Merkez Bankası Kripto Parayı Yasakladı! Kripto Para İle Ödeme Yapılamayacak! Resmi Gazete’de Yayımlandı!

95 Okunma — 15 Nisan 2021 22:16
Devletsel 3 3

İçindekiler;

Merkez Bankası Kripto Parayı Yasakladı! Kripto Para İle Ödeme Yapılamayacak! Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından az önce yayınlanan habere göre Ödemelerdeki kripto varlıkların kullanılmamasına dair bir yönetmelik yayınlandı. Bu sayede artık ödemelerde kripto paralar kullanılamayacak. Ödemelerde doğrudan ya da dolaylı olarak bu şekilde bir kullanım yapılamayacak. Yeni yapılan çalışmaların detayları şu şekilde! Kripto para yasaklandı konusuna dair bütün gelişmeler için gelin göz atalım.

Kripto para kullanılamaz ve kripto para ile hizmet sunulamaz

Devletsel 18
kripto para

30 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni yönetmelik durumlarına göz atalım. Yönetmelik 6 maddeden oluşuyor. Aşağıda yer alan görselden yönetmeliğe dair detayları görebilirsiniz. Ama biz size özetleyelim.

Yönetmeliğin amacı kripto varlıkların kullanılmamasına dair bir çalışma sağlamasıdır. Para kuruluşlarında alım satım yapılmasına yönelik çalışmaları da bu süreçlerde ön plana çıkarabilirsiniz. Transfer, ihraç, dolaylı kullanımlar, saklama, ihraç hizmetleri ve daha pek çok konuda ön plana çıkarılan çalışmaların tamamını kendinize göre kullanabilirsiniz. Bu yapıda değişen ve en azından güncellenen bütün süreçlerde kripto parayla ilgili gelişmeler de karşımıza çıkmaya devam edecek. Kripto ilgili varlık dağıtımları ve en azından gayri maddi varlıklar sürekli değişiyor diyebiliriz.

Ödemeler doğrudan ya da dolaylı olarak kripto varlıklar ile kullanılamaz ve bu konuda bir hizmet sunulamaz. Elektronik para ihracında da bu konuda iş modeline girişilemez. Fon aktarımlarına da aracılık edilemez. Bu yüzden yeni yönetmeliğe göre yapılacak olan süreçlerden sonra da çalışmalarda bir değişiklik organize ediliyor diyebiliriz.

Kripto para son durum!

Devletsel 1 15
kripto para

Özellikle ülkemizde pek çok kişinin kripto para kullandığını söyleyebiliriz. Bu süreçlerde insanların beklentilerine yönelik ön plana çıkaracağı çalışmaları ve farklı yaklaşımları güncel bir şekilde kullanabilir ve karşınıza çıkarılan yenilikler içerisinde inceleme yapabilirsiniz. Yeni yönetmelik için 30 nisan tarihi işaret ediliyor. Bu yüzden 30 Nisan tarihinden itibaren ödemelerde de kripto para kullanılamayacak. Bu yüzden nasıl bir çalışma yapılacağı da henüz bilinmiyor.

Yakın zamanda bu konuya dair bir kolaylık ve güncelleme hizmeti karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Detayların ve daha farklı çalışmaların tamamında kişisel beklentileri de kendinize göre kullanabilir ve ön plana kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Ödemeler doğrudan ya da dolaylı olarak kripto varlıklar ile kullanılamaz ve bu konuda bir hizmet sunulamaz. Elektronik para ihracında da bu konuda iş modeline girişilemez. Fon aktarımlarına da aracılık edilemez. Bu yüzden yeni yönetmeliğe göre yapılacak olan süreçlerden sonra da çalışmalarda bir değişiklik organize ediliyor diyebiliriz.

Kripto para ne demek?

Devletsel 2 10

Aslında özünde pek çok kişinin bildiği bir durum olsa da biraz özetleme yapmak istiyoruz. Kaynağı belli olmayan, arkasında kimsenin olmadığı bir ödeme birimi olan kripto para konusu, hepimiz için farklı soru işaretleriyle karşımıza çıkıyordu. Kripto para fonları konusunda ülkemizde bu konuda legal olmaması durumu, herkes için farklı bir çalışma oluşturuyor. Bu yüzden de yapılacak olan çalışmalar için, daha farklı ve ayrıntılı bir hizmet içerisinde detaylara göz atabilirsiniz.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Sıradaki içerik:

Merkez Bankası Kripto Parayı Yasakladı! Kripto Para İle Ödeme Yapılamayacak! Resmi Gazete’de Yayımlandı!