Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Ücretleri 2022

91 Okunma — 13 Aralık 2021 12:20
3 27

İçindekiler;

Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Ücretleri 2022 son zamanların en çok merak edilen konularından biridir. Fizik tedavi ile vücuttaki hareket kısıtlılığına neden olan iskelet ve kas bozulmalarının tedavisi amaçlanmaktadır. Oldukça zor ve yorucu bir süreç içeren fizik tedavi, üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.

İskelet ve kas sisteminde meydana gelen bu  bozukluklar doğuştan gelebildiği gibi sonradan oluşan kaza gibi durumlar neticesinde de oluşum gösterebilmektedir. Hareket kabiliyetinin kısıtlanması bireyde sadece fiziksel değil, psikolojik olarak da olumsuz sonuçlar doğurabileceğinden bireyin sosyal hayata kazandırılması oldukça büyük önem teşkil etmektedir.

Kas ve iskelet sistemi ile ilgili meydana gelen bu hasarlar fizik tedavi sayesinde çözümlenebilmektedir. Fizik Tedavi, hastanın günlük yaşamına dönebilmesi ve yaşam konforuna kavuşabilmesi adına büyük önem teşkil etmektedir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanları tarafından gerçekleştirilen fizik tedavi, hastaya özel bir planlama yapılarak gerekli hareketlerin belirlenmesi ve hastanın iyileştirilmesi sürecini içermektedir.

1 42

Özel Hastane Fizik Tedavi Seans Ücretleri

Fizik tedavi ve rehabilitasyon ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri, özel hastane Fizik Tedavi seans ücretleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Fizik Tedavi alacak olan hastanın yaşamış olduğu fiziksel sorunlara göre farklı şekillerde fizik tedavi uygulanabilmektedir. Bu nedenle fizik tedavi seans ücretleri bilgisi verebilmek fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından, hastaya yapılacak olan müdahaleye göre belirlenecektir. Her hastanın fizik tedavi alma problemi farklı olabilmektedir.

Kimi geçirdiği kafa travması nedeniyle hareket problemi yaşayabiliyorken kimi de sadece bir darbeden kaynaklı hareket problemi, duruş bozukluğu ve ya sporda meydana gelen sakatlanmalar sonucunda  günlük hayatı kısıtlayıcı hareket problemleri yaşayabiliyor. Bu nedenle  net bir fizik tedavi ücreti verebilmek sadece fizyoterapiyi gerçekleştirecek olan uzman tarafından sağlanacaktır.

Devlet Hastanesinde Fizik Tedavi Ücreti

Günümüzde pek çok kişi çeşitli sebeplerden dolayı fizik tedavi ve rehabilitasyon desteği almak durumunda kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda merak edilen en önemli konu fizik tedavi ve rehabilitasyon ücretleridir. Devlet Hastanesinde fizik tedavi ücreti, özel hastane için bütçesi yeterli olmayan pek çok kişinin üzerinde durduğu bir konudur. SGK’nın fizik tedavi ücretini karşılayıp karşılamadığı konusu fizik tedavi almak isteyen bireyleri  ilgilendirmektedir.

2 32

SGK belli koşullar çerçevesinde fizik tedavi ücretlerini karşılayabilmektedir. Eğer hasta, SGK’nın belirlediği şartları yerine getiriyorsa hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci SGK tarafından  karşılanabilmektedir. Fizik tedavi ücretinin SGK tarafından karşılandığı durumlarda fizik tedavi almak isteyen hasta dilerse, özel hastanelerde de ücretsiz olarak fizik tedavi desteği alabilmektedir

SGK Fizik Tedavi Ücretleri 2021

Fizik tedavi ve rehabilitasyon desteği almak isteyen kişiler SGK fizik tedavi ücretleri 2021 hangi durumlarda karşıladığı ile ilgili bilgi sahibi olmak istemektedirler. SGK belli koşullar kapsamında fizik tedavi ve rehabilitasyon almak isteyen kişilerin tedavi masraflarını karşılayabilmektedir. Hastalar isterlerse özel hastanelerde de ücretsiz olarak fizik tedavi desteği alabilmektedirler. SGK’nın, fizik tedavinin ücretsiz olabilmesi için istediği koşullardan birincisi, hastanın fizik tedavi görmesi gerektiğine dair bir doktor raporudur.

Bu rapor doğrultusunda hastanın minimum 1 bölgesi için yılda 30 seans ücretsiz fizik tedavi hakkı bulunmaktadır. Şayet hastanın görmesi gereken tedavi süresi daha uzun ise bu tarz durumlarda sağlık kurulunun raporu gerekli görülmektedir. Sağlık kurulu onay verirse yıl içerisinde 60 seansa kadar fizik tedavi ücretleri SGK tarafından karşılanacaktır. Hasta seanslara, 5 kere katılım göstermediği takdirde alınmış olan bu raporlar geçersiz sayılacak ve hasta ücretsiz fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetinden yararlanamayacaktır.

 Fizik Tedavi Seans Ücretleri

Fizik tedavi seans ücretleri SGK tarafından karşılanmadığı durumlarda ücretler, özel hastaneler ve devlet hastaneleri için farklılıklar gösterebilmektedir. Eğer hastanın kas-iskelet sisteminde zaruri bir eklem rahatsızlığı varsa hastanın yararına olacak şekilde bir ücretlendirme gerçekleştirilmektedir. Vücudun her bölümü farklı şekilde gruplandırılmaktadır ve ücretler gruplandırılan bölümlere göre belirlenmektedir.

SGK anlaşması olan özel hastaneler fizik tedavi ücretlerinde biraz indirim yapabilmektedir fakat sigortasız bireyler ya da yeşil kartı olmayanlar ve sağlık sigortası prim borcu olanlar SGK’nın sağlamış olduğu faydalardan yararlanamayacaktır. SGK tarafından masraflar karşılandığı halde hasta seanslara gitmekle ilgili devamsızlık gösterirse rapor geçersiz sayılıp masraflar ücretlendirilecektir.

Sıradaki içerik:

Özel Hastanelerde Fizik Tedavi Ücretleri 2022