sv

Okulların Açılmasıyla İlgili Son Dakika Değişikliği! MEB ve YÖK Açıklayacak!

97 Okunma — 23 Şubat 2021 09:33
752x395 son dakika meb ziya selcuk yuz yuze egitim planini paylasti 2021 ilkokullar ortaokullar liseler ve okullar ne zaman acilacak 1613984106467

Okulların Açılmasıyla İlgili Son Dakika Değişikliği! MEB ve YÖK Açıklayacak!

Okulların açılmasıyla ilgili pek çok kişinin beklentisi var. Özellikle MEB ve YÖK tarafından verilecek olan kararlara göre okullar, liseler, ilk okullar ve üniversiteler gibi eğitim kurumları açılacak. Peki ama Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaya göre bu süreçler nasıl ilerleyecek? Gelin hep birlikte detaylarına göz atalım.

MEB Ziya Selçuk, okullarda yüz yüze eğitim ile ilgili son dakika açıklamalarında bulundu. Geçtiğimiz dönemi uzaktan eğitim ile tamamlayan öğrenciler, kademeli normalleşme kapsamında bu dönemde okullarına dönecekler. Yüksek tedbirlerin alındığı okulların açılış tarihi ve yüz yüze eğitimin detayları ise merak konusu olmaya devam ediyor. Bakan Selçuk geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, 1 Mart tarihini işaret etti.

Okul öncesi, özel eğitim, ilkokul ile lise ve üniversite giriş sınavlarına hazırlanan 8 ve 12. sınıf öğrencileri için yüz yüze eğitim heyecanı başlamış oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan illere gönderilen yazıda ise yüz yüze eğitim planlaması açıklandı.

Yüz yüze eğitim için açıklama!

0x0 son dakika meb ziya selcuk yuz yuze egitim planini paylasti 2021 ilkokullar ortaokullar liseler ve okullar ne zaman acilacak 1613984229442

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim uygulamasına geçiş süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İlkokul, ortaokul ve liseler ne zaman açılacak sorusunun yanıtı merakla beklenirken yüz yüze eğitim planlaması da netleşti. Okulların açılmasıyla ilgili geelişmeler sürüyor.

Okulların ne zaman açılacağı açıklanıyor

Daha önce yapılan açıklamalarda köy okullarının 15 Şubat’ta yüz yüze eğitime başlayacağı bildirilirken, 8. ve 12. Sınıflar için ise 1 Mart tarihi işaret edilmişti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla yüz yüze eğitim uygulamalarına ilişkin illere gönderilen yazıda, 1 Mart’tan itibaren 12. sınıflarda seyreltilmiş sınıf uygulamasıyla yüz yüze eğitime geçileceği, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında birinci dönem itibarıyla işletmelerde beceri eğitimine devam edenler ile ikinci dönem devam etmek isteyenlerin ise 15 Şubat’tan itibaren söz konusu eğitime devam etmelerinin sağlanacağı anımsatıldı.

Yazıda, “1 Mart 2021 tarihinden itibaren de mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanacaktır.” bilgisi paylaşıldı.

Buna göre, mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile çok programlı Anadolu liseleri alan/dal derslerinin yüz yüze eğitimlerinde “meslek.eba.gov.tr” internet adresinde yayınlanan “2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı İkinci Dönem Çerçeve Öğretim Programı” kullanılacak.

Haftalık ders saati maksimum 24 olacak!

Okulların açılmasıyla

Okulların açılmasıyla

Mesleki ve teknik Anadolu lisesi, çok programlı Anadolu lisesi, güzel sanatlar lisesi ve spor liselerinin 12’nci sınıflarında yüz yüze eğitim, öğrencilerin merkezi sınavlara ilişkin beklentileri de dikkate alınarak haftada 24 ders saatini geçmeyecek şekilde planlanarak yapılacak.

Öte yandan, güzel sanatlar lisesi ve spor liselerinde yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla verilecek dersler ve saatleri de “meslek.eba.gov.tr” internet adresinde yayınlandı.

Yüz yüze eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım isteğe bağlı olacak, devam zorunluluğu aranmayacak.

Ancak eğitim kurumunun öğrencilerin okula devamını takip edebilmesi ve bu kapsamda gerekli önlem ve tedbirleri alabilmesi amacıyla yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmayacak olan öğrenciler için velileri tarafından, Kovid-19 salgını kapsamında herhangi bir nedenle öğrencisini yüz yüze eğitim için eğitim kurumuna göndermek istemediğine ilişkin talebini bir dilekçe ile eğitim kurumu müdürlüğüne iletmesi gerekecek. Okulların açılmasıyla ilgili bilgiler bu şekilde ön plana çıkıyor.

 

Sıradaki içerik:

Okulların Açılmasıyla İlgili Son Dakika Değişikliği! MEB ve YÖK Açıklayacak!