arasında sosyal izolasyon sağlayabilecek kadar belirli bir mesafe bırakılarak hareket edilmesi gerekmektedir. Sosyal mesafe tam güvenliği sağlayacak temel unsur olarak özellikle kalabalık alanlar için uygulanmakta olan bir tedbirdir. Ayrıca maske kullanmanın önemi, tüm uyarılarla birlikte her gün ortaya konulmaktadır.

Sıradaki içerik:

Koronavirüs Mücadelesinde Son Gelişmeler