Kortizon Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?

71 Okunma — 08 Aralık 2021 11:18
3 2

İçindekiler;

Kortizon Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?

Kortizon yan etkileri ne zaman geçer, ciddi rahatsızlık geçirmiş olan ve pek çok yan etkiye maruz kalmış kişilerin merak ettikleri arasındadır. Kanser başta olmak üzere; bağışıklık sistemi hastalıkları, alerjik bünyelerde ve solunum rahatsızlıklarında kortizon tedavisine başvurulur. Vücuttaki böbrek üstü bezleri üzerinde yer alan hormon türü olan kortizon, bağışıklık sisteminin neden olduğu iltihaplanmaların önlenmesi amacıyla doktor reçetesiyle kullanılan steroid türü bir ilaçtır.

Kortizon Yan Etkileri

İçeriği ağır bir ilaç olarak kortizon, mutlaka doktorların tavsiye ettiği dozda kullanılmalıdır. Bilinçsiz şekilde kullanmak yoğun kortizon yan etkileri ile karşı karşıya kalmaya neden olabilir. En çok karşılaşılan yan etkileri iştahın açılması ve aşırı kilo alınmasıdır.

Alerjik reaksiyon gösteren bünyelerde sürekli kullanılması gerektiğinde doktor tarafından belirlenen düşük kortizon dozunun herhangi bir zararı yoktur. Herkeste göstereceği yan etkiler farklı olmakla birlikte; baş ağrısı, kusma, huzursuzluk ve uyku problemleri en sık karşılaşılan hafif etkilerdir.

1 1

Ciddi sayılan yan etkileri arasında; alerjik reaksiyonlar, kalp yetmezliği, sindirim sisteminde bozukluklar ve çocuklarda gelişim geriliği önemli yan etkileridir. Vücutta aşırı su ve tuz tutulması kortizon kullanımından kaynaklı olacağı için tedavi sürecinde vücudun ödem toplaması ve şişliklerin meydana gelmesi normaldir.

Kortizonun Yan Etkilerini Azaltmak İçin

Hastalıkların tedavisini hızlandırmak ve daha etkili hale getirmek için çoğu zaman kortizon kullanımı zorunlu oluyor. Görülen yan etkilerin hastaları daha da rahatsız etmesi kortizon yan etkilerini azaltmak için sağlıklı tercihlere yönelmeyi sağlıyor.

Kortizonun neden olacağı ödemi azalmak adına yemeklerde tuz tüketimini azaltmak büyük ölçüde faydalıdır. Hızlı kilo alımını yavaşlatmak için lifli gıdalar almak ve karbonhidrat içerikli besinlere bir süre ara vermek gerekir. Tüm bunlara ek olarak gün içinde hareketli olmaya çalışmak ve günün bir saatini egzersize ayırmak bedenin daha dinç ve aktif olmasına katkı sağlayacaktır.

Kortizon Kullananların Yorumları

Kortizon ilaçlarının halk arasında ağır ilaçlar olarak bilinmesi, bu ilaç ve iğneyi kullanmak durumunda olanların endişeye kapılmalarına neden olabiliyor. Şişkinlik ve kilo almak kortizon kullananların yorumları arasındaki en çok dikkat çeken şikâyetlerdir.

2 1

Kortizon kullanım süresinde ani açlık krizlerinin önüne geçilememesi ve sürekli yeme isteği tedavi dönemindeki motivasyonun da düşmesinde etkilidir. Ancak hastalıkların tedavisi için uzman doktorların uygun gördüğü kortizon, neden olduğu yan etkilere rağmen aksatılmadan kullanılmalıdır. Kortizon tedavisinin sona ermesiyle kilo almış bir bedene sahip olmamak için sağlıklı beslenmeye özen göstermek,  ödem atıcı yiyecek ve içeceklerle bedeni desteklemek gerekiyor.

1 Tane Kortizon İğnesi Kilo Yapar Mı?

Kortizon kullananların sürekli olarak yan etkilerden şikâyetçi olmaları, hayatında hiç kortizon iğnesi olmamış kişilerde bazı çekincelere neden oluyor. Bir defaya mahsus kortizon içerikli iğne kullanan bir kişinin 1 tane kortizon iğnesi kilo yapar mı gibi korkuları yersizdir.

Uzun vadede vücutta neden olduğu şişkinlik kilo almaya elverişli bir bedene sahip olmayı kolay kılıyor. Aksi halde çeşitli nedenlerden dolayı bir defa kortizon iğnesiyle kilo alınması söz konusu değildir. Yüksek dozda kortizonun aylarca, belki de yıllarca kullanmak mecburiyetinde olan kişilerde bünyeye bağlı olarak kilo alınması kaçınılmaz olabilmektedir.

Doktorun önerdiği bir defalık kortizon iğnesi olduktan sonra herhangi bir yan etki görülmese dahi, gönül rahatlığı için vücudu adeta temizleyen detoks içeceklerinden yararlanılabilir. En azami ödem yapabilecek 1 tane kortizon iğnesi için ödem atıcı içecekler gereken etkiyi sağlayacaktır.

Kortizon Bıraktıktan Sonra Yan Etkileri

Kortizon ilacının kullanım süresi tamamlandıktan sonra vücuttan atılımı da hastaların çabuk gerçekleşmesini istedikleri olaylardan biridir. Hastalık ve tedavi sürecinde kortizon bıraktıktan sonra yan etkileri en aza indirmek pek çok kişinin başlıca isteği arasında yer alıyor. Çünkü tedavi amacıyla kullanılan bir ilacın kilo aldırması ve vücutta bol miktarda ödeme neden olması kimsenin isteyeceği bir durum değildir.

3 1

Kortizon kullanımını doktor öngörüsü ile bıraktıktan sonra yan etkileri neredeyse sıfırlamak için sağlıklı bir beslenme düzenine geçmek gerekir. Bir süre daha az tuzlu ya da yemeklerde hiç tuz olmayacak şekilde beslenmek, vücutta tutulan tuzun kısa zamanda dışarı atılmasını sağlar. Ancak tuz tüketimini sınırlamamak ve diğer yan etkilerin sürdürülebilirliğine neden olabilecek alışkanlıklarda ısrarcı olmak vücut için zararlı olacaktır.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Kortizon Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?