sv

Kri̇pto Para Bi̇ri̇mi̇ne Nasıl Başlayacağınıza Dai̇r Tavsi̇yeler

107 Okunma — 28 Eylül 2021 14:57
btc

Kri̇pto Para Bi̇ri̇mi̇ne Nasıl Başlayacağınıza Dai̇r Tavsi̇yeler

Kri̇pto Para Bi̇ri̇mi̇ne Nasıl Başlayacağınıza Dai̇r Tavsi̇yeler

Birden fazla yatırımcının öğrendiği kripto para biriminden oldukça iyi para kazanabilirsiniz. Bitcoin ve diğer ünlü kripto para birimlerinin kullanıcıları, dijital para birimlerinin bir ödeme yöntemi değil, öncelikle bir kâr kaynağı olduğu büyük bir grup insanı oldukça iyi anlıyor. Döviz kuru oynaklığı dikkate alındığında, yatırımların karlılığı sürpriz olmamalıdır. Belki siz de kripto para biriminden para kazanmayı seviyorsunuz?

 

İnternet, kolay ve zahmetsizce para kazanmak için birçok olanak sunar. Bununla birlikte, nispeten az sayıda insan bunu kullanır. İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu, küçük bir motivasyonla, farklı şirketlerden az ya da çok düzenli karlar elde edilebileceğinin farkında değil. Oldukça kazançlı bir iş, kripto para birimlerinin alım satımıdır.

Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin fiyatının neden bu kadar sık ​​değiştiğini bir önceki yazımızda zaten açıklamıştık. Döviz kurundaki ani değişimler, bir yandan yatırımcıları kayıp riskiyle karşı karşıya bırakırken, diğer yandan da aniden zenginleşmeye yardımcı oluyor. Bu yüzden kripto para teması medyada bir bumerang gibi belirmeye devam ediyor. Artan sayıda İnternet kullanıcısı, uzun vadeli yatırımları, ortaya çıktığı gibi, kâr elde etmek için seçiyor. Kripto para borsaları, kolay para arayan insanlarla oldukça kalabalık.

Bununla birlikte, özellikle önemli olan, bir borsaya yapılan yatırım, iyi bir hazırlık geçmişi gerektirir. Döviz ticareti alanında ilk oryantasyona ulaşmadan, finansal kaynaklarının hiçbirini etkin bir şekilde yönetmek mümkün değildir. 

Nasıl Başlangıç içinde Yatırım Cryptocurrencies? Bu nedenle, yeni başlayanlar iyi bir rehber veya en azından bizimki gibi bir web sitesi kullanabilir.

Bitcoin: nasıl başlamalı?

Kripto paralarla yolculuğunuza başlamadan önce, gümüş klasiklerinden nasıl farklı olduklarını ve ne için oluşturulduklarını öğrenmeniz iyi olur. Sanal veya dijital paralar olarak da adlandırılırlar, ancak gerçekte bunlar, birinin üzerinde anlaşılan birimlerde ne kadar iyi olduğu hakkında bilgi depolayan kapalı sistemlerdir. Bu işletim sistemlerinin temeli, sistem tarafından kaydedilen işlem koleksiyonları olan sözde blok zincirlerdir. Belirli bir dijital para birimi kullanılarak yapılan her işlem zincire kaydedilir ve sistem bunu kullanıcıların ne kadar paraya sahip olduğunu hesaplamak için kullanır.

Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri tamamen sanal bir yapıya sahiptir. ATM’den çekemezsiniz, cüzdanınıza koyamazsınız. Seçilen alışveriş ve hizmet tesislerinde Bitcoin kullanıcıları için özel “otomatlar” bulunurken, BTC’nin geleneksel para birimleriyle, özellikle dolar veya Euro’yla (veya tam tersi) takas edilmesine izin veriyorlar.

Hangisi şu soruyu akla getiriyor: kripto para birimini nasıl ve nereden satın alabilirim? Ve sanal paranın fiziksel bir formu yoksa, bunları nerede saklamalı?

