Ocak’ta Başlayacak! Ürün Paket Ücretleri, Market Tarafından İade Edilecek!

44 Okunma — 10 Aralık 2021 11:14
1 31

İçindekiler;

Ocak’ta Başlayacak! Ürün Paket Ücretleri, Market Tarafından İade Edilecek!

İki sistem ve gezegeni korumak tüm insanlık açısından çok önemlidir. Bilindiği üzere marketlere 2019 yılı itibari ile ücretli poşet uygulaması gelmiştir. Şimdi ise yeni bir adım atıldı. Ürün paketleri gündeme geldi. Geri dönüşüm ve maksatlı olarak, marketlerden satın alınan plastik, cam, kağıt ve metal olarak üretilmiş olan ürün paketleri marketlere iade edilebilecek ve bu üç bunun karşılığında da ücret alınacak. Bu uygulamanın bakanlığın vereceği karar ile Ocak ayı başlayacağı düşünülüyor.

Çevre şehircilik ve İklim değişikliği bakanı Murat Kurum geçtiğimiz aylarda atık projeleri ile ilgili bazı açıklamalar yapmıştı. Uygulamanın nasıl olacağı ile ilgili detaylar öne çıkmıştı. Hem çevre kirliliğini azaltmak hem de doğayı korumak adına, 2019 yılında çıkarılmış olan ücretli poşet uygulamasından sonra şimdide geri dönüşüm amaçlı, kağıt, plastik, metal kullanılarak el de edilen ürün paketleri marketlere götürüldüğü zaman, karşılığında ücret alınacak.

Bakan Açıkladı

Bakan Murat Kurum TBMM’de bununla ilgili bir sunum yaptı ve sıfır atık projesi detaylarını anlattı. Sıfır atık projesinin uluslararası bir boyuta taşındığından bahsetti. Şimdiye kadar yaklaşık olarak 116 bin kurum binasında bu projenin etkili olduğundan bahsetti. 20 milyon tondan fazla atığın tekrar toplumda ekonomiye kazandığını da sözlerine ekledi. Bu alandan ciddi bir gelir elde edildiğini söyleyen bakan Murat Kurum, önümüzdeki dönemlerde bu durumun daha fazla yaşanacağını oranların daha da yükseleceğini açıkladı. Özelikle 2023 yılında %30’ dan fazla bir oran olacağını söyledi.

%75 Azalma

Plastik poşet kullanımında ciddi derecede bir azalma olduğundan bahseden Murat Kurum, poşete bağlı olarak eski dönemlerde çok fazla atık olduğunu, şimdi ise %75 oranında bir azalma olduğunu anlattı. Depozito Yönetim sistemi kurulacağı anlatan bakan, Online olarak ve internet ile bağlantılı olarak çalışan depozito makinalarını anlattı. Uygulamanın 2022 Ocak ayında yürürlüğe gireceği düşünülüyor. Ekonomi alanında çok fazla katkısı olacak bu geliri, vatandaşlara istihdam edeceklerini açıklayan bakanın sözleri, ilgi çekti. Uygulamanın başlayacağı tarih, merakla bekleniyor. Vatandaşlar konuyu yakından takip ediyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Ocak’ta Başlayacak! Ürün Paket Ücretleri, Market Tarafından İade Edilecek!