sv

Okullarda Pandemi Tedbirleri

169 Okunma — 24 Temmuz 2020 23:52
Okullarda Pandemi Tedbirleri

Okullarda Pandemi Tedbirleri Nelerdir ?

Covid-19 virüsü bütün dünyayı etkisi altına aldı ve bu sebepten dolayı bütün sektörlerde bu virüse karşı önlemler alındı. Okullarda pandemi tedbirleri kapsamında ise maddeler her geçen gün daha yenileri eklendi. Eğitim ve öğretim bütün öğrencilerimiz için olmazsa olmaz bir faktördür. En çok tedbirin olacağı sektör ise eğitim sektörüdür. Öğrencilerimizin sağlığı için alınabilecek en önemli tedbirler, aşağıdaki başlıklarda belirtilmiştir.

En Önemli 3 Kural; Sosyal Mesafe, Maske, Hijyen

Öğrenciler oturma planlarında çapraz bir şekilde oturarak sosyal mesafeyi sağlamalıdır. Okula girişler kesinlikle maske ile olmalıdır. Yine okul girişlerinde el dezenfektanları bulundurulmalı ve ellerin sık sık yıkanacağı öğrencilere hatırlatılmalıdır.

Okullarda Pandemi Tedbirleri

Okullarda Pandemi Tedbirleri

Sınıfların Havalandırılması

Covid-19 virüsü hava ile yayılan bir virüs olduğu için öğrencilerimiz daha temiz hava soluyabilsin diye sınıflar her 30 dakikada bir havalandırılmalıdır. Havalandırma yöntemlerinde ise klima, vantilatör tarzı eşyalar değil de, doğal havalandırma yöntemleri kullanılmalıdır.

Covid-19 Virüsü Hakkındaki Detaylı Bilgilerin Aktarılması

Özellikle öğretmenlerin bu konu hakkında olması gerekenden daha fazla bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Okullarda pandemi tedbirleri kapsamında bilinmesi gereken en önemli konuların başında Covid-19 virüsünün nasıl bulaştığı hakkındaki bilgilerdir. Öğrencilere bütün detaylarının tek tek anlatılması gerekmektedir. Bu durumda öğretmenlere çok iş düşüyor gibi duruyor.

Maske Kullanımı

Maske kullanımını doğru bir şekilde okulda bulunan bütün insanlara doğru bir şekilde aktarılması gerekmektedir. Maskelerin nemlenmesi durumunda yeni bir maske ile değişip maske kullanımı bu şekilde daha özenli hale getirmek çok önemlidir.

Yüz Koruyucu Ekipman

Öğretmenlerin yüz koruyucu ekipman ile öğrencilerine ders anlatması gerekmektedir. Herhangi bir temas halinde temas edilen nokta dezenfektan ya da doğal sabun yardımı ile temizlenmeli & yıkanmalıdır.

Camlı Kabinler

Okullarda görev yapan güvenlik görevlileri, temas durumunu engellemek için camlı kabin içerisinde görevine devam etmesi gerekmektedir. Bu tarz kabinler virüsün fazla yayılmamasına sebep olur. Bu nedenle olabildiğince camlı kabin içerisinden hizmet verilmesi gerekmektedir.

Toplu Etkinlikler Yapılmamalı

Unutmayalım ki, bu virüs en çok toplu ortamları sever. Toplu etkinlik yapabileceğiniz bütün durumları kaldırmanız gerekiyor. Etkinlik tercihleri sosyal mesafe kurallarına uyarak ve hijyen kurallarına özen göstererek toplu olmayacak şekilde yapılması gerek.

Telekonferans Toplantılar

Okulda görevli bütün çalışanların toplantıya gerek olması durumda, telekonferans yöntemi ile toplantılarını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Toplu bir şekilde hareket etmekten ne kadar çok uzak durursak virüsün yayılmasını daha hızlı bir şekilde engelleyebiliriz.

65 Yaş Üstü İçin Önlemler

65 Yaş üstü kimseler öğrencileri okula bırakmayacak. Covid-19 virüsü en çok bu yaş aralığında görüldüğü için risk taşıyan kimseler ile temas halinde olunmaması adına bu şekilde bir karar verilmiştir.

Yemekhanelerde Hijyene Özen Gösterilecek

Yemekhaneye giriş yaptığınızda el dezenfektanı yardımı ile, ellerinizi temizleyerek giriş yapabileceksiniz. Yemekhane içerisindeki sandalye ve masalar en az 1 metre mesafe ile konumlandırılacak. Açık büfe yemek servisi hiçbir şekilde yapılmayacak. Yemekler eğer okul içerisinde hazırlanıyorsa sağlık bakanlığının uygulamış olduğu standartlar çerçevesi içerisinde hazırlanacak.

Okul Servisleri Düzenlemesi

Okullarda pandemi tedbirleri kapsamında servislerde de çok sıkı bir önlem uygulanacak. Serviste öğrencilerin yerleri sabitlenecek ve öğrenciler her gün aynı yerlerine oturacak. Maskesiz hiçbir şekilde öğrenci servise alınmayacak. Servis içerisinde el dezenfektanı bulunacak. Öğrencilerin binmiş olduğu servis her gün dezenfekte edilecek.

Yüzey Temizliği En Çok Temizlenmesi Gereken Yerler Arasında

Öğrencilerin, yöneticilerin, okul çalışanlarının en çok dokunacağı yerler her gün düzenli olarak temizlenecek. Öğrencilerin kullandığı araç ve gereçler kullanım öncesi ve sonrasında temizlenecek. Temizlik bezleri kullanıldığı alanlara göre ayrı ayrı sınıflandırılıp kullanılacak.

Sıradaki içerik:

Okullarda Pandemi Tedbirleri