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın almanın mümkün olduğu farklı yerler var. Dijital parayla yolculuğuna yeni başlayanlar için, borsa simsarları mükemmel bir çözüm olacaktır. Hem gerçek hem de çevrimiçi olanlar. Alternatif, borsalardır, ancak daha çok yatırımcılar için bir seçenek gibidir. Her iki durumda da biri fonlarını bir döviz hesabında saklamamalıdır. Çok daha güvenli bir saklama, makalenin biraz ilerisinde yazmamız gereken elektronik cüzdanlardır.

Şu anda piyasadaki en ünlü kripto para, 2009 yılında oluşturulan Bitcoin’dir. Podyumdaki ikinci sıra – istatistiksel verilere inanılırsa – Ethereum kripto para birimine aittir. Binance Coin, Stellar, IOTA, Bitcoin Cash, Litecoin veya NEO gibi başka birçok ünlü kripto para birimi de var. Ancak her birinin, dünya çapında birçok alışveriş ve hizmet fırsatında kullanılabilen Bitcoin’in öncüsünden daha düşük bir ortalama kullanıcı sayısı vardır.

Bitcoin ve kripto para birimleri: geleneksel paradan nasıl farklıdırlar?

Geleneksel para, para sisteminin istikrarını koruyan devlet ve bankacılık kurumları tarafından kontrol edilir. Bir kripto para birimi herhangi bir kurumun kontrolüne tabi değildir. Ancak bu, İnternet kullanıcılarını hırsızlıktan veya olası sistem arızalarından korumak için koruyucu önlemlere sahip olmadığı anlamına gelmez.

Cryptocurrency kelimesinin ilk kısmı, sanal paranın kriptografi ile bağlantısını gösterir. Şifreleme bilgileri ile ilgili bir çalışma alanı. Bitcoin gibi kripto para sistemleri, her şeyin amaçlandığı gibi çalışmasına ve kullanıcılar arasındaki işlemleri tamamen güvenli hale getirmesine izin veren teknolojik olarak gelişmiş güvenlik önlemleriyle birlikte gelir. Açık ve şeffaf kurallara dayanır: her işlem blok zincirine kaydedilir, silinemez veya değiştirilemez. Blok zinciri teknolojisi sayesinde, her kullanıcı, işlemin yürütülmesi hakkında bilgi içeren halka açık defteri herhangi bir zamanda doğrulayabilir.

Para birimlerinin aksine, bir kripto para biriminin sınırlı bir arzı vardır. Örneğin, Bitcoin sisteminin 21 milyon BTC sınırı vardır. Bu eşiği geçtikten sonra, daha fazla sistem kaynağı madeni parası çıkarmak mümkün olmayacak. Sanal para birimlerini geleneksel olanlardan farklı kılan bir diğer özellik ise, ürün ve hizmetler için gizli bir şekilde ödeme yapabilen İnternet kullanıcılarının anonimliğidir. Geleneksel bir finansal sistemde, banka havaleleri, kendisine atanmış bir adı ve soyadı olan belirli bir hesaptan yapılır. BTC veya diğer kripto para birimlerini kullanan ödemeler bu rahatsızlığa ihtiyaç duymaz. Bir kripto para hesabı (veya cüzdan gibi daha fazlasını) kullanırken, ifşa olma riski altında değiliz.Birilerinin bizi tanımlamasından endişe etmeden, anonim olarak ödeme yapabiliriz.

Geleneksel para biriminin döviz kuru, büyük ölçüde ülkedeki ve dünyadaki ekonomik durum, farklı yasal düzenlemeler vb. gibi makroekonomik faktörlere bağlıdır. Bir kripto para biriminin fiyatı, bu tür koşullardan bağımsız olarak belirli bir dereceye kadar oluşur. Bu nedenle çok daha sık ve ani değişimlere maruz kalmaktadır. Gelecekte kârlı bir iş satmayı umarak büyük meblağlar almaya karar veren yatırımcılar arasında kripto para birimine bu kadar büyük ilgi duymasının nedeni budur.

