sv

Normal Gribin Yanında Korona Virüsü

95 Okunma — 09 Eylül 2020 09:02
Normal a Yanında Korona Virüsü

Normal Gribin Yanında Korona Virüsü

Normal Gribin Yanında Korona Virüsü. Dünyada her yıl yaklaşık 600 bin kişi grip nedeniyle hayatını kaybediyor. Coronavirus ise şimdiye kadar yaklaşık 100 bin kişinin ölümüne neden oldu. Ancak bu sayılar sizi yanıltmasın, çünkü koronavirüs gripten onlarca kat daha tehlikeli bir hastalık. Bulaşıcı hastalıkların ne kadar hızlı yayıldığını gösteren bulaşma katsayısı denilen bir sayı vardır. Grip virüsünde bu sayı 1.3 iken koronavirüste bu sayı 3’tür. Yani grip olan bir kişi yaklaşık 1.3 kişiye bulaştırırken kovid 19 olan bir kişi bu hastalığı ortalama 3 kişiye bulaştırır. İlk bakışta 1.3 ve 3 arasında büyük bir fark yokmuş gibi gelebilir. Ancak salgın başladığında işler değişir.

Normal Gribin Yanında Korona Virüsü

Normal Gribin Yanında Korona Virüsü

Grip olan bir kişinin hastalığı 1 bazen de 2 kişiye bulaştırdığını düşünelim. Bu durumda 10 adım sonra grip yaklaşık 50 ila 100 kişiye bulaşmış olur. Coronavirus ise her adımda 3 kişiye bulaşır. İlk hasta 3 kişiye, Sonra onlar da 3’er kişiye bulaştırır ve 10. Adım sonunda virüs yaklaşık 50 bin kişiye bulaşır. Bulaşma katsayıları arasındaki fark çok küçük gözükmesine rağmen salgın durumunda devasa bir fark ortaya çıkar.

Koronavirüsle grip arasındaki tek fark bulaşıcılıkları değil. Virüsler vücudumuza girdiği zaman hemen hasta olmayız. Bir virüs hastalığa yol açana kadar belli bir süre geçmelidir. Bu süreye kuluçka süresi denir. Kuluçka süresi boyunca virüs vücudumuzda ürer ve hastalık yapacak yeterli sayıya ulaşır. Gripte bu süre ortalama 2 gündür. Yani grip virüsü vücudumuza girdikten 2 gün sonra bizi hasta eder. Böylece hasta olduğumuzu biliriz ve başkalarına bulaştırmamıza engel olabiliriz.

Koronavirüste ise kuluçka süresi ortalama 14 gündür. Yani coronavirus vücudumuza girdikten sonra hasta olmamız yaklaşık 14 gün sürer. Bu sürede kendimizi hasta hissetmeyiz ve hasta olduğumuzdan haberimiz bile olmaz. Hasta olmayız ancak hastalığı başkalarına bulaştırabiliriz. Bu gözüktüğünden tehlikeli bir duruma yol açar. Virüs taşıyan bir kişi virüs taşıdığını bilmediği için hasta değilmiş gibi davranır ve hastalığı birçok kişiye bulaştırabilir. Bu durum zaten çok bulaşıcı olan virüsün etkisinin katlanarak artmasına neden olur.

Ayrıca grip virüsü insanların onlarca yıldır sürekli olarak karşılaştıkları bir virüs. Yani toplumda birçok kişinin gribe karşı zaten bağışıklığı var. Üstelik grip virüsünün aşısına da sahibiz, bir salgın ortaya çıktığı zaman insanları aşılayıp salgını durdurabiliriz. Bu sayede grip salgınları toplumda hızlı şekilde yayılmaz ve toplumun büyük bir bölümüne bulaşamaz. Ancak coronavirus çok yeni bir virüs olduğu için kimsenin bağışıklığı yok. Bu yüzden coronavirus toplumdaki herkese bulaşabilir.

En gencinden en yaşlısına kadar.

Ayrıca grip olan kişilerin çok az bir bölümünün hastaneye kaldırılması gerekir. Yaklaşık %2 kadar. Koronavirüste ise hastaların yaklaşık %20’sinin hastaneye yatması gerekir.  Milyonlarca kişi hastalandığı zaman hastanelerin kapasitesi bunu kaldıramaz. Ek hastaneler yapılsa bile doktor ve hemşirelerin bakabileceği hasta kapasitesi sınırlıdır.

Ayrıca coronavirus sağlık çalışanlarına da bulaşıp hasta edebilir. Bu nedenle zaten sınırlı olan sağlık sistemi kapasitesi daha da azalır. Öte yandan gribin ölüme yol açma oranı yaklaşık 1000’de 1’dir. Yani grip olan 1000 kişiden 1 tanesi hayatını kaybeder.

Koronavirüsün ölüm oranının ise yaklaşık %3 olduğu tahmin ediliyor. Yani Kovid 19 gribin 30 katı daha öldürücü bir hastalık. Bütün bunlar koronavirüsü gribe göre çok daha bulaşıcı ve tehlikeli bir virüs haline getiriyor. Ancak corona virüse karşı kullanabileceğimiz etkili bir silah var. Eğer insanlarla aramıza mesafe koyarsak virüsün bulaşma yollarını azaltmış oluruz. Böylece hastalık daha fazla insana bulaşana kadar zaman kazanabiliriz.

Kazanılan zamanda bilim insanları antiviral ilaçlar ya da kök hücre tedavisi gibi yöntemler geliştirebilirler. Bu tedaviler sayesinde hastalığın ölüm oranı azalmış olur. Böylece hastalığa şimdi yakalanmakla 6 ay sonra yakalanmak arasında büyük fark olur. Bugün hasta olsa hayatını kaybedebilecek insanlar birkaç ay sonra hastalandıklarında tedavi edilebilirler. Ayrıca salgın yavaş yayıldığı için sağlık sistemi kapasitesinin üzerine çıkılmamış olur. İşte bu yüzden Korona Virüsün yol açtığı hastalığı basit bir hastalık olan griple karıştırmamız ve önlemlere bir süre daha uymamız çok önemli.

Sıradaki içerik:

Normal Gribin Yanında Korona Virüsü