sv

Okul Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

30 Okunma — 22 Aralık 2021 03:32
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 4 5

Okul Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Devlet tarafından ihtiyacı olan ailelere okul için yardım parası sağlanmaktadır. Okul yardım parası ne kadardır, nasıl alınır merak ediyorsanız makalemizi okumalısınız.

Okul yardım parası ne kadar? sorusu devletin okul için verdiği yardım parasından yararlanmak isteyen ailelerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Okula giden ve aileleri ekonomik sıkıntı çeken birçok öğrenci bulunmaktadır. Devlet ise bu öğrenciler için destek sağlamaktadır. Bu desteği almak isteyen aileler ise okul yardım parası hakkında bilgi edinmek istemektedir. Peki, okul yardım parası ne kadar, okul yardım parası nasıl alınır?

Okul yardım parası, ihtiyacı olan öğrenciler için oldukça önemli bir destektir. Öncellikle bu yardımı almak isteyen ailelerin yardımı alabilmek bazı başvurular yapılması gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

Okul Yardım Parası Nasıl Alınır?

Okul için maddi destek almak isteyen aileler, öğrenciler “okul yardım parası nasıl alınır?” sorusuna yanıt aramaktadır. Okul yardım parası verilerin ekonomik sıkıntı yaşamaması ve öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için devlet tarafından yapılan bir ödemedir. Bu yardımı alabilmek için öncelikle İl Meclislerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Okul yardım parası alabilmek için anne ve babaların İl Meclislerine verilmek üzere bir dilekçe hazırlaması gerekmektedir. Bu dilekçede yaşanan sıkıntılar ve istenilen ya da ihtiyaç duyulan okul yardım parası belirtilmelidir. Başvuru yapıldıktan ve uygun görüldükten sonra İl Meclisleri tarafından onaylanacak ve yardım ödemeleri gerçekleştirilecektir. Başvurunun onaylanması için gerekli şartlar ise şunlardır;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Velinin 18 yaşından büyük olması.

Ailenin maddi kazancının kötü ve az olması.

Aile üyelerinin sigortaya sahip olmaması.

Yardım yapılacak öğrencinin okul hayatına düzenli bir şekilde devam etmesi.

Okul Yardım Parası Ne Kadardır?

2021 okul yardım parası miktarları eğitim dönemlerine göre değişkenlik göstermektedir. 2021 yılında okul öncesi okul yardım parası 945 Türk lirası, ilköğretimde öğrenim gören öğrenci için 1181 Türk lirası, ortaöğretimde eğitim gören öğrenci için 1259 Türk lirası, ortaöğretim seviyesinde olan fakat açıktan öğrenim gören öğrenci için 1023 Türk lirası ve yüksek öğretimini sürdüren öğrenci için okul yardım parası 1417 Türk lirasıdır.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Okul Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?