Kripto para birimleri, uluslararası işlemlerin hızında da geleneksel para birimlerinden farklıdır. Bir banka havalesinin gerçekleşmesi birkaç gün sürebilir. Kripto para birimleri ile yapılan ödemeler ise, nihai yararlanıcının hangi ülkeden olursa olsun anında gerçekleşir. Tek yapmamız gereken, parayı hızlı ve verimli bir şekilde göndermek için cüzdanlarının açık anahtarını bulmak.

Kripto para birimleri: yatırıma nasıl başlanır?

Kripto para birimine yatırım yapmanın birçok yolu vardır. En kolay yol, bitcoini düşük fiyattan alıp yüksekten satmaktır. Açıkçası, döviz kurundaki sık ve ani değişiklikler bu tür yatırımların lehine olsa da bir süre paranın dondurulmasını gerektirir. Fiyat arttığında daha büyük bir kar elde etmeyi umarak paranızı daha uzun süre elektronik bir cüzdanda tutabilirsiniz.

Yatırımcıların birbirleriyle az ya da çok karlı işlemler yaptığı borsaların yardıma geldiği yer burasıdır. Ayrıca, madencilik veya “kazma” adı verilen ve sistem kaynaklarının yeni “parçalarını” çıkarmanın bir yolu olan yatırımlarla da yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Ancak, sistemi canlı tutacak ve İnternet kullanıcılarının ödeme yapmasına izin verecek olan “kripto para madencileri” olan hızlı ve pahalı bilgisayarlara ihtiyacınız olacak.

Birçok acemi tüccar, belirsiz, şüpheli işletmelerde çok fazla parayı boğarak büyük bir hata yapar. Bu arada, kripto para piyasasındaki tüm yatırımlar risk taşır. Kâr edebilirler, ama aynı zamanda zarar da edebilirler. Bu nedenle, bir temerrüt durumunda sermayeyi önemli ölçüde azaltabilecek tutarlara yatırım yapılmamalıdır. Kripto para piyasası çok değişkendir. 

Bu akılda tutulması gereken bir şeydir. Nasıl yatırım yapılacağını bilmek için blockchain teknolojisinin veya Coinbase tipi platformların nasıl çalıştığını öğrenmek yeterli değildir. Sorumlu bir şekilde yatırım yapmak istiyorsanız, bilgilerinizi ilk elden almanız gerekir,tercihen web forumlarındaki veya bizimki gibi özel portallardaki deneyimli yatırımcılardan. Tabii ki, kripto para birimi hakkında derin bir bilgi bile sizi riskten korumayacaktır, ancak kesinlikle önemli ölçüde azaltacaktır.

Kesin bir kolaylık, kripto para birimlerinin sekiz ondalık basamağa kadar bölünebilmesidir. Bu, hemen bir sürü bitcoin (veya başka bir dijital para birimi) satın almanız gerekmediği anlamına gelir. Belirli bir birimin daha küçük bir parçasını kolayca satın alabilirsiniz.

Kripto para birimleri: Bir borsaya nasıl başlanır?

Başarıya giden yolda ilk adım, bir kripto para borsasında hesap açmaktır. Bu tür borsalar, yalnızca geleneksel paranın değiş tokuş edildiği ve tüm finansal işlemlerin yalnızca kripto para birimi kullanılarak gerçekleştirildiği borsalar olarak ikiye ayrılır. En ünlü ve aynı zamanda en basit borsalardan biri, ilk kez yatırımcılar için mükemmel bir site olan Coinbase’dir. 

Tabii ki, internette başka borsalar da var, ancak bunun birçok avantajı var: oradan kredi ve banka kartlarıyla ödeme yapabilirsiniz, kripto para birimi satın almak çok kolaydır ve kullanıcılar bunu karşılayabilir. Kripto para birimi satın alırken cazip bonuslar bekleyin bitcoin veya diğer dijital para birimleri. Siteye kayıt olmak da herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Coinbase’de nasıl hesap oluşturulur? 

