sv

KYK BORCU VERGİ BORCUNA NASIL DÖNÜŞÜR?

55 Okunma — 23 Nisan 2021 09:47
Devletsel 36

KYK BORCU VERGİ BORCUNA NASIL DÖNÜŞÜR?

Hiç ödeme yapmayan ya da iki veya daha fazla borç taksitini düzenli olarak ödemeyen öğrencilerin borçları, vergi dairelerine aktarılmaktadır. Vergi dairesine aktarılan borçlardan, aktarılma tarihine kadar, öğrencinin Ziraat Bankası’na ödemiş olduğu bütün ödemeler borçtan düşülerek vergi dairesine aktarılmaktadır. Artık vergi dairesine aktarılan öğrenim kredisi borçlarının, borçların ödenmesi, kalan borç bilgisi ve yeniden yapılandırma gibi bütün eylemlerini vergi daireleri yapacaktır. Vergi dairesine aktarılan borçlara ait sorgulama işlemleri, aktarma işleminin tamamlanmasından sonra “İnternet Vergi Dairesi”  adresinden takip edilebilir. Ancak düzenli ödeme yapan, hiç gecikme faizi işlenmemiş öğrencilerin kredileri ve ödeme planında sadece 1 taksit atlaması bulunan öğrenciler, ödemelerini Ziraat Bankası üzerinden yapmaya devam edebileceklerdir.

KYK BORCU VERGİ BORCUNA NASIL DÖNÜŞÜR?

KYK borçlarının vaktinde ödenmemesi, borçların birikmesine ve ödemelerin zorlaşmasına neden olabilmektedir. Borçlu öğrenciler, borçlarını ödeyemediklerinde KYK borcu vergi dairesine devredilir ve vergi borcu olarak geçmeye başlar. Öğrenciler bu vergi borcunu nasıl ödeyeceklerini düşünürken, yapılandırma ile umutlanmışlardır. Peki, vergi borçlarında yapılandırma nasıl yapılır? Aşağıda listeledik.

 • Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi olan www.gib.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Adrese giriş yaptıktan sonra “e-işlemler” sekmesinde “Borç sorgulama ve ödeme” kısmına tıklayarak, “Öğrenim ve katkı kredisi borcu sorgulama ve ödeme” butonuna tıklamalısınız.
 • Bu aşamaları tek tek yaptıktan sonra E-devlet sitesine giriş yaparak bu adımları takip etmeniz gerekmektedir.
 • Bu söylediklerimizi yaptığınızda, kolay ve hızlı şekilde KYK borçlarınızı yapılandırma fırsatı bulabilirsiniz.
 • Bir başka seçenek ise vergi dairesine kimlik kartınız ile giderek yüz yüze başvuruda da bulunabilirsiniz.

YAPILANDIRILMA YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Devletsel 1 31

Yapılandırma işlemi yapılırken dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Vergi borçlarınız yapılandırılmış olsa bile bozulma ihtimali olabilir. Aşağıda listelediğimiz maddelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Vergi borçlarınız da taksitlendirme 6, 9, 12 ve 18 aylık olarak yapılmaktadır.
 • Vergi borçlarınızı iki ayda bir kez ödeyebilirsiniz.
 • Yapılandırılmış vergi borçlarınızın ilk iki taksitini ödenmezseniz, yapılandırılma uygulaması bozulmuş olacaktır.
 • Yapılandırma kapsamında, size verilen ödeme planının size uygun olup olmadığına, ödemeleri zamanında yapıp yapamayacağınıza bakarak dikkatli olmanız gerekmektedir.

KYK ÖDEMELERİ HANGİ ŞARTLARDA ÖDENİR?

KYK borçlarınızı öderken de bazı şartlar söz konusudur. Bunlar,

 • Borçlu olan öğrenciler, taksit tutarını, her dönemin son ayının son iş gününde, mesai saati bitimine kadar ödemek durumundadır. Eğer bu süreyi geçerse borç ödenmemiş sayılır ve gerekli gecikme faizi tutarı uygulanır.
 • Ödeme günü, hesaptan direkt kesilmesi gibi durumlar dışında, bankadan ödeme yaptığınız dekontun tarih ve saati kabul edilir.
 • Herhangi bir olumsuz durumda ödeme günü ve saatini kanıtlama zorunluluğu, ödemeyi yapan öğrencinin yükümlülüğünde yer alır.
 • Borçlu olup, taksitlerin gecikmesi gibi bir durumda ilk olarak, ilk taksit sonra devam eden 1 yıllık süreç ve ardından borcun tamamının ödenmesi gerekir.

ERKEN ÖDEME İNDİRİMİ NEDİR?

 Kredi borçlarının tamamının, ödeme başlangıç tarihinden önce ödenmesi halinde yapılan indirimlere erken ödeme indirimi denir. Erken ödeme indirimi TÜFE borcu üzerinden yapılır. Erken ödeme indiriminden yararlanmanız için aldığınız kredilerin tamamını, normal öğrenim hayatınızın bitiminden bir yıl içinde öderseniz yararlanabilirsiniz. Böylece iki yıl içinde ödediğiniz borç için anaparadan değil sadece Türkiye İstatistik Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) artışından doğan borçlarınızdan %30, ikinci yıl öderseniz %20 erken ödeme indiriminden yararlanabilirsiniz. Erken ödeme indiriminden yararlanmak isteyen borçlular, ödeme yapmadan önce ilgili kurumu arayarak indirimli borç miktarını öğrenmeli ve Ziraat Bankası’nın bir şubesine giderek adını, soyadını, T.C. kimlik numarasını belirterek ödemelerini yapabilirler.

 • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

KYK BORCU VERGİ BORCUNA NASIL DÖNÜŞÜR?