Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS)

69 Okunma — 27 Nisan 2021 09:31
Devletsel 1 37

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS)

Günümüzde her şey elektronik ortama döndüğü için artık ticaret sicil kayıtları da elektronik ortamda sorgulanabilir, depolanabilir bir hale geldi. Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) sayesinde sadece kendi firma, şirket veya kurumunuzun değil çalışacağınız diğer firma, kurum veya kuruluşunda ticari sicilini görüntüleyebilirsiniz. Merkezi Sicil Kayıt Sistemine er kayıt yaptıran kişiye 16 haneli bir numara verilir. Bu numara Merkezi sicil kayıt numarasıdır. Tüm sorgulamalarınıza ve depolanan verilerinize bu numarayı sorgulama ekranında girerek ulaşabilirsiniz.

Merkezi sicil kayıt sistemine üye olmak ücretsizdir. Dilerseniz firmanızın adına, dilerseniz kendi adınıza ya da firmanızda çalışan yetkili biri adına bu 16 haneli kodu oluşturabilirsiniz. Eğer bir firmayla iş yapacaksanız, firmanın merkezi sicil kayıt numarasını istemelisiniz. Alacağınız merkezi sicil numarası karşınızdaki firmayı daha iyi tanımanıza, firmanın geçmişini öğrenmenize, firmanın aktif olarak görünüp / görünmediğine, firmanın güncel bir borcu olup /olmadığına bakmanızı sağlayacaktır. MERSİS web sitesine girip sorgulama ekranına,  iş yapacağınız firmanın sicil numarasını girmeniz tüm bu bilgilere erişmenizde yeterli olacaktır.

MERSİS No Sorgulama

Ticaretle iç içeyseniz ve güvenli bir ticaret ağı kurmak isterseniz yapabileceğiniz en mantıklı şey MERSİS’ e üyelik oluşturmak ve MERSİS üyeliği olan firmalarla iş yapmaktır. Çünkü merkezi sicil kayıt sistemine üye olan her ticari firmanın geçmişini, borç durumunu ve aktifliğini kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda karşı firma da sizin ticaret geçmişinizi, sicil kaydınızı görüntüleyebilir. Tüm bu bilgilere ise MERSİS no sorgulama işlemiyle ulaşabilirsiniz.

MERSİS No Öğrenme

MERSİS no öğrenme aşaması oldukça basittir. Merkezi sicil kayıt sistemine üye olduğunuz gibi ekranda 16 haneli bir numara belirecektir. Bu sicil kayıt numarası aynı zamandan cep telefonunuza SMS olarak geleceğinden bu numarayı kaybetmeniz veya unutmanız mümkün olmayacaktır.

MERSİS Numarası Sorgulama

MERSİS kaydı olan bir firmaysanız veya öyle bir firmayla çalışmadan önce ilk yapmanız gereken MERSİS numarası sorgulama işlemi olmalıdır. Bu işlemi dilerseniz e-devlet üzerinden dilerseniz Ticaret Bakanlığı’nın sitesini ziyaret ederek gerçekleştirebilirsiniz. Sitelerde bulunan sorgulama ekranına kendi merkezi sicil kayıt numaranızı veya karşı firmanın sicil kayıt numarasını girerek firmaya ait ticari bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sorgula işlemi sayesinde ticarette adımlarınızı daha güvenilir ve sağlam bir şekilde atabilirsiniz.

İş yapacağınız firmaya daha fazla güven duyarak ve endişelerinizden kurtularak yaklaşabilirsiniz.  Merkezi sicil kayıt kodunu firmada bulunan yetkili personel adına, firma adına veyahut kendi adınıza alabilirsiniz. Bu kod sadece şirketler arası güvenirliği değil aynı zamanda firmanızla ilgili ticari bilgilerin saklanmasında depolanmasında sizlere yardımcı olan bir sistemin kodudur. Bu uygulama sonrasında ticari adımlarınızı not etmenize gerek kalmayacaktır ya da ticaret yaparken kaybettiğiniz bir belge için üzülmenize gerek kalmayacaktır. Çünkü belgeleriniz sistemde kayıt altındadır.

MERSİS E Devlet             

Merkezi sicil sistemine kayıt olmak için veya kayıtlı bir ticari kuruluşun, firmanın sicili hakkında sorgulama işlemi yapmak isterseniz e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Vatandaşlara evrak sorgulama, başvuru oluşturma gibi konularda elektronik hizmet sunan e-devlet getirilen yeniliklerle artık merkezi sicil sistemini de içinde bulundurmaktadır. Bu hizmetten yararlanmak için web tarayıcınıza MERSİS e devlet yazıp aratmanız yeterli olacaktır. Açılan sayfada e-devlet sistemine ait olan siteye tıklayıp giriş yapabilirsiniz.

Giriş yapabilmek için T.C. kimlik numaranız ve e-devlet sisteminde kayıtlı olan şifrenizi bilmeniz yeterli olacaktır. Eğer e-devlet üyeliğiniz yok ise bu e-devlet aracılığıyla bu sistemden yararlanmanız mümkün değildir. Dilerseniz en yakın PTT kurumuna gidip “e-devlet üyesi olmak istiyorum” diyerek yeni bir üyelik kaydı oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız üyelikten sadece 2 lira alınmaktadır. Fakat e-devlet sistemine üyeyseniz, sisteme giriş yaptıktan sonra ekranda bulunan arama motoruna MERSİS yazmanız yeterli olacaktır. Arama sonuçları sayfasında ilk sırada yer alan siteye tıklayarak doğrudan MERSİS sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

MERSİS No Nasıl Alınır?

Merkezi sicil kayıt sistemine üye değilseniz ücretsiz bir şekilde üyelik oluşturabilirsiniz. Dilerseniz firma adına dilerseniz kendinizin adına MERSİS no alabilirsiniz. Yine de MERSİS no nasıl alınır veya hangi siteye girmeliyim diye düşünüyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-bakanligi-MERSİS-giris bu linki kullanarak kolay yoldan MERSİS no sahibi olabilirsiniz.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS)