MEB Öğrenci Nakil İşlemleri

76 Okunma — 27 Nisan 2021 09:29
Devletsel 42

MEB Öğrenci Nakil İşlemleri

Pandemi nedeni ile durdurulan öğrenci nakil işlemleri, yeniden başlamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı, salgın yüzünden resmi ve özel kuruluşlarda ki isteğe bağlı nakil işlemlerini durdurmuştu. Normalleşme dönemine girilmesi ile eğitime kademeli olarak başlanmıştır. Bu yüzden MEB öğrenci nakil işlemleri normalleşme dönemine girilmesiyle başlamış oldu. Öğrenci nakil işlemleri yarıyıl tatilinin ilk yarısından itibaren başlamıştır. Nakil işlemleri E-okul ve E-devlet üzerinden gerçekleştirebilir. E-devlet portalına, T.C. kimlik numaranızı girdikten sonra E-devlet şifrenizide tuşlayarak giriş yapabilirsiniz. Daha sonra ise, okul yönetim bilgi sistemi üzerinden tüm nakil işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet Nakil

Geçtiğimiz yıllarda öğrenci velileri, öğrenci nakil işlemlerini bizzat okul müdürlüğüne dilekçe vererek yapabiliyorlardı. Artık her işimizin elektronik ortama taşınması ile Milli Eğitim Bakanlığı’da bu işlemi E-devlet üzerinden yapmamızı sağladı. E-devlet nakil işlemi, E-devlet üzerinden kolay bir şekilde yapılmaktadır. Veliler okula gitmek zorunda kalmadan E-devlet nakil ve diğer işlemleri, kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedirler.

E-devlet Nakil İşlemleri

2019 yılına kadar nakil işlemleri E-devlet üzerinden yapılmıyordu. Veliler okula gitmek zorunda kalıp, bir sürü evrakla başvuru yapmak zorunda kalıyorlardı. Artık nakil işlemlerinin E-devlet sistemine taşınmasıyla veliler rahat bir nefes aldı. Oturdukları yerden birkaç adımla nakil işlemlerini gerçekleştirebilme imkânı bulmuşlardır. E-devlet nakil işlemleri nasıl yapılır. Detaylı bilgiler yazımızda;

  • E-devlet sistemine giriş yapmamız gerekmektedir. Sonrasında T.C. kimlik numaranızı girdikten sonra devamında E-devlet şifrenizi de girerek giriş yapabilirsiniz. Şifresi olmayan veliler ise en yakın PTT şubesine giderek kolay ve hızlı bir şekilde şifrelerini alabilirler.
  • Sisteme giriş yapıldıktan sonra, ekranın üstündeki sol üst menüden kamu kurumları seçeneğini tıklamalısınız.
  • Daha sonra yapmanız gereken, Milli Eğitim Bakanlığı’na tıklayarak, MEB öğrenci nakil işlemleri seçeneğine tıklamanızdır.
  • Karşınıza gelen ekranda velisi olarak bulunduğunuz öğrencilerin listesi çıkacaktır.
  • Hangi öğrencinin nakil işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, o öğrenciyi seçtiğiniz takdirde, veli nakil sistemine bağlanacaksınız.
  • Daha sonra karşınıza gelen seçeneklerden evet seçeneğini seçerek, nakil başvurusu yapacağınız okulu kurum bölümünden ayarlayıp başvuruyu kaydet seçeneğini seçmelisiniz.
  • Başvurunuz kaydedilmiş ve başvuru talebiniz gerçekleşmiş olacaktır.

Lise Nakil İşlemleri

Milli Eğitim Bakanlığının, nakil işlemlerinin açılması açıklaması üzerine öğrenciler araştırma yapmaya başladılar. İstedikleri liseye yerleşemeyen öğrenciler, lise okullarının kontenjanlarını araştırarak uygun bir liseye nakil olmak istemektedirler. Lise nakil işlemleri, E-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Tüm nakil işlemleri ve takibini E-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Lise nakil işlemleri öğrencilerin, ikametgâh adresleri, okuldaki durumları, başarı, devamsızlık gibi durumlarına bakılarak gerçekleştirilecektir. Öğrenciler nakil olmayı istedikleri okulu aynı türden olan okullar arasından en fazla 3 okul tercih edebileceklerdir. Öğrenciler lise nakil işlemleri yaparken ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar arasından seçim yapacaklardır. Toplam tercih yapabilecek okul sayısı 5 adettir.

LGS Nakil İşlemleri

LGS sınavının açıklanmasından sonra, hiçbir okula yerleşemeyen adaylar, nakil işlemlerini merak etmeye başladılar. Yine bir okula yerleştiği halde istediği okullarda boş kontenjan olmasıyla, öğrenciler o okullara, LGS nakil işlemleri talebinde bulunabileceklerdir. Eğer yine yerleşemezlerse, yerleştikleri okulda devam edebilirler. Tercihler öğrencinin velisi tarafından, E-okul internet adresinden gerçekleşecek ya da E-devlet üzerinden gerçekleşecektir. E-devlet üzerinden yapacağınız nakil işlemleri daha kolay olacaktır. Nakil başvurularının ardından açıklanan sonuçlarla nakil dönemi başlayacaktır. Nakil için tercihler iki dönemde yapılacaktır. Öğrenciler her nakil dönemi içinde en fazla 5 okul tercih edebileceklerdir. Bu tercihlerle de yerleşemeyen öğrenciler, açık lise kontenjanlarına başvuru yapabilirler ve böylelikle eğitim hayatlarına devam edebilirler.

E-devlet Lise Nakil

E-devlet lise nakil işlemleri, her zaman veliler ve öğrenciler tarafından takip edilen bir konu olmuştur. Çocuklarının daha iyi bir lisede eğitim almalarını isteyen veliler ve okul hayatlarına istedikleri okulda devam etmek isteyen öğrenciler nakil işlemlerini takip etmeye başlamışlardır. Nakil işlemleri E-devlet üzerinden kolay ve rahat bir şekilde evden çıkmadan yapılabiliyor. E-devlet üzerinden sırasıyla takip ettiğiniz adımlarla nakil işlemi başvurusu yapılabilirsiniz. Başvurunuzun yapılmasından sonra, nakil sonuçlarının takibini de E-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Tüm nakil işlemlerinin takibi, sonuçları, E-devlet üzerinden görüntülenmektedir.

Daha fazla bilgi almak ve nakil başvuruları, nakil işlemleri, sonuçları gibi birçok konuda merak ettiklerinizi olursa aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/meb-ogrenci-nakil-islemi

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

MEB Öğrenci Nakil İşlemleri