sv

Kredisi Biten Konutun İpoteğini Kaldırma Süreci

27 Okunma — 21 Aralık 2021 16:57
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 1 4

Kredisi Biten Konutun İpoteğini Kaldırma Süreci

Kredisi biten konutun ipoteğini kaldırma süreci günümüzde genel olarak pratik işlemler ile sağlanır. Süreç içerisinde gerekli evrakların sunulması ile e devletten üzerinden takip sağlanabilir.

Kredisi biten konutun ipoteğini kaldırma süreci günümüzde sıklıkla yaşanmaktadır. Çünkü günümüzde pek çok ev satın alma işlemleri; kredi çeşitleri ile sağlanmaktadır. Özelliklede son yıllarda bankadan kredi çekerek ev sahibi olanların sayısı hızlıca artmaktadır. Bankalar bu tarz durumların sıklıkla yaşanmasından dolayı konut kredisi olarak ayrı bir hizmet alanı oluşturmuştur.
Günümüzde genel olarak konut alımlarında bankalar ipotek ile konut kredisi hizmetlerini sunmaktadır. Konut alma işlemlerin sağlanması sürecinde; banka konut kredisi belirli şartla ile sunmaktadır. Bu şartlardan biriside satın alınan konutun; ipotek edilmesidir. Böylece kredinin geri ödenmesinde yaşanacak sorunlara banka önlem almış oluyor.

Genel olarak ipotekli olan konutun kredi bitimi ile ipotek kaldırma süreci şu aşamalar ile sağlanır;

Bankadan alınan fek yazısı tapu müdürlüğüne iletilir.
Gerekli olan ipotek kaldırma harç miktarı bankaya yatırılır.
Tapu müdürlüğü gerekli bilgilerin kontrol eder.
Kredisi Biten Konutun E Devlet ile İpoteğini Kaldırma Takibi
Genel olarak tapu müdürlüğü tarafından konut ipotek kaldırma işlemleri biraz zaman almaktadır. Bu süreci sürekli olarak tapu müdürlüğünden takip etmek ise zorlu olur. Bu yüzden de e devlet sisteminde konut ipotek kaldırma takibi bulunuyor. Günümüzde e devlet ile ipotek takibi işlemleri şu aşamalar ile sağlanır;
E devlet sistemine giriş yapılır.
Tapu kelimesi arama yapılır.
Tapu bilgileri sorgulama kısmı tıklanır.
Taşınmazlar listesi tıklanır.
İpotek olan konutun üzerindeki detay alanı tıklanır.
Sistemde yer alan şerh bilgisi bulunmamaktadır yazısı ile ipotek kaldırılmış olur.

Kredisi Biten Konutun İpoteğini Kaldırmak İçin Gerekli Evraklar

Bankalarda kredi borçları genel olarak uzun süreyi kapsar. Bu süreç içerisinde kredisi biten konutların ipoteklerinin kaldırılması gerekir. İpotek işlemlerinin kaldırılması süreci kısa bir zaman dilimini kapsar. Genel olarak kredisi biten konutun ipoteğini kaldırmak için gerekli evraklar listesinde şunlar yer alır;

Bankadan kredinin bittiğine dair resmi belge
Yatırılan harç belgesi
Kimlik
Konutun tapu belgesi

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Kredisi Biten Konutun İpoteğini Kaldırma Süreci