Coinbase borsasında Bitcoin, Ethereum, Stellar veya IOTA gibi bu kripto para birimlerini satın alabilirsiniz. İçin başlangıç yatırım, önce sitesinde bir hesap açmanız gerekir. İnanılmaz derecede kolay: tek yapmanız gereken coinbase.com sitesini ziyaret etmek ve adınız ve soyadınıza ek olarak e-posta adresinizi ve şifrenizi girmeniz gereken bir form doldurmak. Site kullanıcıları takma ad kullanmaz. Gerçek kişisel verilerinizin kimlik belgesinde belirtildiği şekilde sağlanması çok önemlidir. Takma ad kullanmak, kimlik doğrulamasını geciktirebilir. E-posta da doğru girilmelidir, çünkü önemli bildirimler oraya gönderilecek ve kayıttan hemen sonra bağlantının etkinleştirilmesi.

Bağlantıya tıkladıktan sonra, tarayıcıda kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz gereken yeni bir pencere açılacaktır. Siteye giriş yaptıktan sonra tüm özelliklere erişebileceksiniz. Kimlik doğrulaması geçici olarak atlanabilir, ancak doğrulanmamış kullanıcıların erişemeyeceği kripto para birimi satın almanıza olanak tanır. Bunun da ötesinde, hesabınız daha güvenli olacaktır. Neredeyse tüm kripto para borsalarında kimlik doğrulaması zorunludur.

Kripto para komisyoncusu 

Kripto para birimi satın alabileceğiniz tek yer borsa değildir. Bir alternatif, kripto para birimi komisyoncularıdır- tuğla ve harç veya çevrimiçi (yalnızca İnternette çalışır). İnternette bir sürü borsacı bulacaksınız. Ancak herhangi bir teklifi kullanmadan önce, diğer borsalardan gelen tekliflerle karşılaştırın. Kripto para birimi döviz kuru, sahipleri tarafından belirlenen farklı brokerler arasında değişebilir. Örneğin, bir komisyoncu ile bitcoin fiyatı 36.181 USD, diğerinde ise 35.989 USD. Farklılıklar önemli olabilir, bu da en az birkaç teklifi kontrol etmeyi iyi bir fikir haline getirir. Döviz kurlarının bir çubukta listelendiği lider tablolarının güvenilir kullanımı için en iyisidir.

Komisyoncular, müşterilerinden %5 civarında seyreden komisyonlar alırlar. Bunun üzerine, fiyat genellikle şişirilir. Dijital varlıklar bir borsada daha ucuza satın alınabilir, ancak örneğin Coinbase gibi o sitede bir hesap açmadan önce, önce nasıl takas yapılacağını öğrenin. Kripto para konusuna tamamen aşina olanlar için, bariz dezavantajlara rağmen daha iyi bir seçenek borsacı olacaktır.

Bitcoin: nasıl başlanır? Kripto para birimleri nerede saklanır?

Geleneksel para bir banka hesabında, cüzdanda veya buna uygun başka bir yerde saklanabilir. Kripto para birimleri doğası gereği yüzde bir ila yüzde sanaldır, yani bir çorabın içinde veya bir yatağın altında saklanamazsınız. Bu, bir boşlukta asılı kaldıkları anlamına gelmez. İsterseniz başlamak cryptocurrencies içinde yatırım, bir sözde cryptocurrency cüzdan ihtiyacımız olacak. Bu, dijital varlıkların özel önbelleğidir.

Farklı cüzdan türleri vardır. Çoğu general, soğuk ve sıcak portföyler arasında bölünür. Eskileri çevrimdışı modda çalışır, bu da daha yüksek düzeyde güvenlik sundukları anlamına gelir. Bunlar kalıcı olarak çevrimiçi olarak bağlanır ve bu da fonların veya özel anahtarların çalınması riski oluşturur.

Kullanımı en kolay seçenek kuşkusuz sıcak cüzdandır: işlemleri hızlı ve verimli bir şekilde yürütmenize olanak tanır, yapılandırması kolaydır, varlıklara İnternet’e bağlı her cihazdan erişilebilir. Soğuk bir cüzdanın kurulumu biraz daha fazla çaba gerektirir ve diğer kripto para birimi kullanıcıları ile işlemleri tamamlamada zorluklara neden olur. Ancak yüz kat daha güvenlidir- özel anahtarların fiziksel ortamda saklanması daha zordur.

