sv

Öğrenim Kredisi Ertelendi Mi? Yeni Düzenleme Nasıl? KYK Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

176 Okunma — 05 Mayıs 2021 16:39
Devletsel 10

Öğrenim Kredisi Ertelendi Mi? Yeni Düzenleme Nasıl? KYK Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?

Öğrenim katkı kredisi, üniversite gibi yüksekokul okuyacak olan fakat maddi durumu elverişli olmayan öğrencilerin yararlandığı bir burs türüdür. Genellikle üniversitenin ilk yılından birkaç ay sonra başvuruları başlanır ve bu başvurular sonucunda burs almaya hak kazanan öğrenciye burs verilir. Eğer burs çıkmazsa da Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenciye bir öğrenim kredisi vermeyi teklif eder. Bu teklifi kabul edip / etmemek öğrenciye bağlıdır. Kredi ve burs arasındaki fark ise, burs geri ödemeli olarak verilmez. Burs alan öğrenci eğitim hayatı bittikten sonra iş hayatına başladığında bir borç ödemek durumunda kalmaz. Fakat krediyi onaylayan öğrenci mezun olduktan en fazla 2 yıl sonra aldığı bu krediyi tekrar ödemek zorundadır. Her ödenmeyen gün ve ay için ise faiz eklenmektedir. Eğer öğrenciyken KYK kredisi almışsanız ve borcunuz ne kadar olduğunu hatırlamıyorsanız, internet aracılığı ile Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama işlemini dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

KYK Borç Sorgulama

Üniversite eğitimi alırken onayladığınız KYK öğrenim kredisi siz okulunuza devam ederken T.C. kimlik numaranızın son rakamı hangi güne denk geliyorsa o sırayla her ay düzenli olarak ödenir. Örneğin T.C. kimlik numaranızın sonu 6 ile bitiyorsa her ayın 9’unda krediniz hesabınıza yatırılacaktır. Daha kredi onaylama aşamasındayken sizi 4 yıl boyunca verilecek kredinin toplam tutarı söylenir ve ona göre bir imza atmanız istenir. Bu borcu ödemeyi kabul edince de kredi almaya başlarsınız. Eğer öğrenim hayatınız bitmiş ise ve KYK öğrenim kredi borcunuzun güncel halini merak ediyorsanız web tarayıcınıza KYK Borç Sorgulama yazıp arattığınızda karşınıza Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın internet sitesi ve e- devlet sistemi çıkacaktır.

KYK Borç Ödeme

Yüksekokul öğreniminiz boyunca herhangi bir kesintiye uğramadan verilen öğrenim katkı kredisi, öğrencilere verilirken bunun bir borç olduğunu ve okulları bittikten sonraki 2 yıllık sürecin ardından geri ödemesi isteneceği söylenir. Bu kredi borcunun ise güncel hali belirlenir ve aylara bölünür. Siz de taksit öder gibi KYK Borç Ödeme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Eğer bu borcu ödemezseniz ne olur, diye düşünüyorsanız borcunuza her gün %1.40 oranında gecikme faizi uygulanacaktır. Bu kredi borçlarına af çıkmamaktadır. O nedenle borcunuzun silineceğini düşünüp ödemiyorsanız hata yaptığınızı söyleyebiliriz.

KYK Borcu Sorgulama

Öğrenim hayatınızı bir nebze de olsa kolaylaştıran, verdiği banka kartıyla; nakit avans, kredi kartı, harçlık avans gibi maddi destekler sunan bu krediyi günümüzde hemen hemen birçok öğrenci almaktadır. Burs çıkmayan her öğrenciye sunulan bu teklif %95 oranında olumlu bir yanıt almaktadır. Eğer 17 yaşında üniversiteyi kazanırsanız ve size burs çıkmazsa bu krediyi almak istediğinizde aile bireylerinizin kefaletnamesine ihtiyaç duyacaksınız. Eğer babanız veya anneniz size kefil olmazsa bu krediyi alamazsınız. Fakat 18 yaşında veya 18 yaşından büyükseniz ve KKTC gibi yurtdışı sayılan okullar kategorisinde okumuyorsanız aileniz olmadan bu krediyi onaylayabilirsiniz. KKTC ve diğer yurtdışı kaynaklı okullarda öğrenim gören öğrenciler 18 yaş sınırından büyük dahi olsalar hem anne hem babalarının kefaletine ihtiyaç duyarlar. Bu borcu kabul ettiğiniz anda size ne güncel borç bilgisi verilmektedir. Sizler de zaten imza atarken borcun bulunduğu maddenin altına imza atıyorsunuz. Borcunuzun güncel halini ise internet tarayıcınıza KYK Borcu Sorgulama yazıp açılan bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

KYK Kredi Ödeme

KYK borcunuzu öğrendikten sonra KYK Kredi Ödeme işlemini gerçekleştirmek isterseniz güncel borcunuz hesaplanacaktır. Güncel hesaplama ise alınan kredi toplamına Yİ- ÜFE uygulanarak hesaplanıyor. Ortaya çıkan borcu da her ay bütçenizi yormayacak bir fiyata düşürerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Ödemeler Ziraat Bankası veya Ziraat Mobil üzerinden yapılmaktadır.

E Devletten KYK Borcu

Üniversite eğitiminizin bitmesiyle e- devlet sistemine KYK borcu yazdığınızda sistemde hemen borç sorgulama ekranı çıkacaktır. Bu ekran sayesinde güncel borcunuzu öğrenebilirsiniz. E devletten KYK Borcu sorgulama işlemini gerçekleştirmek, https://www.turkiye. HYPERLINK “https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama”g HYPERLINK “https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama”ov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama verilen bu linkten kolayca halledebileceğiniz bir işlemdir. Bu işlemi gerçekleştirmeniz için T.C. kimlik numaranıza ve e- devlet sistemi kullanıcı şifrenize ihtiyaç duyulmaktadır. Kimlik doğrulama işlemini tamamlamışsanız ufak bir kimlik doğrulama aşamasından sonra ise tüm borç bilgilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Öğrenim Kredisi Ertelendi Mi? Yeni Düzenleme Nasıl? KYK Borcu Erteleme Nasıl Yapılır?