sv

Öğrenim Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama

50 Okunma — 27 Nisan 2021 09:23
5fe370cc554283049c18bf79

Öğrenim Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama

Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencilerin eğitim hayatına devam edebilmesi için binlerce üniversite öğrencisine burs ve kredi verme olanağı sağlamaktadır. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan, karşılıklı burs ve geri ödemeli krediler alabilmektedir.

Binlerce öğrenci KYK katkı kredisinden faydalanabilmek için başvurular yapmaktadırlar. KYK katkı kredisi, üniversitelerde bir öğrenci için cari hizmet karşılığında bankalar kurulunca tespit edilen miktardan, devlet katkısı hariç ve borçlanma karşılığı kurumca öğrencinin adına öğretim kurumlarının kendi hesaplarına ödenen paradır. Katkı kredisi borcu öğretim kurumlarının hesaplarına ödenen miktarlar, Türkiye istatistik kurumu Yİ-ÜFE’deki artışlar uygulanarak ve hesaplanarak, miktarın eklenmesi ile tespit edilmektedir. Öğrenim Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama detaylarına yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Kyk Burs Sonuçları

Devlet tarafından öğrencilere sağlanan ve öğrencilerin üniversite eğitimlerini bitirmesine kadar faydalanabilecekleri KYK burslarına sahip olabilmek için öncelikle başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuruları kredi ve yurtlar kurumunun açıkladığı tarihlerde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Başvurularınızı tamamlandıktan sonra KYK burs sonuçları belli bir süre sonra açıklanmaktadır. Bir sonuçlarını öğrenebilmek için KYK resmi web sitesinden KYK sonuç bölümüne gelerek,

T.C. kimlik numarası ile burs kazanıp kazanmadığınızı sorgulayabilirsiniz. Karşınıza çıkan ekranda “burs ödemesi alabilirsiniz” yazıyorsa, artık siz devlet tarafından üniversite öğrencilere tanınan karşılıksız bursdan faydalanabilirsiniz anlamına gelmektedir ya da karşınıza çıkan ekranda “öğrenim kredisi alabilirsiniz” yazıyorsa, siz devlet tarafından üniversite öğrencilere tanınan öğrenim kredisinden faydalanabilirsiniz anlamına gelmektedir. Karşılıksız burs ve öğrenim kredisi alan öğrencilerin E-devlet üzerinden, kabul ettiklerini onaylamaları gerekmektedir. Bursu onaylama işlemini yapmayan öğrencilere KYK bursu verilmeyecektir. Kredi ve burslardan öğrenciler aynı anda faydalanamazlar.

Kyk Burs Sorgulama

Üniversitede okuyan öğrencilerin, üniversitenin getirdiği birçok sorumluluk karşısında büyük miktarlarda harcamalar yapabilmektedirler. Eğitim hayatlarını bu harcamalar karşısında daha iyi geçirebilmek için öğrenciler, devlet desteğinden yararlanmak isterler. Bunun sonucunda burs başvuruları yaparak geri ödemeli veya geri ödemesiz burs sahip olabilmektedirler. KYK’dan alınan bursların geri ödemeli mi yoksa geri ödemesiz mi olduğunu öğrenmek için

KYK burs sorgulama işleminin yapılması gerekmektedir. Bu sorgulama sayesinde devletin size verdiği bursşeklini kolayca öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamayı, E-devlet üzerinden oldukça kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama sisteminde ayrıca öğrenim kredisi aldığınızda veya katkı kredisi aldığınızda geri ödenecek tutarı öğrenebilir, aldığınız karşılıksız bursun ise geri ödemeli bursa dönüp dönmediğini de sistem üzerinden öğrenmeniz mümkündür.

E-devlet Kyk

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve yurtlar kurumu burs başvuruları, E-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu KYK burslarından faydalanabilmek için E-devletKYK başvurularını eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Biz de size bu yazımızda başvurularınızı kolayca yapabilmeniz için, E-devlet üzerinden başvuru şeklini ayrıntıları ile açıklayacağız. E-devlet üzerinden başvuruyu yapacağınız ekranı açtıktan sonra ilk yapmanız gereken işlem, başvuru bilgilerini ve uyarıları onaylamanızdır.

Daha sonraki aşama ise istenen bilgi, öğrencilerden T.C. kimlik bilgilerinin yazılmasıdır. Bu aşamada kimlikte yazan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yazmanız gerekiyor. Üçüncü aşamada ise istenen, öğrencinin öğrenim bilgileri bilgileridir. Bu kısmı doldurduktan sonra öğrenciler bilgilendirme mesajı almaktadırlar. Dördüncü aşamada ise, adres bilgileri istenmektedir. Sonraki aşamalarda da sırasıyla özel durumuna ait bilgiler, aile bilgileri, burs veya kredilerin yatırabileceği Ziraat bankası bilgileri, ürün başvurusu işlemleri ve sonra verilen bilgilerin ön izlemesi görülmektedir. E-devlet KYK üzerinden ayrıca burs sonuçlarını ve sorgulamasını da yapabilirsiniz.

KYK Kredi Sorgulama

KYK kredisi alan öğrenciler, bunu devlete belirli bir süreden sonra ödemekle yükümlüdürler. Bu süre mezun olduktan sonra başlamaktadır. Öğrenciler mezun olduktan belli bir süre sonra belirlenen tarihlerde kredileri ödemek zorundadırlar. KYK kredi borcunu öğrenmek isteyen öğrenciler KYK kredi sorgulama sisteminden bu borcu öğrenebilirler. Bu sisteme E-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. E-devlet üzerinden hesabınızı doğruladıktan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sayfasına yönlendirileceksiniz. Ardından detay kısmına tıkladığınızda ne kadar kredi borcunuz olduğunu öğrenebilirsiniz.

Burs Sonuçları

KYK burs başvurusunda bulunan öğrenciler, başvurularının açıklanmasını beklemektedirler. Bu sonuca göre, faydalanabilecekleri KYK burs şeklini öğrenmiş olabileceklerdir. KYK burs sonuçları öğrenciler tarafından, KYK resmi web adresinden öğrenebilmektedir.

Öğrenim katkı kredisi ve burs sorgulama işlemleri hakkında detaylı bir bilgilendirme için https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-burs-sorgulama linkine tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Öğrenim Katkı Kredisi ve Burs Sorgulama