sv

KRİPTO PARALAR TÜRKİYE DE KULLANILABİLİR Mİ?

51 Okunma — 23 Nisan 2021 09:19
Devletsel 33

KRİPTO PARALAR TÜRKİYE DE KULLANILABİLİR Mİ?

Merkez Bankasının 30 Nisan tarihinde yürürlüğe girecek düzenlemesi ile kripto paralar ödeme aracı olarak Türkiye’de kullanılmayacaktır. Ancak alım-satımına bir yasak getirilmemiştir. Kripto paraların yalnızca ödemelerde kullanılması yasaklanmıştır. Düzenlemede şu hususa dikkat çekildi.

  • Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracın da kripto varlıkların doğrudan ve dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde geliştiremez, bu türe ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.
  • Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım-satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.

Kripto paralar ile ilgili bu yasaklar, ülkemizde tartışma konusu haline gelmiştir.

KRİPTO PARA NEDİR?

Kripto para, elektronik para olarak kullanılan takas işlemlerinde kullanılabilecek özel şifrelerle şifrelenmiş sanal para birimidir. Günümüzde kripto paralar pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Kripto paraların kullanılması ve takas işlemlerini güvenli ve doğru bir şekilde gerçekleştirmek için kriptografi kullanılır. Kripto paralar, fiziksel bir karşılığa sahip değildir. Sadece dijital bir olgudur. Sanal paralar, sadece sistem verilerinde değişiklik meydana getirir. Kripto paralarda aynı mantığa sahiptir. Ayrıca hiçbir devlet ve ülkeye bağlı olmadıkları için daha güvenli bir konuma sahiptir.

Kriptoloji nedir? Kriptoloji, bir şifreleme birimidir. Verilen bir sisteme göre şifrelenmesidir. Kripto paralar sistem üzerinden şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi aracılığıyla transfer edilir. Hash fonksiyonu gibi algoritmalar kullanılır.

EN İYİ KRİPTO PARALAR

Devletsel 34
  • Bitcoin, 2009 yılında Satashi Nakamote tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş vs. ile ilişiği olmayan ancak ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital paradır.
  • Ethereum, ethereum ilk olarak Kuzey Amerika Bitcoin konferansında, ethereum kurucusu Vitolik Buterim tarafından tanıtımı yapılan bir sistemdir. Ethereum esasında blockchain teknolojisinin daha fazla alanda kullanılmasını amaçlayan bir yenilikçi sistemdir. Ethereum kısaca güç kaynağı olarak Ether, kripto para birimi olan bir kripto işletim sistemidir.
  • Litecoin, 2011 de piyasaya sürülmüştür. Birt MIT mezunu eski Google mühendisi olan Charlie Lee tarafından oluşturulmuştur. Litecoin hiçbir otorite tarafından kabul edilmeyen bir tüketim ağına dayanır. Bitcoin’e benzese de daha hızlı blok oluşturma oranına sahiptir.
  • Cardano, cardano mühendisler, matematikçiler ve kriptografi uzmanları tarafından araştırmaya dayalı oluşturulan bir kripto para birimidir. Proje Ethereum’un kurucularından olan Charles Hankinson tarafından kurulmuştur.
  • Polkadot, polkadot diğer blok zincirleri arasında birlikte çalışabilirlik sağlamayı amaçlayan benzersiz bir hisse kanıtı olan bir kripto para birimidir. Polkadot, Ethereum’un bir başka üyesi Gavin Wood tarafından oluşturulmuştur.

HANGİ KRİPTO PARA ALINMALI?

Kripto paraların hızla popüler olmaya başlaması ile beraber hangi kripto para alınmalı?,  hangisine yatırım yapmalıyız? Vb. birçok soruyu sıklıkla duyar olduk. Bitcoin şimdiye kadar yatırımcıların yüzünü güldürmüştür. Bu ilerleyişini daha üst seviyelere çıkaracağı benziyor. Bitcoin dışında, Ethereum da yatırım yapılabilecek kripto paralar arasında önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında DOGE, ADA gibi kripto paralarda hızlı bir yükselişe geçmiştir.

KRİPTO PARA TEKNİK ANALİZ EĞİTİMİ

Huobi Türkiye iş birliği ile Udemy üzerinden düzenlenen eğitimle kripto para piyasasına katılan yatırımcıları bilgilendirmek ve başarılı bir yatırım sistemi kurmalarını sağlamak amacıyla eğitim vermeye başladılar. Eğitim iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Blockchain dünyası hakkında detaylı bilgiler vermektedirler. İkinci bölümde ise temel formasyonlar yer almaktadır. Telegram’da olan diğer eğitimlere ise ücretsiz olarak katılma imkânınız vardır.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

KRİPTO PARALAR TÜRKİYE DE KULLANILABİLİR Mİ?