Koronavirüs Nasıl Ortaya Çıktı? İşte Tüm Detaylar!

135 Okunma — 23 Şubat 2021 09:11
5e2a1e7a67b0a913f48110b9

İçindekiler;

Koronavirüs Nasıl Ortaya Çıktı? İşte Tüm Detaylar!

Devletsel olarak yeni güncellemelerle karşınızdayız. 2019 yılının son aylarında ortaya çıkan koronavirüs kısa süre içerisinde dünyaya yayıldı ve kürsel anlamda önlenemeyen bir salgın haline geldi. İlk çıkış noktası Çin’in Wuhan şehrinde yer alan bir balık pazarıdır. Balık pazarında ihmal edilen hijyen kuralları nedeniyle covid virüsü mutasyona uğramış ve insanlar üzerinde ölümcül etkilere sebep olan bir hastalık haline gelmiştir. 2019 yılının sonlarında meydana gelmesi nedeniyle de adı Covid-19 konulmuştur. Koronavirüs oldukça hızla bulaşan ve 15 günlük kuluçka döneminden geçen bir virüstür. Virüs ağız ve solunum yollarıyla bulaşmaktadır fakat yüzeylerde tutunabildiği için kısa sürede çok fazla insana bulaşmaktadır. Nefes darlığına ve solunuma zarar veren virüs sonucunda tedavi edilemezse ölümle sonuçlanabilir. Koronavirüs nedeniyle 1 sene içerisinde bütün dünyada milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir.

Koronavirüs Belirtileri

5e2a1e7a67b0a913f48110b9

Koronavirüs belirtileri bazen farklılık gösterse de genel de kuluçka dönemi ardından meydana gelen yüksek ateş, mide bulantısı, ishal, eklem ve kas ağrısı gibi temelde soğuk algınlığı ile aynı olan belirtiler göstermektedir. Korovirüs tedavisi yapılmazsa ya d hastanın bağışıklık sistemi güçlü değilse virüs ciğerlere indiği için solunum yetersizliğine sebep olabilir, ciğerleri öldürebilir ve bu nedenle hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabilir. Özellikle yaşlılarda ve kronik hastalığı bulunan bireylerde ölüm riski daha da artmaktadır. Koronavirüsünün en az etki ettiği kişiler ise bağışıklık sistemi güçlü olanlar ve gençlerdir.

Koronavirüsünden Korunmanın Yolları

Koronavirüsü salgın ve hızlı bulaşan bir hastalık olduğu için özellikle virüs almış bireylerin kendilerini 15 gün izole etmeleri ve aile dahil kimseyle görüşmemeleri gerekmektedir. Aynı zamanda toplu taşımalardan, kalabalık ortamlardan uzak durulmalı belli bir süre dışarıdan yiyecek tüketilmemelidir. Dışarı çıkıldığı zaman mutlaka maske takılmalıdır ve eller sık sık dezenfektan ya da bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Hastalıktan kurtulmanın en etkili ve kesin yolu bağışıklık sisteminin güçlü olması olduğu için vücut sürekli olarak besin, mineral ve vitamin açısından güçlü olmalıdır. Bu sayede vücut direnci sağlandığı için hastalık ile savaşmak da daha kolay hale gelmektedir.

  • Devletsel.com ekibimiz olarak umarız bu makalemizde sizlere bilgi paylaşabilmişizdir bu ve bunun gibi makaleler için sitemize burdan ulaşabilirsiniz

Sıradaki içerik:

Koronavirüs Nasıl Ortaya Çıktı? İşte Tüm Detaylar!