Bölümün daha ayrıntılı bir incelemesi, portföyler, masaüstü portföyleri ve bir web tarayıcısında çalıştırılanlar için donanım içerir. Fiyatına değer çünkü kesinlikle kripto para birimini saklamanın en güvenli yolu. Görünüşte, bu cüzdanlar farklı çalışsalar da bir usb stick gibi görünüyor. Bir masaüstü bilgisayar cüzdanı, kullanıcının doğrudan kripto para birimi sistemine bağlanmak için kullanabileceği bilgisayara yüklenen basit bir yazılımdır. En az güvenli ve İnternet kullanıcıları tarafından sıklıkla tercih edilen seçenek, ağ bağlantısı olan tüm cihazlarda kullanılabilen bir cüzdan tarayıcısıdır. Böyle bir cüzdanı açmak için tek yapmanız gereken özel bir web sitesine kaydolmaktır.Böyle bir cüzdan, siber suçlular için kolay ganimet yapabileceğinden, büyük miktarlarda depolamak için kullanılmaması en iyisidir.

Kripto para birimleri: nasıl para kazanılır?

Pazarı fethetmek mi istiyorsunuz? Bireysel projeleri değerlendirirken hangi kriterlerin karşılanması gerektiğini bilmeniz gerekir. Bunu körü körüne yapmak kötü bir fikirdir. Acele kararlar asla iyi değildir. Sadece arkadaşlarınızın incelemelerini veya medya raporlarını takip etmeyin. Tüccarların bir kısmı FOMO sendromuna (yükselme durumunda satın almama veya fiyatta ani bir düşüş durumunda kaybetme korkusu) kurban gidiyor. Yatırım stratejisi mantıksız- ne kripto para piyasasında ne de geleneksel borsalarda.

Yatırım için kripto para birimi satın almadan önce, yatırım yapmak istediğiniz paranın piyasaya girme şansı olup olmadığını düşünün. Gerçekten diğer kripto para birimleri için geçerli olan bir sorunu çözmek mi? Yoksa sadece onların bir taklidi mi? İnsanların belirli bir kripto para birimini kullanmak istemesini sağlayacak şeylere odaklanmak iyi bir fikirdir. 

Örneğin, Ethereum para birimi, İnternet kullanıcılarına Bitcoin dahil diğer platformlar tarafından sağlanmayan sözde akıllı sözleşme imzalama yeteneği sağlamak için yapılmıştır. Bu avantaj, Ethereum’un kripto para birimi piyasasında başarısına yol açmıştır. Diğer ünlü kripto para birimi olan Lightning Network (LN), hesaplar arasında çok hızlı bir şekilde transferleri mümkün kılar.

Ayrıca, belirli bir projenin yazarlarının adlarına uygun bazı başarıları olup olmadığını, daha önce nerede çalıştıklarını ve zengin bir deneyime sahip olup olmadıklarını kontrol etmek de iyi bir fikirdir. Sonuçta, bir kripto para birimi sisteminin geliştirilmesi, esas olarak geliştiriciler ve programcılar nedeniyledir. Bitcoin kripto para biriminin yaratıcıları çalışmalarını sürekli güncellememiş olsaydı, belki de piyasaya Ethereum gibi birkaç kripto para birimi hakimdi. Başarılı bir projenin temelinden iyi bir ekip.

ÇÖZÜM

Artık kripto para biriminden nasıl para kazanılacağını biliyorsunuz, bu yüzden planları hisse senedine dönüştürmenin zamanı geldi! Şüpheniz varsa, kılavuzumuzu her zaman tekrar okuyabilirsiniz. Ayrıca web sitesindeki diğer makalelere göz atmanızı öneririz. Kripto para birimi konusu, yeni başlayanların çok daha fazla veri emmesini gerektirmek için yeterlidir.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Kri̇pto Para Bi̇ri̇mi̇ne Nasıl Başlayacağınıza Dai̇r Tavsi̇yeler