Otopark Yönetmeliği Değişiyor! 120 Metrekare İçin Bir Otopark Zorunlu! Uymayana Ceza Var!

87 Okunma — 15 Mart 2021 11:27

İçindekiler;

Otopark Yönetmeliği Değişiyor! 120 Metrekare İçin Bir Otopark Zorunlu! Uymayana Ceza Var!

Otopark yönetmeliği konusunda yeni adımlar var. Malum, otopark konusunda pek çok şehirde sorun yaşanabiliyor. Özellikle İstanbul gibi büyük bir şehirde otopark konusu büyük sıkıntı. Bu yüzden yeni düzenlemeler de otopark konusunda bir artı sağlamaya yönelik düzenleme yapılıyor. Evinin otoparkı olmayanlara ya da yeni ev yaparken ev başına bir otopark yapılmazsa büyük sorun olmaya başlayacak. Yeni düzenlemelere göre en çok tercih edilen süreçler bu şekilde karşımıza çıkacak diyebiliriz. Yeni otopark yönetmeliğinden büyük bir düzenleme şartı sunuluyor. Peki ama bu şartlar nasıl karşımıza çıkacak? İşte detaylar!

En az 120 metrekare için 1 otopark şartı getiriliyor!

otopark yonetmeligi yenilendi daha esnek kurallarla uygulanabilir bir model olusturuldu

Bu düzenlemeye göre evinizde bir otopark olmak zorunda yeni yapılan evlerde. Kaldırımların bile araçlarla dolması konusu büyük bir sorun ve insanların yürüyebileceği bir yer olmuyor. Bu yüzden vatandaşlar için bu sorunları toparlamak adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir düzenleme yapmaya başladı ve kolları sıvadı. Yapılan yeni yönetmelikle birlikte dikkatleri üzerine çeken bütün süreçleri güncel olarak kullanabilir ve ön plana çıkarabilirsiniz. Bu yüzden yeni düzenlemeler için aşağıdaki maddelere bakmakta fayda var! Yeni otopark yönetmeliği bu şekilde düzenleniyor!

  • Yeni yönetmelikle 80 metrekareden küçük olan her 3 daire bir adet otopark alacak. Yani zorunlu olacak.
  • Daireler 120 metre kareden büyükse ve 180 metre kareye kadarsa daire başına 1 otopark zorunlu olacak. 180 metrekare ve üzeri evler için ise her daire için 2 adet otopark yeri ayrılması gerekecek. Bu sayede 180 m2 üzeri ev başına 2 araçlık otopark yapılması zorunlu olacak.
  • Mağaza dükkanlar için 20 metrekare zorunluluğu bulunuyor. Dükkan ya da mağazalarda her 40 metrekare için 1 adet otopark zorunlu olacak. Bu seçeneklere kolaylıkla göz atabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Otopark Yönetmeliği Değişiyor! 120 Metrekare İçin Bir Otopark Zorunlu! Uymayana Ceza Var!