Mahkûm Ailelerine Maaş Başvurusu Nereye Yapılır?

42 Okunma — 09 Aralık 2021 12:34
3 14

İçindekiler;

Eşi cezaevinde olan kadınlar ne kadar maaş alır, başvuru için gerekli belgeler nelerdir, mahkûm ailelerine maaş başvuru nereye yapılır vb. sorulara dair yanıtlar bulabilirsiniz. Türkiye’de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve belediyeler başta olmak üzere birçok kurum tarafından eşi cezaevine girmiş kadınlara ve ailelerine bazı maddi ve ayni yardımlar yapılmaktadır.

Bu kurumlar tarafından yapılan bu yardımlara nasıl ve nereye başvurulabileceği konusu; eşi cezaevinde olan kadınlar yani tutuklu ya da hükümlü eşleri tarafından oldukça merak edilmektedir. Ayrıca sadece eşi cezaevine girmiş ve bir geliri ya da  maaşı olmayan  kadınların dışında bu kadınların velayetindeki çocuklar için de birçok yardım yapılmaktadır. Bunlardan bazıları doğum yardımı, aşı parası yardımı, şartlı eğitim yardımı gibi yardımlardır.

Hangi Kurumlar Mahkûm Ailelerine  Yardım Yapar?

Eşi ceza evinde olan kadınlara ve mahkûm ailelerine yardım yapan kurumlar şunlardır:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
 • Kaymakamlıklar ve valilikler
 • Belediyeler
 • Vakıflar ve dernekler

Yukarıda belirttiğimiz kurumlar tarafından eşi cezaevinde olan kadınlara ve çocuklarına birçok yardım yapılmaktadır.  Kadınların bu kurumlar tarafından yapılan yardımlardan faydalanabilmeleri için; bu kurumlara bizzat gitmeleri ve başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

Eşi ceza evine girmiş kadınlara bu  kurumlar tarafından direk olarak aylık maaş bağlanmasa bile nakdi ve ayni yardımlar yapılır. Bu yardımların temel amacı, kadınların ve çocuklarının daha iyi bir yaşam sürebilmelerini sağlamak ve yaşam standartlarını yükseltmektir.

1 19

Mahkûm Ailelerine Yardım Başvurusunda Bulunmak için Gereken Belgeler Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz yardım yapan kurumlardan mahkûm ailelerine yardım başvurusunda bulunmak için gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuran kişinin TC kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Başvuran kişinin eşinin cezaevinde olduğunu gösteren Müddetname belgesi
 • Çocuklar için de yardımlara başvurulacaksa çocukların öğrenci belgesi ve TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Tüm ailenin yaşadığı yere ait ikametgâh belgesi
 • Yine tüm aileye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilecek fakirlik belgesi
 • Başvuran kişinin çalışmadığına dair SGK’dan alınacak belge
 • Gelir belgesi ve mal beyanına dair belgeler

Eğer eşi cezaevinde olan kadınların üzerine kayıtlı değerli menkulü ya da arsa, ev vb. gayrimenkulü varsa; hiçbir gelirleri olmasa ya da işsiz olsalar bile maddi yardımlara ve diğer bütün yardımlara başvuramazlar.

Mahkûm Eşlerine Ne Kadar Maaş Veriliyor?

Eşi cezaevine giren, tutuklu ya da hükümlü eşleri tarafından en merak edilen konu mahkûm eşlerine ne kadar maaş veriliyor konusudur. Ancak maalesef ki herhangi bir maaş bağlanmamaktadır yani mahkûm veya hükümlü eşi maaşı diye bir maaş yoktur. Bunun yerine mahkûm eşleri; çocukları için şartlı sağlık yardımı, şartlı eğitim yardımı gibi yardımlardan faydalanabiliyorlar. Bu yardımlardan faydalanabilmek için de belediyelere başvurmaları gerekmektedir. Bu şekilde belediyelerin gıda ve erzak yardımı, sosyal destek kartı yardımı,  para yardımı, giysi ve kırtasiye yardımı gibi imkânlarından faydalanabilirler.

2 1

ALO183 ya da ALO144 Sosyal destek hatlarından birini arayarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan tüm yardımlara dair bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca ALO153 Beyaz Masa hattı üzerinden yetkili kişilerle iletişime geçerek belediyeler tarafından yapılan sosyal yardımlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Mahkûm Ailelerine Maaş Başvurusu Nereye Yapılır?

Mahkûm ailelerine yapılan sosyal yardımlardan yararlanmak isteyenlerin en merak ettiği soru “mahkûm ailelerine maaş başvurusu nereye yapılır” sorusudur. Yardım almak isteyen mahkûm eşleri,  kaymakamlık ve valiliklere, belediyelere ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilirler. Ayrıca bu tarz muhtaçlara yardımlar yapan vakıf ya da derneklere de  başvurabilirler.  Para yardımına ve diğer yardımlara başvuran mahkûm aileleri; yaptıkları başvuruların kabul edilip edilmediğini yani başvuruları hakkında tüm bilgileri e-devlet üzerinden takip edebilirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na  başvuru yapmış mahkûm eşleri başvuru sonuçlarını https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yârdim-bilgileri-sorgulama  linkinden takip edebilecekleri gibi ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarını arayarak da bilgi alabilirler. Belediyelerin sosyal yardımlarına başvuru yapmış mahkûm aileleri https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yârdim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671  linkinden  başvurularını takip edebilecekleri gibi  ALO153 Beyaz Masa hattından da sorgulama yapabilirler.

Mahkûm yakınlarına maaş yardımı nasıl alınır sorusuna verilebilecek cevaplar bu şekildedir. E devlet üzerinden giriş yaparak da başvuru yapabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Mahkûm Ailelerine Maaş Başvurusu Nereye Yapılır?