sv

Kuzey Kore ve Güney Kore Arasındaki İnanılmaz Uçurum

122 Okunma — 05 Eylül 2020 06:59
Kuzey Kore ve Guney Kore Arasindaki Inanilmaz Ucurum

Kuzey Kore ve Güney Kore Arasındaki İnanılmaz Uçurum

Kuzey Kore ve Güney Kore Arasındaki İnanılmaz Uçurum. Kuzey Kore ve Güney kore… Aynı kan aynı ten aynı ırk.. Ama bundan yarım asır önce bir harp ile ayrıldılar. Kuzeyliler SSCB’nin etkisi altında kalarak komünist yönetimi SEÇTİ, Güneyliler ABD etkisi altında kaldı, demokrasiyi seçti. Büyüklük ve refah seviyesi açısından hemen hemen aynı düzeydeydi.

Fakat bu yıllardan sonra arada derin bir uçurum açıldı. Fark o kadar büyüdü ki, bir dünyanın en fakir en geri kalmış ülkelerinden biri haline gelirken, diğeri dünyanın en büyük, en gelişmiş 10 ekonomisi arasına girmek için gün sayıyor. Kuzey Kore’de kişi başına milli gelir 2 bin doların altında. Kuzey Kore’nin yaklaşık 25 milyon nüfusu var.

Ülkedeki en meşhur kelime ‘’yasak’’ sözcüğü! 

Kuzey Kore ve Güney Kore Arasındaki İnanılmaz UçurumKuzey Kore ve Güney Kore Arasındaki İnanılmaz Uçurum Kuzey Kore ve Guney Kore Arasindaki Inanilmaz Ucurum1

Kuzey Kore ve Güney Kore Arasındaki İnanılmaz Uçurum[1] 

Bu ülkeyi en iyi anlatan kelime bu olsa gerek. Çünkü araba almaktan ev alamaktan, internete girmekten, yurtdışına çıkmaktan tutun da, kendi maaşınızın tamamını yemeğe hatta istediğiniz saç tipini seçmeye kadar her şey yasak.

Kuzey Kore yönetimi baskıcı diktatörlükle yönetiyor ülkesini. İnsanlar dünyadaki normal insanların yararlandığı sıradan şeylerin birçoğundan mahrum. Caddeler bomboş, yollarda neredeyse araba yok, çünkü ülkede her on kişiden yalnızca birinin arabası var. Ülkede televizyon kanalları yalnızca devletin kontrolünde olan sınırlı sayıda kanaldan ibaret. Eğlence sektörü neredeyse tamamen yok…

İnsanlar günde 15 saat çalışıp maaşlarının ülke yönetimi Kuzey Kore’nin dış dünya ile bağlantısı tamamen koparmış durumda. İnternete bile sadece elit bir kesim girebiliyor, diğerleri ülke içinde erişim sağlayan belirli sitelere girebiliyor yalnızca. Hal böyle olunca devlet, kendi ülkelerini çok iyi durumdaymış gibi anlatıp beyinlerini yıkadığı insanları dış tehlikelerle korkutup sindiriyor.

Güney Kore’de insanların açlıktan öldüğünü anlatıyor. Kuzey Kore varını yoğunu askeriyeye ayırıyor. Kuzey Kore dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında 50. sıralardayken en kalabalık orduda 1 milyon kişiyle dünya 4.’sü. Bu, ülkedeki nüfusun yıllarca askerlik yaptığını gösteriyor. Kadınlar da zorunlu askerlik yapıyor.

Kuzey Kore’de bir yetişkin erkeğin askerlik süresinin 10 yıl kadınların da 6-7 yıl olduğunu biliyor muydunuz?

Yani bu ülkenin insanları ömürlerinin ortalama 6 da birini askerde geçiriyor. Kuzey Kore insanının yüzde 40’ı açlık sınırının altında kalıyor. İnsanların açlıktan ölmemek için ot yedikleriyle ilgili fotoğraflar dünya medyasına sızmıştı. Kuzey Kore’deki durum o kadar vahim ki dünyada en büyük düşmanları olarak gösterdikleri Güney Kore’deki insanlar balonlarla onlara yiyecek gönderiyor.

Dünyada gidişi olup dönüş yolu olamayan tek köprü, Kuzey Kore ile Güney Kore arasındadır. Son 60 yılda 23 bin insan ülkeden kaçıp Güneye sığınırken, Güney Kore’den Kuzeye sığınanların sayısı sadece 2 kişi! Ülkedeki insanların yüzde 60 ı ateist..

Kuzey Korenin takvimleri bizimki gibi 2020 değil, 106 yılını gösteriyor. Çünkü onlarda milat ebedi liderlerinin doğum yılı olan 1912. Gübre bulamadıkları için zirai olarak insan dışkısı kullanıyorlar. Fakat Kuzey Kore’de ilginçtir okuma oranı yüzde yüzdür. Ülkede birçok şeyin cezası idam. Ülkeyi fakir ve kötü gösterecek fotoğraf çekmek yasaklanmış durumda.

Geceleri Kuzey Kore’de birçok yere elektrik verilmiyor. Güney ve Kuzey Kore arasındaki ışığın uydudaki görünen farkı bir hayli ibretlik.. Kuzey Kore dış ticaretinin neredeyse tamamını Çin ile yapıyor. İhracat ve ithalatın yüzde 75’i Çin’le yapılıyor. Çin’e her açıdan bağımlı durumdalar. Kuzey Kore siyasi olarak da Çin ve Rusya’ya dayanmış halde. Amerika kafa tutması tamamen bununla alakalı.

