2022 Koruyucu Aile Nasıl Olunur, Başvuru Şartları ve Koşulları

48 Okunma — 23 Aralık 2021 17:07
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 3 6

İçindekiler;

2022 Koruyucu Aile Nasıl Olunur, Başvuru Şartları ve Koşulları

Koruyucu aile nasıl olunur, başvuru şartları ve koşulları da çocuk sahibi olmak isteyen aileler tarafından sıklıkla araştırılmaya devam eder.

Koruyucu aile nasıl olunur, başvuru şartları ve koşulları zor durumda olan çocuklara yardım ederek ebeveyn olmak isteyen aileler tarafından en sık araştırılan konulardan bir tanesidir. Bazı aileler çocukları olmaması neticesi ile bazıları ise yetimhane de kalan çocuklara aile olmak amacıyla bu tarz başvurularda bulunmaya devam etmektedir. Koruyucu aile olmak hem çocuklar için, hem de bireylerin kendileri için çok önemli bir davranıştır. Ancak koruyucu aile olabilmeniz için de bazı koşullar bulunmaktadır. Devletin koruyucu ailesi olduğunuz çocuğa iyi bakacak olacağınızdan emin olması ve bunun garantisini alması gerekecektir. Çocuğun ilerideki hayatını garantiye almadan bu tarz işlemlere izin vermeyen devlet, her iki tarafı da korumak için bazı şartlar koşmuştur. Gerekli koşulları karşılamanız dahilinde ise; koruyucu aile olmanız mümkün olacaktır.

Koruyucu Aile Olma Şartları

Koruyucu aile olma şartları da bu yolda ilerlemek isteyen ebeveynler tarafından sıklıkla araştırmaya devam eder. Türkiye’de koruyucu aile olabilmek için; öncelikli olarak, TÇ Vatandaşı olmanız gerekecektir. Aynı zamanda 25-65 yaş arasında olmanızdan gerekli koşullardan bir tanesidir. Bununla beraber Türkiye’de koruyucu aile başvurusu yaptığınız süreç içerisinde, herhangi bir ülkede ikamet etmeniz de yasak olacaktır. Aynı zamanda en az ilkokuldan mezun olmuş olmanız da çok önemlidir. Ayrıca koruyucu aile olabilmeniz için illa bekar olmanız ya da kendi çocuğunuz olmaması şart değildir. Uzun zamandır evli Ve çocuk sahibi olan kişilerin koruyucu aile olabilmesi de mümkündür. Bununla beraber bekar ve hiç evlenmemiş olan kişilerde, koruyucu aile olmak için başvuruda bulunabilirler.

Koruyucu Aile Olmak İçin Gerekenler

Koruyucu aile olmak için gerekenler çok fazladır bütün prosedürleri eksiksiz bir şekilde karşılamanız Dergilerinde koruyucu aile olmanız mümkün olacaktır. Ancak belirli bir maddi geliri neden olması ve bu geliri devlet el yazılı bir şekilde beyan etmeniz de çok önemlidir. Bir çocuğun sorumluluğuna alamayacak düzeyde bir maddi gelirimiz varsa maalesef koruyucu aile olmamız mümkün olmayacaktır. Bununla beraber aile hayatınız da devlet tarafından incelenecektir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

2022 Koruyucu Aile Nasıl Olunur, Başvuru Şartları ve Koşulları