Kredi Borcu Olanlar İçin Destek Kredisi

54 Okunma — 22 Nisan 2021 11:32
Devletsel 3 12

İçindekiler;

Kredi Borcu Olanlar İçin Destek Kredisi

Günümüzde kredi borcu olan kişi sayısı bir hayli fazladır. Bu kişiler özellikle farklı bankalardan da aldıkları kredilerle daha da borçlanmış oluyorlar. İşte bu kredi borcu fazla olan kişilere kredilerini ödeme konusunda bankalar destek kredisi veriyor. Borç kapatma kredisi de denilen bu hizmet sayesinde borç farklı farklı bankalarda olmak yerine sadece bir bankada oluyor ve borçlu olan kişinin de yükü hafiflemiş oluyor. Ayrıca sadece tek bir bankaya taksit ödemek de maddi açıdan daha da rahata kavuşturuyor.

Destek Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Bankalar kişilere bu zor durumlarında yardım edebilmek için destek kredisi veriyor. Destek kredisi alabilmenin de tabii belirli şartları bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki, her kredide olduğu gibi gelir düzeyinizi resmi evraklarla kanıtlamanız gerekiyor. İkinci önemli şart ise son durumda bulunan kredi borçlarınızın hepsini içeren bir evrak getirmeniz gerekiyor. Kredi borcunuzun icralık veya avukatlık gibi bir yasal süreç içerisine girmemiş olması gerekmektedir. Eğer evliyseniz bu krediyi çekebilmeniz için eşinizin de sözleşmeye imza atması gerekiyor. Ayrıca bu kredinin vadesi maksimum 36 aydır. Daha üzeri bir vade talep edilmemesi istenmektedir. Bu şartlara ek olarak çekeceğiniz kredi miktarının taksitleri gelirinizin yarısından fazla olmaması gerekiyor.

Destek Kredisi Almanın Avantajları Nelerdir?

Devletsel 4 7

Yüklü miktarda kredi borcunuz var ise yapabileceğiniz en avantajlı işlem destek kredisi çekmektir. Çünkü destek kredisi sayesinde parçalara ayrılmış borcunuz tek bir bankaya ait olacaktır ve 36 aya varan taksitlerle ödeme işleminiz de oldukça kolaylaşacaktır. Kendinizi maddi açıdan da daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca taksit tutarınız daha az olacağından taksitlerinizi düzenli olarak yatırabileceksiniz. Siz taksitlerinizi düzenli olarak yatırdıkça kredi notunuz da yükselecektir. Eğer destek kredisi aldığınız borç, konut kredinizin borcu ise bu 36 aya varan vadeyi yükseltme talebinde bulunup taksit sayınızı arttırabilirsiniz.

Kredinizi çektikten sonra erken bir şekilde bu borcu kapatmak isterseniz herhangi bir erken ödeme cezası verilmemektedir. Bu kural sadece konut kredisinde geçerli değildir. Konut kredi borcunuzu erken ödemeyle kapatırsanız belli bir miktar ceza ödemek durumunda kalırsınız. Erken ödeme cezası ise, kalan borç para üzerinden hesaplanır. Bu cezanın hesaplanmasında kalan taksit sayısı da önemlidir.  Eğer taksit sayısı 36 ay vadeden az ise %1, ama 36 ay üzeri bir vade hala bulunuyorsa %2 oranı uygulanır. Tabii bu durum yine bankadan bankaya göre değişiklik gösterir.

Destek Kredisi Alırken Kredi Notuna Bakılıyor Mu?

Bankalardan alınacak en ufak kredilerde bile kredi notuna bakılmaktadır. Fakat destek kredisi zaten borçlarını ödeyemeyen insanlara yardımcı olmak için verildiğinden burada kredi notunun önemi daha fazla olamayacaktır. Bu konuda çoğu banka esnek davranmaktadır. Fakat kredi borcunuzu düzenli olarak ödemişseniz ve o şekilde destek kredisine başvuru yapmışsanız herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Yine de her bankanın bu konudaki tutumu farklı olduğundan destek kredisi veren bankalarla bizzat görüşmeniz daha yararlı olacaktır.

Destek Kredisine Başka Borçlar Dahil Edilir Mi?

Destek kredisinin amacı bankaya olan borçlarınızın ödemesinde yardımcı olmaktır. Bu nedenle banka dışı borçlarınız bu kredide kapsam dışıdır. Hatta bu krediyi alırken tüm banka borcunuz değil henüz ödenmemiş kısımlar için bir kredi verilir. Zaten bu krediyi alma şartlarından biri de borcunuzun olduğu bankalardan güncel borç belgesi getirmenizdir. Krediye başvurduğunuzdaki borcunuz ne kadar ise sadece o kadar kredi alabilirsiniz. Banka dışı borçlarınızı bu krediye yansıtamazsınız.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Kredi Borcu Olanlar İçin Destek Kredisi