Amerika’daki orta düzey bir şirketin büyüklüğüne eş değer Kore’nin, dünyanın süpergücü ABD’ye kafa tutması durumu aslında komik denilebilir. Tabi ki nükleer füzeleri var, fakat ABD yanında Kuzey Kore sinek kadar küçük. Kuzey Kore, Rusya Pakistan ve Çin’den nükleer enerji hakkında bilgi edinip, nükleer güce eriştirerek tüm dünyayı tehdit eder bir pozisyona geldi.

Füzeleri henüz Amerikaya erişmese de bölgedeki ülkeleri tehdit ediyor. Kuzey Kore’ye nükleer bilgileri ilk veren ülkenin Pakistan olduğu belirtiliyor.

Kuzey Kore ve Güney Kore Arasındaki İnanılmaz Uçurum

Kuzey Kore ve Güney Kore Arasındaki İnanılmaz Uçurum[2]

Güney Kore ise 1 buçuk trilyon doları aşan milli geliriyle dünyanın en büyük 11. ekonomisi. Güney Kore’de kişi başına milli gelir 30 bin dolarlar seviyesine yaklaştı. Ülke insanı son 30 yılda oldukça zenginleşti. Güney Kore’nin 50 milyonluk nüfusu sürekli üreten, kendini geliştiren bir kitle haline geldi.

Türkiyenin düştüğü orta gelir tuzağından çıkmayı başaran Güney Kore’de Arge yatırımları yılda 70-80 milyar dolarlık devre kartı ihracatı yapılıyor.

Kuzey Kore’de en büyük ihracat kalemlerinden biri 1 milyar dolara bile ulaşmayan kömür… Güney Kore dünyanın en büyük 500 şirketi arasına tam 12 şirket kurmayı başardı. Samsung LG(elci) gibi dünya teknolojik devleri bu ülkenin ürünleri. Samsung, IPhone(ayfon)la yarışır halde. Dünyaca ünlü Kia ve Hyundai otomotiv markaları da bu ülkeye aittir. Güney Koreliler çok çalışan, az uyuyan bir millet.

Bunun karşılığına da alıyorlar. Kuzey Kore de çok çalışıyor ama çalışmaları anlaşılan boşa gidiyor.

Güney Kore okul saatlerinin fazlalığı ile ünlüdür. İnsanlar günün çoğunu okulda geçiriyor.. Ders çalışmak hayatın bir parçası. Güney İle Kuzey arasındaki en büyük farklardan biri asfalt yollar. Kuzeyde yolların yüzde 95 inden fazlası asfalt değilken, Güney Kore’nin yollarının neredeyse tamamı asfaltla kaplı. Bu bile medeniyetler arasındaki uçurumu en iyi izah ediyor.

Güney Kore’de refah seviyesi çok iyi durumda. Bu yüzden yaş ortalama Güney Kore 83 yıl, Kuzey Kore 70 yıldır. Güney Kore sadece yüzde 15’i açık sınırının altında yaşıyor. Güney Kore Asya ülkelerine örnek olacak bir ülke. İnsanı gelişmişlik endeksinde Asya’nın en iyi ülkesi olma yolunda ilerliyor.Güney Kore Arge ve inovasyona çok büyük yatırımlar yapıyor. Teknoloji ile içli dışlı yaşıyorlar..

Güney Kore’deki Samsung ve (LG)elci şirketlerinin bugün bir dünya devi haline gelmesi hakkında ilginç bir ayrıntı vardır. Samsung şirketi Japonların dünya devi Sony in Japon evlerini göz önüne alarak ürettiği küçük ekran cihazlara karşı Avrupanın geniş evlerini referans alarak büyük ekran televizyonlar üretmesi bu şirketin dünyanın zirvesine çıktığını Güney Koreliler hep söyler.

Güney Korenin bir teknoloji üssü haline gelmesi tesadüf değildir. Güney Kore’de Amerikanın silikon vadisi ile yarışan IT(ayti) vadisi vardır. Burda dünya teknolojinin zirvesini tutan yeni gelişmeler ortaya çıkmaktadır. Dünyanın bilişimdeki nabzı bu vadide yatıyor. Güney Kore dünyanın en hızlı internetini kullanan ülke.

Güney Kore 30 yıl öncesine kadar Türkiye’nin gerisindeydi. Fakat bugün Güney Kore sadece 50 milyon nüfusuyla bir dev haline geldi. Güney Korelilerin çok iyi eğitim alması, çok çalışması bunun en büyük sebeplerinden. Türkiye ile Güney Kore arasındaki gerçek farkı gösteren ibretlik bir örnek vermek gerekirse, Güney Kore ihracatında ileri teknoloji ürünlerin oranı yüzde 35 iken Türkiyede sadece yüzde 2!

Türkiye düşük gelir sınıfından orta gelir sınıfına yükseldi. Fakat orta gelirden yüksek gelire geçiş çok zor ve sancılı. Bunu son 40 yılda gerçekleştiren tek ülke Güney kore. Eğer bunu yapmak istiyorsak, yol çok net olarak ortada:

Arge, inovasyon, ileri teknoloji..

İhracatta kilogram ağırlık oranının düşmesi çok önemli bu noktada. Az kilogramla çok para… Bu teknolojik ürünlerle mümkün. Türkiye 10 bin dolarlık milli gelirini 30 bin dolara çıkarmak istiyorsa, en az bir alanda dünya devi olmalı, mesela otomotiv, cep telefonu bilgisayar vs…

Bunun için dünya çapında dev markalar çıkarmak gerekiyor. Bir samsung çıkarmadan, dünyanın en büyük on ekonomisi arasına girilmez.

Sıradaki içerik:

Kuzey Kore ve Güney Kore Arasındaki İnanılmaz Uçurum