sv

Mevzuat Nedir?

499 Okunma — 14 Ağustos 2020 12:19
Mevzuat Nedir 1

Mevzuat Nedir?

Mevzuat nedir sorusunun cevabına bakacak olursak, kurum ya da işletme alanlarında geçerli olan hukuk kurallarını kapsayan bütüne mevzuat denir. Kurallar bütünü olarak basitçe tanımlanan mevzuat hukukçular için büyük önem taşımaktadır. Kısaca mevzuat nedir sorusu hukuk kurallarının bütünü olarak cevaplanabilmektedir. Yürütülmesi gereken kuralları kapsayan mevzuat, devletle de doğrudan ilişkilidir. Kanun, kararname, tüzük, yönetmelik, belli tarihler sonrasında oluşturulan tüm veriler mevzuata göre düzenlenmektedir. Yayınlanacak olan devlete ilişik hukuki kurallar ve kararlar da yine mevzuata göre belirlenmektedir.

Mevzuat Nedir 1

Mevzuat Nasıl Hazırlanır?

Kurumlarda ve işletmelerde uygulanan kuralların geneline mevzuat denilmektedir. Kuralların, uygulanma şeklinin, çevre faktörünün ve kurumlardaki geçiş bölümlerinin düzenlemesi de mevzuata göre yapılmaktadır. Mevzuat nedir sorusundan hareketle mevzuatın nasıl hazırlandığı da son derece merak edilen bir konudur. Mevzuat taslağını hazırlama aşamasında dikkat edilen ilkeler ise şöyledir:

  • Hazırlanan mevzuat taslakları üst normlara aykırı olamaz.
  • Mevzuat taslakları amacına uygun olarak hazırlanır.
  • Hazırlanan mevzuat taslaklarında yargı kararları göz önünde bulundurulur.
  • Düzenlenen alanlara ilişkin mevzuatın hazırlanmasında gerekiyorsa mevcut hükümlerde değişiklikler yapılır, ihtiyaç duyulmayan hükümler mevzuattan kaldırılır.
  • Hazırlanan mevzuata işlenemeyecek ve onun dışında kalacak hükümlere yer verilmez.
  • Mevzuat taslağında herhangi bir kuşkuya yol açmayacak şekilde düzenleme yapılmaktadır.
  • Hazırlanan mevzuat taslağında herhangi bir tereddüt bulunmuyorsa kapsam hükmüne yer verilmez.
  • Mevzuat taslağında geçen metinlerin kısa ve anlaşılır bir biçimde düzenlenmesi gerekmektedir.

Mevzuat Bilgi Sistemi Nedir?

Mevzuat Bilgi Sistemi yürürlükteki tüm kanun, khk, yönetmelik, tüzük ve tebliğlerin bulunduğu ücretsiz olarak herkesin faydalanabileceği bir veri tabanıdır. Mevzuat Bilgi Sistemi’ne çevrim içi olarak ulaşılmaktadır. Adına açılan resmi internet sitesi üzerinden uygulanan tüm mevzuatlara dair bilgi almak mümkündür. Yürürlükteki tüm kanunlarda yapılan değişiklikler de yine bilgi sisteminde güncellenmektedir. Böylelikle her an vatandaşlar yayımlanan ve yürürlüğe giren kanunları görüntüleyebilmektedir.

Mevzuat Nedir2

UYAP Mobil Mevzuat Sistemi

Adalet Bakanlığı’nın sunmuş olduğu UYAP mobil mevzuat programı ile bütün işlemler hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu programın kullanımı tamamen ücretsiz olmaktadır. Bu programın telefonunuzda kaplamış olduğu alan yaklaşık 2 GB kadardır. Günlük güncellemeler ise 1 MB civarı olmaktadır. Bu program ile ilgili bütün istek, şikayet ve önerilerinizi Adalet Bakanlığı’nın iletişim bölümünden iletebilirsiniz. Bu sistem sayesinde kullanıcılar, her gün yapılmış olan bütün güncel mevzuata, değişmiş olan kanun ve yasa maddelerinin eski ve yeni hallerini görebilmektedirler. Ayrıca metin içerisinde mevzuat ya da yasa maddesi de sorgulamak mümkündür. Bunların dışında, AİHM Türkiye ile ilgili verilen bütün kararlara, Yargıtay’ın ve Danıştay’ın vermiş oldukları bütün kararlara ulaşabilmek mümkündür.

Mevzuat bilgi sistemi daha öncesinde ücretli bir şekilde sunuluyordu. Ücretli şekilde sunulduğu tarih ise 01 Haziran 1995 tarihidir. 29 Temmuz 2003 tarihinden itibaren bu sistem bütün halka ücretsiz bir şekilde sunulmaya başlanmıştır.

Bütün devlet kurumlarının yönetmeliklerini bu sisteme vermesi ile 2004 yılında Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyon, kurum ve kuruluş temsilcileri ile fikir alışverişinde bulunarak, devlet kurumlarının Resmi Gazete yayımlanan yönetmeliklerinin bir araya gelmesi sağlanmıştır. Yapılan bu bütün çalışmalar ışığında tüm kamu kurum ve kuruluşlarının 2956 adet yönetmeliği ile 2004 yılı ve sonrası tebliğler kodifiye edilerek MBS’ye aktarılmıştır. 2005 tarihinin Haziran ayında MBS yeni tasarımı ve yeni içeriği ile hizmete tam olarak başlamıştır. Mevzuat Bilgi Sistemi ile günlük olarak güncellenen mevzuatlara ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca, mevzuatın türünü, adını, numarasını ve de kurumu doldurmadan arama yaptığınız zaman bütün yürürlükte olan mevzuatlara ulaşabilmeniz mümkündür.

Sıradaki içerik:

Mevzuat Nedir?