sv

Koronavirüse Karşı Tedbirler

176 Okunma — 06 Ağustos 2020 20:27
Koronavirüse Karşı Tedbirler

Koronavirüse Karşı Tedbirler Nelerdir ?

Geçtiğimiz aylarda tüm dünyayı etkisi altına alan ve “Covid-19” bilimsel adıyla anılan virüsle mücadele dönemi devam etmektedir. Vaka sayılarının kontrol altına alınmasıyla sosyal hayat bir nebze olsun normalleşse de henüz virüs yenilmiş olmamaktadır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve diğer alanda uzman kişiler kontrollü bir normalleşme süreci yaşanması ve tedbirlerin elden bırakılmaması konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Son dönemlerde bayram dolayısıyla vaka sayısında artışlar nedeni ile yeniden tedbirler artabilir.

Kişiler hem kendileri hem sevdikleri hem de çevrelerindeki insanlar için bu basit ama etkili önlemleri alarak bu sürecin daha çabuk atlatılmasına yardımcı olabilmektedir. Bireysel değil topyekün bir tedbir ve mücadele sağlandığı takdirde virüsün yayılma hızının kontrol altına alınması sağlanabilmektedir. Bu nedenle uzmanların açıklamalarını takip etmek ve önerilerini uygulamak hayati önem taşımaktadır. Küçük bir ihmal virüsün yayılmasına neden olabilir. Buda onlarca kişinin virüse yaklaşmasına sebep olabilir.

Koronavirüse Karşı Tedbirler

Koronavirüse Karşı Tedbirler

Koronavirüsten Korunma Yolları Nelerdir?

Koronavirüs ve bulaşma riskinden korunmanın en temel yolu sosyal mesafe kuralına uymak ve ev dışındaki mekanlarda maske kullanmaktır. Mecbur kalmadıkça toplu yaşam alanlarında bulunmamak, kendi ev halkı dışındaki herkesle araya en az 1 metre mesafe koymak, elleri sık sık su ve sabunla yıkamak ve dışarıda geçirilen vakitlerde maske kullanmak gerekmektedir. Bunun haricinde yurt dışı seyahatlerinden sonra on dört gün sosyal hayattan izole olarak belirti yaşanıp yaşanmadığını kontrol etmek gerekmektedir.

Hijyen kurallarına her zamankinden daha fazla özen gösterilmelidir. Herhangi bir koronavirüs belirtisi yaşandığı düşünüldüğünde ve hastalık şüphesi olduğu takdirde 112 Acil servisi arayarak sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Hastalıktan korunmak ve yayılmasını durdurmak kişilerin özverili bir biçimde tedbir almasından geçmektedir. Bu nedenle herkes elinden geleni yaparak tüm insanlığı tehdit eden bu virüsle mücadele etmelidir. Aksi takdirde virüs çoğalır ve büyük kayıplar verebiliriz.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs belirtisi gösterdiğini düşünen kişilerin kendilerini izole etmesi ve 112 Acil servisi araması gerekmektedir. Aksi takdirde hem hastalığı çevresine bulaştırma riski artmakta hem de kendi sağlığını da kötü etkilemektedir. Uzmanların belirttiklerine göre koronavirüs belirtileri kişiden kişiye şiddeti değişse de genel anlamda yüksek ateş, kuru öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik ve yorgunluk, tat ve koku almada zorluk gibi belirtilerle kendisini göstermektedir.

Daha ciddi belirtiler olarak da solunum güçlüğü yaşanması, göğüs ağrısı ya da hareket kaybı görülebilmektedir. Hastalığın seyri kişiden kişiye farklılık göstermekte ve çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle kişiler kendilerinin sağlık durumlarının farkında olmalı ve herhangi bir belirti gösterip göstermediğini hassasiyetle takip etmelidir. Belirtilerden birisi görüldüğü takdirde en kısa sürede sağlık merkezlerini arayarak bilgi verilmelidir.

Unutmayalım sağlık en başta gelir. Koronavirüs hızlı yayılan bir hastalık olduğu için insanlar olarak tedbiri elden bırakmamız gerekir.

Sıradaki içerik:

Koronavirüse Karşı Tedbirler