sv

KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ?

178 Okunma — 18 Temmuz 2020 17:58
E-devlet sistemi ile birlikte artık bütün işlemlerinizi internet vasıtası ile beraber çok kısa sürede ve güvenilir bir şekilde yapmanız mümkün olmaktadır.
Devletsel 5

KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ?

E-devlet sistemi ile birlikte artık bütün işlemlerinizi internet vasıtası ile beraber çok kısa sürede ve güvenilir bir şekilde yapmanız mümkün olmaktadır. KYK borç sorgulama ve ödeme işlemlerini de e-devlet sistemi ile birlikte çok rahat bir şekilde mümkün olmaktadır.

KYK borçlarının taksitlerinin ne zaman başlayıp biteceğini, her ay ne kadar ödeme yapacağınızı e-devlet sistemi üzerinden görebilmektesiniz ve yine bu sistem üzerinden ödeme yapabilmektesiniz.
KYK Borç Sorgulama. E-devlet sistemi ile birlikte, kurumlara giderek vakit harcamak yerine artık internet üzerinden bütün işlemlerinizi gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Artık devletin vermiş olduğu bu hizmetlerden faydalanmak için e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. KYK öğrenim kredi borcunuzu sorgulama ve ödeme işlemlerinizi de E-devlet sistemi ile yapabilmeniz mümkün olmaktadır.

KYK Borç Tespiti

Kurumdan öğrenim kredisi ya da katkı kredisi alan öğrencilerin KYK borcu; öğrenim kredisinin verildiği tarihten itibaren normal öğrenim süresinin bitimine kadar geçen süreyi baz almaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu’nun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlara bağlı olarak öğrencinin almış olduğu bu kredinin, ödeyeceği miktar belirlenmektedir.

Öğrencilerin almış oldukları bu kredi borcu, öğrencilerin eğitimleri süresince kurum üzerinden destek için aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçemez.

KYK Borç Sorgulama

KYK Borç Sorgulama

KYK Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

KYK borcu bulunan öğrenci, KYK borcunu, devam ettiği eğitim kurumunun normal öğrenim süresini tamamladıktan iki yıl sonra başlamak üzere aylık belirlenen taksitler tutarında ödemektedir. Eğitim hayatını sürdürmüş olduğu eğitim kurumundan ayrılan öğrencilerin eğitim sürelerinin bitişi ve borçlarının geri ödeme başlangıç tarihi, yeni geçilen eğitim kurumlarının normal eğitim süresine göre belirlenmektedir.

Eğitim Kurumundan Ayrılma Halinde KYK Borcu Ödemesi

Sağlık sebepleri olmaksızın, öğrencinin kendi hür iradesiyle eğitim kurumunu bırakan ya da herhangi bir nedenden dolayı eğitim kurumundan atılan öğrenciler, eğitim kurumu ile ilişiğinin kesildiği zamandan itibaren iki yıl sonra başlamak kaydıyla kredi süre boyunca aylık taksitler halinde borcunu ödemekle yükümlü olmaktadır. Eğitim kurumunu değiştirdikten sonra ya da KYK kredisi almaktan vazgeçtikten sonrasında eğitim kurumundan ayrılan ya da bir sebepten ötürü çıkarılan öğrenciye de aynı borç ödeme kuralları uygulanmaktadır.

Öğrenciler KYK borç sorgulama işlemlerini, e-devlet sistemi üzerinden ya da T.C. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait olan resmi internet sitesinden gerçekleştirebilmektedirler. Bu sistemler üzerinden ödemeniz gerek tutarın ne kadar olduğunu, taksitlerin hangi ayda başlayacağını ve aylık olarak kaç TL ödeyeceğinizi öğrenmeniz mümkün olmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden ayrıca ne kadar ödeme yaptığınızı da görebilmektesiniz.

E-devlet şifresi almaya giderken yanınızda T.C. kimlik numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanınız ile birlikte PTT şubelerine giderek e-devlet şifrenizi alabilmeniz mümkündür. Eğer şifreyi unutursanız ya da kaybederseniz yeni şifre almak için tekrar PTT şubesine başvuru yapmanız gerekmektedir. E-devlet sistemi ile birlikte, gerekli işlemleri internet üzerinden yapabilme imkanı bulmaktasınız.

PTT şubelerinden almış olduğunuz şifre ile beraber e-devlet sistemine giriş yapıp, devletin size sunduğu bütün imkanlardan yararlanma fırsatı elde edebilirsiniz. Bu şifreyi alabilmek için en önemli koşullardan biri de 15 yaşını doldurmuş olmaktır. PTT şubesinden aldığınız şifreyi kullandıktan sonra değiştirmeniz sizin için yararlı olacaktır. E-devlet sistemine PTT şubelerinin size vermiş olduğu şifre ile ilk kez giriş yaptığınız takdirde, güvenlik sebebinden dolayı site otomatik olarak sizi şifre değiştirme ekranına yönlendirecektir. Kayıt işlemini yerine getirdikten sonra sisteme giriş yapan kişiler isterlerse şifre ve güvenlik ayarlarım kısmından şifre değişikliği işlemini yapabilmektedirler. Aynı zamanda kişiler isterlerse PTT şubelerinden yeni şifre alabilirler.

Sıradaki içerik:

KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır ?