MEB Sınav Yeri Sorgulama

315 Okunma — 18 Temmuz 2020 20:10
Bu sınavlara girebilmek için ilk olarak başvurunuzun olması ve kayıt işlemlerini de eksiksiz bir şekilde tamamlamış olmanız gerekmektedir.
Devletsel 1 1

İçindekiler;

MEB Sınav Yeri Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Milli Eğitim Bakanlığı, açık öğretimde okuyan öğrenciler için sınavlar, kurumlar arasında kıdem yükselme için sınavlar ve unvan değiştirme sınavı biri birçok sınav yapmaktadır. Bu sınavlara girebilmek için ilk olarak başvurunuzun olması ve kayıt işlemlerini de eksiksiz bir şekilde tamamlamış olmanız gerekmektedir. Kayıt işlemlerinizi bitirdikten sonrasında ise Milli Eğitim Bakanlığı, yani MEB tarafından sınav yerleri ve sınav saatleri internet üzerinden duyurulmaktadır. MEB’e bağlı olan sınavlardan herhangi birine girecekseniz ve sınav yerinizin neresi olduğunu bilmek istiyorsanız e-devlet üzerinde yer alan sorgulama ekranı üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

MEB Sınav Yeri Sorgulama 

Devlet tarafından öğrencilere kolaylık olması açısından e-devlet uygulaması sayesinde, öğrencilerin nerede ve ne zaman sınava gireceklerini sorgulayabileceği bir platform olmuştur. E-devlet uygulaması ile beraber sınav yerinizi ve sınav tarih ve saatinizi çok hızlı ve kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için sisteme giriş yaparak e-hizmetler isimli bölüm içerisinden MEB sekmesine gitmek ve buradan da sınav yeri sorgulama butonuna tıklamalısınız Sisteme daha önceden giriş yaptığınızdan dolayı sorgulama işleminizi yaparken tekrar giriş bilgisi istememektedir.

Eğer bir e-devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden çok rahat bir şekilde alabilirsiniz. Mobil imza kullanarak giriş yapmak istiyorsanız, imza bilgilerinizi GSM operatörlerinden temin edebilirsiniz. Elektronik imza kullanarak e-devlet uygulamasına giriş yapmak istiyorsanız imza vermeye yetkili olan kurumlara başvurmanız gerekmektedir. Kimlik kartınız ile giriş yapmak istiyorsanız kimlik kartı okuyucu programının bilgisayarınızda bulunması gerekmektedir.

MEB Sınav Yeri Sorgulama

MEB Sınav Yeri Sorgulama

Bankalar da siz öğrencilerin online bir şekilde sisteme giriş yapabilmeniz için onların size vermiş olduğu müşteri numarası ile birlikte internet şifresi yolunu kullanarak da giriş yapabilmek imkanı sunmaktadır. Bu bilgileri almak için ilk olarak, müşterisi olduğunuz bankaya giriş yaptıktan sonra, sistem üzerinde adınıza kayıtlı olan cep telefonu numaranıza SMS yolu ile gelen güvenlik kodunu girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra sisteme girişinizi tamamlayabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonrasında ise karşınıza bir ekran gelmektedir. Bu ekran üzerinde bulunan alanlara sınavın yapılacağı tarihi girmeniz gerekmektedir. Bu tarihleri sizden istenen yerlere girdikten sonra sınavınızın nerede ve ne zaman yapılacağına dair bütün bilgileri görebilirsiniz. Bu sorgulama işlemi T.C. kimlik numaranız ile birlikte yapılmaktadır. Ayrıca sınav tarihleri için Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi internet sitesini de kullanabilirsiniz.

MEB Yaptığı Sınavlar Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavlar; açık öğretim lisesi sınavı, ortaokul ve meslek lisesi sınavı, kurum içi sınavlar ve ehliyet sınavları olarak sayabiliriz.

Açık öğretim, herhangi bir neden ile birlikte lise ve ortaöğrenimini bitirememiş olan kişiler için devletin onlara sunmuş olduğu ikinci bir şans olarak tanımlayabiliriz. Bu sistem ile birlikte uzaktan eğitim dersleri alabilir ve eğitiminizi başarı ile tamamlamanız durumunda lise mezuniyet belgenizi alabilirsiniz. Kayıt, başvuru ve bilgi edinme gibi birçok işlemi e-devlet uygulaması ve internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Açık öğretim de normal öğretim gibidir ve aynı dersleri görmektesiniz. Online bir şekilde ve yazılı olan kaynaklar ile birlikte derslerinize çalışabilir ve okulunuzu başarı ile bitirebilirsiniz. Bu sayede de hayalinizdeki üniversiteye gitme şansı bulabilirsiniz.

MEB’in yapmış olduğu kurum içi sınavlar ise devlet kurumları içerisinde çalışanların unvan değiştirmesi ve kıdem yükselmesi gibi durumlar için yapılmaktadır. Bu sınavlar ile ilgili bütün bilgiler MEB’in kendi internet sitesi üzerinden duyurulmaktadır.

Ehliyet sınavları ise ehliyet almak için yapılan bir sınav türüdür. Ehliyet sınavı, yazılı ve uygulamalı olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Bu sınav ile ilgili bütün detaylara e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

MEB Sınav Yeri Sorgulama