Kripto Para Yasağı Kalkacak Mı? Türkiye Kripto Para Düzenlemesi Yolda!

95 Okunma — 02 Mayıs 2021 09:40
Devletsel 3 2

İçindekiler;

Kripto Para Yasağı Kalkacak Mı? Türkiye Kripto Para Düzenlemesi Yolda!

Son günlerde her yerde duyulan, her haber sitesinde gündem olan, sosyal medyalarda esprileri yapılan konulardan biri de kripto paralardır. Bu paraların gündelik hayatta kullandığımız paralardan hiçbir farkı yoktur. Bu sanal paralarla da almak istediğiniz her şeyi alabilirsiniz. Fakat bir sanal cüzdan oluşturmanız gerekiyor.

Satın alma işleminizin gerçekleşmesi için ürünü satın alacağınız kurum veya sitenin kripto para sistemi kullanıyor olması gerekir. Kripto para sistemi kullanıyorsa sanal cüzdanınızda bulunan paranızdan ürün fiyatı kadar para gönderirseniz, satın alma işlemini tamamlamış olursunuz. Kripto para sistemini borsa sistemi gibi düşünebilirsiniz. Örneğin; dolarla satın alma işlemi yapmak için dolar kullanan bir firmayla alışveriş yapmanız gerekiyorsa kripto paralarla da yapacağınız alışverişlerde kripto para kullanan bir firmayla alışveriş yapmanız gerekir. Dilerseniz elinizde bulunan parayı TL’ye çevirerek daha rahat bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Kripto Para Nedir?

Kripto para hayatımıza 2009 yılında girdi. Sanal paralardır. Bu paraları diğer paralardan ayıran en büyük özellik ise herhangi bir otorite veya merkezi güç tarafından yönetilememesidir. Kendine özel matematiksel şifreleme yöntemiyle çalışır. Bu para borsasının ve birimlerinin bu kadar yayılması ise aniden gelişen olaylara bağlıdır.

Zamanında kuruş fiyatına satılan bitcoinleri alan insanlar, bitcoin fiyatının pik yapmasıyla aniden zengin oldular. Bu olay aylarca gündemden düşmeyince tüm dünya kripto para kullanmaya başladı. O günden beri yepyeni kripto para birimleri oluşturuldu. Anapara birimi bitcoin olduğu için yeni üretilen para birimlerine ise altcoin deniyor.  Altcoinler oldukça ucuzdur. Ufak bir miktarla bu sisteme siz de katılıp para kazanabilirsiniz.

Kripto Para Nereden Alınır?

Devletsel 6 4

Kripto para satın alabilmeniz için oldukça farklı yöntemler vardır. En bilinen yöntem kripto para alım- satım işlemi yapan sitelere üye olup oradan satın almaktır. Bu sitelerde kripto paralar arası da bir alım- satım işlemi mevcuttur.

Diğer bir yöntem ise çevrenizde kripto para kullanan biri varsa üye olduğunuz sitede bir sanal cüzdan açıp o kişinin size kripto para göndermesini isteyebilirsiniz. Ödemeyi o kişiye dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemlere ek olarak bir ürün satıyorsanız, bu ürünü kripto para birimleri karşılığında satıp kripto paralara sahip olabilirsiniz.

Kripto Para Nasıl Kazanılır?

Kripto para borsasında para kazanmak istiyorsanız öncelikle bu piyasayı çok iyi bilmeniz gerekiyor. Sistemi daha iyi öğrenmek için birçok sitede ders veriliyor. Bu paraların hareketlilikleri yorumlanıyor. Birkaç haftanızı sistemi öğrenmek için, alım- satım işlerini öğrenmek için ayırdıktan sonra bu piyasaya adım atabilirsiniz.

Piyasaya giriş yaptıktan sonra da her gün belirli saatlerde borsayı takip etmeniz gerekiyor. Çünkü sanal para dünyası oldukça hızlı bir şekilde yön değiştirebiliyor. Örneğin, 10 dakika önce sahip olduğunuz kripto paradan kar ederken 10 dakika sonra zarara girebilirsiniz. Bu piyasaya ne olursa olsun ilk başlarda ufak paralarla girmek gerekiyor. Ne kadar bilginiz olsa da pratikliğinizin artması gerekir. Ufak bir ücretle başlayıp iyice öğrendikten sonra yüksek bir ücrete çıkabilirsiniz.

En Popüler Kripto Paralar Hangisidir?

Kripto para denince akla ilk gelen Bitcoin’dir. BTC olarak simgelenmiştir. Değerinin çok yüksek olması ve zamanında kullanıcılarına oldukça para kazandırması ününe ün katmıştır. Ondan sonra üretilen para birimlerine ise altcoin denmiştir. Bunlar içerisinde ise en popüler olan para birimi Ethereum’dur. ETH olarak simgelenir. Altcoinler arasında en çok kullanılan para birimi olduğu için ethereum’a yatırım yapmanız diğerlerine göre daha güvenli olacaktır.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Kripto Para Yasağı Kalkacak Mı? Türkiye Kripto Para Düzenlemesi Yolda!