Kredi Puanını Yükseltme Yolları

50 Okunma — 09 Aralık 2021 12:14
1 17

İçindekiler;

Kredi Puanını Yükseltme Yolları

Kredi puanını yükseltme yolları, nakde sıkışan banka kullanıcılarının bilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Müşterilerin borçlarını zamanında ödemesi ve mevcut kredi taksitlerini zamanında kapatma gibi davranışlar bir sonraki ihtiyaçlar için kredi notunun yüksek çıkmasını sağlıyor. Ekonomik sorunlar nedeniyle aylık kredi kartı borcunun ertelenmesi tüm bankaların nezdinde kredi verilmemesi gereken müşteri profili olarak değerlendirilir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi verecek olan bankalar müşterilerini findeks kredi notu doğrultusunda değerlendiriyor ve kredinin çıkıp çıkmamasına karar veriyor. Her bankanın kendi belirlediği kredi notu ortalaması olsa da, genel olarak 1500 ve üzerindeki kişilerin kredi başvuruları olumlu cevap alıyor.

Başvurulan kredi miktarına bakılarak da kredi notu kaç olmalı kriteri değişkenlik gösterir Yüksek meblağlı başvurularda kredi notunun 1500 üzerinde olması beklenir. Kredi başvurularının olumlu sonuçlanmasındaki en önemli faktör olan kredi notu kaç olmalı, oluşturulan müşteri davranışlarının da olumlu ya da olumsuz geri dönüşü olarak tanımlanabilir.

 3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi başvurunuz ret cevabı aldı ise, birkaç aylık süreç içerisinde kredi notunu en fazla 150 puana kadar yükseltmek mümkündür. Her ay kredi kartı borcunun tamamının ödenmesi, kredi kartı limitinin aşırı yükseltilmemesi ve bütün ödemelerin bankalar aracılığı ile yapılması, 3 ayda kredi notu yükseltme yolları arasında yer alıyor.

Bankalar vereceği kredinin geri ödemesini alacağından emin oldukları müşterilere kredi vermek isterler. Bu doğrultuda birkaç banka müşterisi olan ve düzenli ödemelerin söz konusu olmadığı alışkanlıklar, kredi başvurusu yapılan bankalarda olumsuz bir intiba yaratır. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce bir süre kredi notunu yükseltmeye odaklanma ve sonrasında başvurucu sürecine girmek en doğru olanıdır.

Kredi notunu yükseltmeden tekrar tekrar başvurularda bulunmak mevcut puanında düşmesine etki eder. Kredi notu olumlu cevap almaya yetecek kadar yükseldiğinde kredi için bankaların kapısı çalınmalıdır. Aksi halde sürekli olumsuz cevap alan biri, bankalar için güven vermeyen müşteri anlamına gelir.

Otomatik Ödeme Talimatı Kredi Notunu Yükseltir Mi?

Kredi notum bir an önce yükselsin ve bankalar kredi versin diyenlerin en çok merak ettikleri sorulardan biri de otomatik ödeme talimatı kredi notunu yükseltir mi oluyor. Olumlu etkisi mutlaka olacak olan bu davranış sonucunda düzenli olarak kira ve fatura gibi ödemelerin banka yoluyla gerçekleştirilmesi kredi çıkma ihtimalini elbette yükseltecektir.

1 16

Otomatik ödeme talimatı verilerek ödemeleri gerçekleşen faturalar için limiti düşük olan bir kredi kartı başvurusu yapmak, uzun vadede kredi notunun yükselmesine etki edecektir. Aciliyeti olmayan yüksek krediler için öncelikle düşük tutarlı bir kredi çekmek ve kredi taksitlerini aksatmadan ödemek bir sonraki kredi başvurularına iyi bir referans olacaktır.

Findeks Kredi Notu 1 Ayda Ne Kadar Yükselir?

Günümüzde yaşanan ekonomik zorluklar pek çok kişinin kredilere bağımlı olmasına neden oluyor. Zaman zaman bankalara biriken borçlar ise müşteri portföyüne zarar veriyor. Bu doğrultuda banka kredi karar mekanizması niteliği taşıyan Findeks kredi notunun düşürülmesine karar veriyor.

İstenmeyen nedenlere bağlı olarak kredi notunun düşük çıkması, Findeks kredi notu 1 ayda nasıl yükseltilir arayışına girmeye neden oluyor. Bir aylık bir zaman dilimi yüksek tutarlı kredilerin olumlu cevap alması için yeterli gelmeyebilir. Müşterilerinin borcuna ne kadar sadık olduklarının bankalar tarafından anlaşılması için en az 3 -4 aylık bir düzenli borç ödeyen davranışı sergilenmelidir.

Kredi notu ortalaması 800 ile 1000 puan arasında olanların 1 ayda en fazla 200 puan yükselmesi mümkün olabilir. Kredi notunun kısa sürede yükselmesi için mevcut puan durumunun 1000 üzerinde olması gerekir. Bu doğrultuda kredi notu yükseltme ipuçlarını uygulayan kişiler için bankalar kendi inisiyatifleri neticesinde kredi onayı verebilirler.

Taşıt Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Gelir düzeyi araç kredisi almaya müsait olan kişilerin kredi onayı için notlarının 1500 ve üzerinde olması isteniyor. Alınacak taşıtın yüzde 30 ‘u peşinat olarak istenmekte ve geriye kalan tutar çıkarılacak kredi için taşıt kredisi için kredi notu kaç olmalı bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Faiz ile gelir elde etmek isteyen bankalar gerekli şartları saylayan herkese kredi verir. Önemli olan banka müşterisi olan kişilerin ödemelerini düzenli ödeyebileceklerinin garantisini vermeleridir. Kredi notunun uzun vadede düşük kalan kişilerin alacakları kredi için teminat göstermeleri istenir.

Sıradaki içerik:

Kredi Puanını Yükseltme Yolları