sv

Nace Kodları Kosgeb, Ticaret Odası, Vergi Dairesi Full Liste

138 Okunma — 09 Mart 2021 12:20
nace kodu

Nace Kodları Kosgeb, Ticaret Odası, Vergi Dairesi Full Liste

Nace Kodları nedir? Bir kodlama sistemi olarak bilinir. Kosgeb Nace Kodları da kontrol ederek sektörünüze uygun olan kodu bulabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere nace kodları ve ne işe yaradığını anlatacağız. Sizler için genel bir rehber niteliği taşıyan bu yazının devamında bütün sektörleri bulabilirsiniz.

Kosgeb Nace Kodları 

Kosgeb Nace Kodları 18 Eylül 2009 tarihinde 27353 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olan 2009/15431 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenmiştir. Bu belirlenen sektörler Kosgeb’in resmi web sitesinde yayınlanmaktadır. Sektörleri görmek isteyenler aşağıdaki linki ziyaret edebilirler;

https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/DesteklenenSektor (yararlı linkleri kesinlikle paylaşın makalelerde)

Ticaret Odası Nace Kodları veya Kosgeb Desteklenen Nace Kodlarını görmek için yazımızın sonunda paylaşmış olduğumuz linkten bütün nace kodlarını görebilirsiniz. Bu kodları araştırarak kendi sektörünüzü bulabilirsiniz.

Nace Kodu Ne İşe Yarar? 

nace kodu nedir nace sorgulama

Ticaret odalarına kayıt yaparken mutlaka sektörünüzün nace kodunu biliyor olmanız gerekir. Bunun en önemli sebebi de iş yerinizin tehlike derecesini öğretiyor olmasıdır. İş yerinizin tehlike derecesini öğrendikten sonra iş güvenliği yasalarına uygun olarak işinizi sorunsuz sürdürmeniz için destek alabilirsiniz. Bu sebepten dolayı altılı faaliyet kodunu bilmenizi tavsiye ederiz.

Nace kodlarının anlamını kısaca şöyle özetleyelim;

Nace Kodları içerisinde yer alan ilk iki rakam “Genel Faaliyet Sınıflandırmanızı”, son dört rakamda “Alt Faaliyet Sınıflandırmanızı” belirtiyor.

Nace Kodları Nasıl Öğrenilir? 

Nace kodunuzu, İTO’nun(İstanbul Ticaret Odası) resmi web sitesine giriş yaptıktan sonra “Tescil İlan Kuruluş>Sicil Kayıtları” bölümüne girerek arama bölümüne sektörünüzü ilgilendiren kelimeyi yazıp öğrenebilirsiniz.

Nace Kodlarını görmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz;

https://www.ito.org.tr/documents/Uye_Sicil/Dokumanlar/meslek-gruplari.pdf

Nace kodlarını bulamıyorsanız, kendi sektörünüzü bulamadıysanız ya da aklınıza herhangi bir konu takıldıysa bu konu altına soru olarak belirtebilir, mail adresinizi bırakabilir yada yorum attıktan bir gün sonra tekrar bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Nace Kodları Nedir sorusunun cevabı için buradayız.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Nace Kodları Kosgeb, Ticaret Odası, Vergi Dairesi Full Liste